Már az uniós vezetők is látják, hogy „a háború egyre véresebb és brutálisabb”, mégsem nő a békepárti vezetők száma – mondta laptársunk, az Mfor tudósítása szerint péntek reggel a Kossuth Rádióban Orbán Viktor. A miniszterelnök szerint az emberek egyre többen békét és tűzszünetet akarnak, de a vezetők erre még nem reagáltak, sőt közel vannak hozzá, hogy arról beszélgessenek, békefenntartónak nevezett egységeket küldjenek a háborús övezetbe – közölte, ezért úgy vélte,
„a világháború veszélye nem irodalmi túlzás”.
A kormányfő azt mondta, a Nyugat a háborúpártiságot erkölcsi megalapozottságúnak véli, de az a veszély, hogy a háború például éhezést okozhat, ugyancsak egy morális megközelítés. Magyarország ezt az álláspontot képviseli, amivel a világtöbbséghez tartozik – vélte.
Közölte, indirekt és direkt nyomás is éri az országot, hogy változtasson ezen a hozzáállásán, de erre válaszul a parlament békepárti határozatot fog elfogadni. A kormányfő kijelentette,
először tűzszünetet kell kötni, hogy ne haljon meg több ember, ekkor lehet majd kigondolni a béketárgyalások kereteit.
A magyar külpolitika ezt célozza.
Orbán Viktor úgy vélte, a nagy európai országok „nem álltak oda a kút szélére, nem néztek bele”, így egyre mélyebbre sodródtak, ahol nem akartak lenni. Emlékeztetett, az Európai Unió létrehozásának célja a tartós béke és jólét volt, de ezeket a célokat az EU feladta.
A szankciók hatásának felmérése a kormányfő szerint nehéz, évekbe telik, ráadásul
az orosz gazdaságból érkező adatok megbízhatósága is kétséges,
valamint háborúban nem szokás hitelesen tájékoztatni. Ugyanakkor emlékeztetett, Oroszország a 2015-ös szankciók bevezetése után három év alatt felépítette saját élelmiszer-ellátó rendszerét.
A miniszterelnök megismételte korábbi célját, hogy év végére tíz százalék alá csökkentsék az inflációt. „Az inflációt nyakon kell ragadni és letörni kell” – mondta. Szerinte az, hogy a kereskedők és áruházláncok már egymás alá licitálnak az árakkal, jó jel. Az ársapkákról azt mondta, azok ellátási gondokat okozhatnak, de segítenek az infláció elleni küzdelemben, ezért amíg magas annak mértéke, fenn kell tartani, hogy az emberek ki tudják fizetni ezeket a termékeket.
Közölte, ha az infláció egy bizonyos szint alá süllyed, akkor a megfelelő ütemben ki fogják vezetni az ársapkákat és a banki kamatstopot is.