6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár a hazai éves infláció áprilisban lassult, de nem olyan mértékben, mint amekkorára a március közepétől ketyegő árrésstop alapján következtetni lehetett. Ráadásul közben a többiek sem tétlenkedtek, így európai összehasonlításban egy tapodtat sem jutottunk előrébb, hajszálra ugyanannyi öreg kontinensbéli ország fogyasztóiár-indexe alacsonyabb a miéknél, mint egy hónappal korábban – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.

Rögtön az elején szögezzük le: az mindenképpen kedvező, hogy az infláció áprilisban alacsonyabb lett, mint márciusban. Ráadásul a 0,5 százalékponttal alacsonyabb értéket sem szabad lebecsülni, az ennek eredményeként kiadott 4,2 százalékos éves fogyasztóiár-index ugyanis több mint tíz százalékkal van lejjebb a márciusi 4,7 százalékos rátánál.

Ugyanakkor lehetne jobb is – jut önkéntelenül is az ember eszébe a csalódott elemzői reakciókat olvastán a legsikeresebb magyar focista reklámszlogenje. Mindenki ugyanis a Központi Statisztikai Hivatal által közöltnél alacsonyabb áprilisi éves inflációs adatra számított, abból kiindulva, hogy a március 17-étól egyes élelmiszerekre érvényes árrésstop ezúttal már egy teljes hónapon át fejthette ki hatását. Volt olyan elemző, aki emiatt a 3,5-3,6 százalékos rátát sem tartotta elképzelhetetlennek.

Ekkora mértékkel már nemzetközi összehasonlításban is nagyot javult volna Magyarország helyzete, a kormány pedig meggyőzőbben bizonygathatta volna az árrésstop létjogosultságát. Egy 3,5-3,6 százalékos áprilisi fogyasztóiár-indexszel hét vagy nyolccal több európai országot előzhettünk volna meg, mint márciusban.

Ezzel szemben a 4,2 százalékos áprilisi magyar ráta hajszálra ugyanoda volt elegendő, mint a 4,7 százalékos márciusi, vagyis még a 0,5 százalékpontos havi csökkenés sem volt elegendő ahhoz, hogy akár egy helyet is előrelépjünk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből, amely a cikkünk megjelenéséig közzétett adatok összevetése alapján készült.

Ebből az derül ki, hogy az öreg kontinens 39 országából mindössze hétben volt magasabb az éves fogyasztóiár-index áprilisban, mint nálunk. Közülük ketten – Észtország és Románia – tagjai az Európai Uniónak (EU). Bár négy ország – Bosznia-Hercegovina, Egyesült Királyság, Feröer-szigetek, Málta – adatára még várnunk kell, az már most nagy bizonyossággal rögzíthető, hogy egyikük sem fog mögénk kerülni, lévén, hogy márciusi pénzromlásuk 1,3 és 3,2 százalék között volt. Vagyis még a legrosszabb mutatójú bosnyákoknál is nagy földindulásnak kellett volna bekövetkeznie ahhoz, hogy az éves szintű inflációs rátájuk egy hónap alatt több mint 1 százalékponttal megugorjon. A kvartettből egyedüli EU-s tag Máltának pedig még ennél is nagyobb, több mint 2 százalékpontos hátraarcot kellett volna véghezvinnie, ami azt jelenti,

Magyarország áprilisi éves inflációja a 25. legmagasabb volt az unióban.

Ez kétségtelenül jobb helyzet az év elejinél, amikor két év után ismét mi álltunk e lista alján, de azért jelzi, hogy bőven van még teendő e téren.

Igaz, ez nem lehetetlen. Látva, hogy a hazai kormányzati retorikában a magas infláció fő okaiként megjelölt tényezők – nevezetesen, az ukrajnai háború és az annak kirobbantása miatt Oroszországgal szemben foganatosított szankciók – közepette hozzánk hasonlóan boldogulni próbáló többi EU-s régiós volt szocialista államban mekkora volt a pénzromlás:

  • Lengyelországban 4,2 (vagyis ugyanakkora, mint nálunk)
  • Szlovákiában 3,7
  • Bulgáriában 3,5
  • Horvátországban 3,1
  • Szlovéniában 2,3
  • Csehországban 1,8

százalékot mértek.

Összességében egyébként az európai inflációs helyzet márciusról áprilisra alig változott. Míg például a 2025-ös év harmadik havában 43 országból 23-ban lett alacsonyabb az éves fogyasztóiár-index az egy hónappal korábbinál, addig most 39-ből 21-ben.

A legnagyobb, 1,39 százalékpontos áprilisi csökkenésről Portugália számolt be, a dél-európaiakat Moldova (-1,0 százalékpont) és Csehország (-0,9 százalékpont) követi.

Míg márciusban hét országban egyezett meg az éves inflációs ráta az egy hónappal korábbival, addig áprilisban négyé. Ezek: Dánia, Finnország, Franciaország, Litvánia.

Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.

Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>

Azon országok aránya és száma, ahol a pénzromlás az egyik hónapról a másikra fokozódott, áprilisban nőtt: 14 ilyen állam akadt, szemben a márciusi 13-mal. Közülük a legnagyobb mértékben Fehéroroszországban és Lettországban romlott a helyzet, az egymással szomszédos államok 0,6 százalékponttal magasabb rátát hoztak nyilvánosságra. Nem sokkal maradt el tőlük Ukrajna (+0,5 százalékpont), valamint az egyaránt 0,4 százalékos gyorsulást kimutatott Hollandia és Izland.

Mindenképpen kiemelendő, hogy áprilisban két olyan európai ország is volt, amelyikben az előző év azonos időszakához képest jottányit sem változtak az árak. Igaz, a kettő tulajdonképpen egy, hiszen Liechtenstein és Svájc egymással gazdasági uniót alkot, ennek következtében mindkét ország hivatalos pénzneme a svájci frank.

A jövőre nézve akár biztató is lehet, hogy nem kevesebb mint 27 országban csökkent az alapkamat. Ez ugyanis az általános drágulás fő monetáris ellenszere. Az inflációs nyomás enyhítésére a kamatemelés lehet hatásos, így a mérséklés láttán arra következtethetnek a kívülállók, hogy nincs ilyen negatív hatás, vagy ha mégis, az csak minimális mértékű.

Persze a 27-es szám kicsit becsapós, hiszen 22 európai országban is ugyanaz a hivatalos fizetőeszköz. Nevezetesen, az euró, ami azt jelenti, hogy az Európai Központi Bank 25 bázispontos kamatvágása ennyi országban vitte le az irányadó rátát. Ugyanennyivel csökkent az alapkamat a nem eurózónás Csehországban, Dániában és az Egyesült Királyságban, míg Lengyelországban 50, Bulgáriában 15 bázisponttal.

A Magyar Nemzeti Bank már tavaly szeptember óta nem változtatott a 6,5 százalékos alapkamatán – ebből két alkalommal már a Matolcsy Györgyöt március elején váltó Varga Mihály égisze alatt. Ami tehát azt jelenti, hogy már hét hónapja változatlan a gazdaság számára fontos irányadó ráta.

Mivel pedig eközben az infláció lassult, a kettő eredőjeként a hazai visszatekintő reálkamat nőtt, a márciusi 1,8-ról áprilisra 2,3 százalékpontra. Ez európai összevetésben a hatodik legmagasabb érték, miközben egy hónappal korábban még a tizedik volt.

Más kérdés, hogy a megtakarítók, befektetők számára nem a visszatekintő, hanem az előretekintő reálkamat a lényegesebb. Vagyis az, hogy a most bankbetétbe tett, illetve befektetett pénz után járó kamat kifizetéséig mekkora infláció nyes le a pénz értékéből.

A korábbi hónapok Privátbankár Európai Inflációs Körképei itt tekinthetők meg.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Visszacsinálják a Brexitet?
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 09:52
Először tartanak hivatalos brit-EU csúcstalálkozót a brit EU-tagság megszűnése óta.
Makro / Külgazdaság Táptalajt adnak a recessziós félelmeknek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 07:53
A távol-keleti országban lassult az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedése.
Makro / Külgazdaság Berlin Trump jóindulatáért és a NATO túléléséért küzd
Káncz Csaba | 2025. május 18. 10:53
Az új német kormány padlógázt nyom a katonai kiadásokban, hogy a jövő havi NATO csúcstalálkozón elnyerjék Trump jóváhagyását a szervezet jövőjére nézve. Ukrajna megmutatja, hogyan lehet egy hadsereget a szinte semmiből néhány év alatt Európa legnagyobb fegyveres erejévé fejleszteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor az átláthatósági törvényjavaslatról is – kemény fellépést ígér
Privátbankár.hu | 2025. május 18. 10:08
Ezt nem lehet megengedni, fogalmazott a miniszterelnök a külföldi támogatásokat kapó szervezetek ügyében.
Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
Makro / Külgazdaság Trump tombolni fog: egy drámai lépéssel leminősítették az Egyesült Államokat
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:04
Az utolsó nagy hitelminősítő is elvette a legjobb besorolást az Egyesült Államoktól.
Makro / Külgazdaság Alig van infláció az egyik legnagyobb uniós országban
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 13:31
Olaszországban 1,9 százalékkal, az előző havival megegyező ütemben nőttek a fogyasztói árak áprilisban éves összevetésben – derült ki az olasz statisztikai hivatal, az Istat pénteken közzétett végleges adataiból.
Makro / Külgazdaság Hatalmasat kaszált Trump az Egyesült Arab Emírségekben
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 12:22
Nagy üzleteket kötött az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Tetszetős, de minden alapot nélkülöző állítás – ügyvédek a devizahiteles ítélet következményeiről
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 10:19
Csak kevés szerződésre vonatkoztatható az uniós bíróság ítélete?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG