A kirgizisztáni Elkart bankközi elszámolóház kedden közölte, hogy a közép-ázsiai ország bankjai péntektől leállítják az orosz Mir fizetési rendszer kártyáival végzett tranzakciók feldolgozását – számolt be róla a Szabad Európa angol nyelvű változata. 2022 szeptemberében az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma másodlagos szankciókkal fenyegette meg a külföldi bankokat, ha továbbra is megengedik a Mir-kártyák használatát. Korábban Kazahsztánban, Tádzsikisztánban, Törökországban, Üzbegisztánban és Vietnamban egyes bankok, valamint a Samsung Pay és az Apple Pay rendszerei is leálltak a Mir-kártyák használatával – idézi fel az amerikai hírportál.
Kirgizisztán bankjai többnyire már 2022-ben felhagytak a Mir-kártyákkal történő fizetések feldolgozásával, de a döntés jól mutatja, milyen hatást gyakorol az Oroszország szövetségeseire nehezedő nyugati nyomás – teszi hozzá a Moscow Times.
Több nyugati ország, valamint a Kirgizisztán és Örményország közötti kereskedelem ugrásszerűen megnőtt 2022 óta, amikor a nyugat szankciókat vezetett be Oroszország ellen Ukrajna megtámadása miatt. Egyes nyugati tisztviselők szerint Kirgizisztán az áruk Oroszországba való bejutásának hátsó kapujává vált. Az Egyesült Államok figyelmeztette Moszkva szövetségeseit és partnereit, hogy célpontok lesznek, ha Washington azt gyanítja, hogy segítenek Oroszországnak elkerülni a nyugati szankciókat.
A Kirgiz Nemzeti Bank azt közölte a TASZSZ orosz hírügynökséggel, hogy nincs felhatalmazása beavatkozni a kereskedelmi bankok munkájába ilyen ügyekben, és biztosította, hogy a bankoknak joguk van önállóan dönteni, hogy melyik fizetési rendszerrel dolgoznak, és melyikkel nem. Az orosz bankoknak vagy leányvállalataiknak nincsenek fiókjai Kirgizisztánban.
Az örmények a hétvégén léptek
Az örmény bankok a hétvégén állították le a Mir-kártyákkal történő fizetések feldolgozását, szintén a másodlagos szankciók veszélyére hivatkozva.
A Mir fizetési kártyák kiszolgálásának megszüntetése Örményországban azt jelzi, hogy az ország kormánya engedett a nyugati nyomásnak – mondta Marija Zaharova, az orosz külügyminiszter szóvivője egy tájékoztatón az Azerenews beszámolója szerint. Szerinte Jerevánnak ez a lépése káros hatással lesz az ország gazdaságára: „A gazdaság jelentős veszteségeket fog szenvedni és az ország polgárait komoly kellemetlenségek várják majd. Az Oroszországban dolgozó örményeknek nehezebb lesz pénzt hazautalni hazájukba. A turisták elvesztítik a kártyás fizetés lehetőségét is, pedig tavaly a számuk meghaladta az egymillió főt. Más példák is vannak arra, hogy ez milyen hatással lesz az örmény gazdaságra.”
„Biztos vagyok benne, hogy sajnos ennek a lépésnek a költségei sokkal magasabbak, mint a nyugati korlátozások feltételezett kárai" – jegyezte meg Zaharova.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint az Egyesült Államok nyomása „nem jelenti azt, hogy nem folytatjuk az örmény barátainkkal való együttműködést saját kockázataink kivédése és a helyzet javítása érdekében… Tovább folytatjuk a tárgyalásokat és kompenzáljuk azokat a károkat, amelyeket az Egyesült Államok példátlan nyomása okoz."
A Samsung Pay is most döntött
A dél-koreai Samsung Electronics tulajdonában lévő Samsung Pay fizetési szolgáltatás április 3-tól már leállítottta az orosz Mir-kártyákkal való fizetés lehetőségét. A Mir által kibocsátott fizetési kártyák jelentősége megnőtt, mióta amerikai riválisai Ukrajna 2022. februári inváziója után felfüggesztették ezek kártyák oroszországi működését, és az Oroszországban kibocsátott nyugati rendszerű bankkártyáik külföldi elfogadását.
„A Samsung okostelefonokra előretelepített mobilfizetési szolgáltatás felfüggeszti a Mir fizetési rendszerrel való együttműködését" – közölte az orosz nemzeti kártyafizetési rendszer operátora (NSPK), hozzátéve, hogy a Mir Pay alkalmazás továbbra is letölthető a RuStore oroszországi Android-alkalmazásból és az Androidról. „A klubkártyák/hűségkártyák hozzáadása és használatuk a Samsung Pay alkalmazásban változatlanul működik."
A Samsung Pay közölte, hogy szolgáltatásai továbbra is működni fognak Fehéroroszországban, amely szintén súlyos nyugati szankciók alá került.
Az Apple Pay már 2022 márciusában megszüntette a Mir-kártyák használatát a rendszerében.
A Mir-kártyabirtokosok újabban Kubában, Venezuelában vigasztalhatják magukat
Az orosz Nemzeti Kártyás Fizetési Rendszer (NSPK) december 5-én bejelentette, hogy bevezette Mir fizetési kártyáit Kubában, így a karibi sziget azon kevés ország egyike, amely csatlakozik Moszkva Visa és Mastercard alternatívájához – írja a Reuters. Az NSPK közölte, hogy a kártyákat először a népszerű turisztikai helyeken fogadják el, köztük a kubai fővárosban, Havannában és Varadero üdülővárosában.
A Mir kártyák elfogadása érdekében Oroszország a „barátságos” országoknak udvarol – azoknak, amelyek nem vezettek be szankciókat Moszkva ellen az ukrajnai agressziója miatt. Az orosz bankkártyák korlátozott elérhetősége rávilágít Moszkva globális elszigetelődésére. Bár sok ország nem vezetett be szankciókat Oroszországgal szemben, nagyon kevesen hajlandóak nyílt támogatást tanúsítani.
A TASZSZ hírügynökség szintén decemberben számolt be arról, hogy az orosz fizetési rendszerrel kompatibilis bankkártyákat mostantól elfogadják a Banco de Venezuela, az ország legnagyobb bankja POS termináljain, a dél-amerikai ország népszerű turisztikai célpontjain.
„A legnépszerűbb turisztikai desztinációk kiskereskedelmi és szolgáltató vállalkozásai készek a Mir-kártyák elfogadására” – áll a közleményben.
A turisztikai oldalak immár több venezuelai régióban is elfogadják a Mir-kártyákat – teszik hozzá.