Összejöhet a hiánycél: pirruszi győzelem lesz csupán?
Az államháztartásról szóló törvény rendelkezéseinek megfelelően, a túlzotthiány-eljárás megszüntetése érdekében a kormány zárószavazás előtti módosító javaslatot nyújtott be, amely érinti a 2013-as költségvetési egyenleg mértékét és a központi költségvetésről szóló törvény fejezetei bevételi és kiadási főösszegeit - tudatta szerkesztőségünkkel az NGM.
Ez valójában azt jelenti, hogy a júniusban elfogadott 2013-as költségvetést (melynek sarokszámait már májusban meghatározták) a módosított makropálya miatt a kormány decemberre teljesen átírta. Az eredeti tervek szerint a deficit például 677,2 milliárd forint lett volna, ezt most megemelték 841,3 milliárdra, vagyis közel 164 milliárd forinttal. A jövőre tervezett eredeti deficitcél ugyanis a GDP 2,2%-a volt.
Ahhoz, hogy a megemelt, 2,7%-os hiánycél biztonságosan teljesüljön és Magyarország kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás (EDP) alól, a kormány több lépésben egyenlegjavító intézkedésekről döntött mindösszesen 854 milliárd forintos bruttó összegben (ez nagyságrendileg megegyezik a költségvetés jövő évi hiányával). Az intézkedések eredményeként a GDP 1%-ánál jelentősebb nagyságú extra tartalékkal rendelkező költségvetést fogadhat el a magyar Országgyűlés - tudatta az NGM. Az Országvédelmi Alapot például alaposan felduzzasztják, 400 milliárdos lesz - persze kérdés, meddig tudják ezt érintetlenül hagyni.
Kérdéses, hogy kikerülünk-e a túlzottdeficit-eljárás alól
A zárószavazás előtti módosító javaslat a kormány által elfogadott konszolidációs lépések mellett tartalmazza az egyes bevételi és kiadási előirányzatok újraszámolását az időközben megváltozott makrogazdasági kilátásoknak megfelelően, valamint a törvényjavaslat benyújtása óta eltelt időszakban a kormány által hozott döntések költségvetésre gyakorolt hatását - írja a szaktára. Ez nem jelent mást, mint hogy az elmúlt hetek bejelentéseit a kormány hozzáírta az alaposan átszabott költségvetési törvényhez.
2013-ban már harmadszorra lesz 3% alatt hazánk költségvetési hiánya az Európai Unióhoz való csatlakozásunk óta - így akár a jövő tavasszal Magyarország ki is kerülhet az EDP-eljárás alól. Nem árt azonban hozzátenni, hogy a kérdésben döntő Ecofin elsősorban azt nézi, hogy mennyire tud tartósan a referenciaérték alatt maradni a hiány. Az előző két évben a kormány ezt főleg egyedi tételek segítségével érte el, a most bejelentett kiigazítások hatásának tartóssága pedig kérdéses, az Európai Bizottság prognózisa szerint például 2014-ben már megint a célszint felett lehet a deficit.
A 2013-as költségvetést december 11-én fogadhatja el a Parlament.