5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Azzal, hogy megfordult a hazai infláció lassuló trendje, immár második hónapja magasabb az éves fogyasztóiár-index az előző havinál. A 4 százalékos májusi rátánál ugyanis csak nyolc országé volt alacsonyabb az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 41 európai államból. S mivel ennek ellenére a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tovább faragott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatok alapján felállított rangsorban is hátracsúsztunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.

Pedig minden olyan szépnek és jónak tűnt. Azok után, hogy 2022-23-ban megjártuk az inflációs poklot – amelynek legmélyebb bugyrában, tavaly januárban több mint negyedszázada nem látott mértékre, közel 26 százalékra hágott az éves szintű fogyasztóiár-index, ami messze a legmagasabb érték volt az Európai Unióban (EU), de egész Európában is csak a törököket előztük meg –, ahogy azt várni lehetett, a magas bázison szépen ereszkedett a ráta, s ez év elején már benézett 4 százalék alá. 

Ez azért is volt figyelemreméltó, mert már befért az MNB 2-4 százalékos inflációs célsávjába, amely közepének elérése felér a jegybanktörvényben is előírt árstabilitás megteremtődésével.

Csakhogy a 3,6 százalékos márciusi éves fogyasztóiár-indexet a következő két hónapban ismét magasabb értékek követték, áprilisban 3,7, májusban pedig 4 százalék lett a pénzromlás.

Sovány vigasz, hogy e tendencia ezúttal beleillik a nemzetközi trendbe. Lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképe ugyanis azt mutatja, az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 41 országból nem kevesebb, mint 19-ben – ismételjük: velünk egyetemben – lett magasabb az éves infláció májusban, mint egy hónappal azelőtt. Szemben áprilissal, amikor a 38 adatközlő országból még csak tízben gyorsult az egyik hónapról a másikra a pénzromlás. A májusit megközelítő arányt utoljára januárban jegyezhettünk fel, akkor 39-ből 14 ország kesereghetett a növekvő rátája miatt.

Az nem meglepő, hogy az idei év ötödik havában a hiperinflációjával már régóta eredménytelenül küzdő (illetve küszködő) Törökországban lett magasabb az éves fogyasztóiár-index az áprilisinál, 5,65 százalékponttal. Az viszont már cseppet sem hétköznapi, hogy e képzeletbeli dobogó második helyére Dánia került, ahol az áprilisi 0,8 százalékos rátát májusban 2,2 százalékos követett. A harmadik legnagyobb értékű, 0,86 százalékpontos gyorsulást Portugália szállította.

Miközben a stagnáló inflációjú országok száma (6) nem változott – csak az összetételük módosult –, a fentiekből már következik, hogy a csökkentők tábora szűkült. Összesen 16 ország mutatott ki májusban az áprilisinál alacsonyabb fogyasztóiár-indexet. Pont feleannyi, mint három hónappal korábban, ami a globális szinten ismét fokozódó inflációs nyomást hűen tükrözi. Valamint az is, hogy hosszú idő után először nőtt több európai országban a pénzromlás, mint ahányban csökkent.

Megint jobban romlott a pénzünk
Megint jobban romlott a pénzünk
Fotó: Depositphotos

A legnagyobb mértékben, 1 százalékponttal Lettország faragott egy hónap alatt az inflációján, aminek következtében annak éves mértéke májusban 0,1 százalékpont lett. Ez a legalacsonyabb szám az egész öreg kontinensen, ami azért nagy szó, mert nem is olyan régen még a balti ország a rangsor ellenkező vége felé tanyázott (természetesen a törökök előtt). Szomszédjával, Litvániával együtt, amely most a második az abszolút rangsorban a maga 0,5 százalékos éves fogyasztóiár-indexével.

Ám a havi inflációlassításban Romániáé az „ezüstérem”, még ha volt is honnan – értsd: magas bázisról – visszakoznia. Így legalább az töltheti el elégedettséggel Orbán Viktort, hogy az ősi viszonyítási pontnál még a két ország ellenkező irányú múlt havi mozgása ellenére is 1,1 százalékponttal magasabb, 5,1 százalék lett az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk.

Mindazonáltal a románok az egyetlen ország a szűkebb pátriánkban, amelyet ebben az összevetésben a közép- és kelet-európai uniós tagállamok közül sikerült megelőznünk, miután:

  • Szlovákiában 2,2
  • Bulgáriában 2,3
  • Lengyelországban 2,5
  • Szlovéniában 2,5
  • Csehországban 2,6
  • Horvátországban 3,3

százalékos májusi éves inflációt jegyeztek fel.

Érdekes, hogy a jegybanki alapkamatok alakulásából egyáltalán nem lehetne arra következtetni, hogy ismét fokozódik az inflációs nyomás. Hiszen az egy szem Bosznia-Hercegovinán kívül, amelynek központi bankja emelt az irányadó rátáján, egyetlen monetáris hatóság sem szigorított. Éppen ellenkezőleg, többen is lazítottak – talán abból kiindulva, hogy most már a gazdasági növekedés felpörgetése fontosabb, ami megítélésük szerint nem vonhat maga után akkora inflációt, mint amilyeneket az utóbbi években láthattunk.

A 20 ország által alkotott eurózóna jegybankja, az Európai Központi Bank 0,25 százalékponttal, 4,25 százalékra vitte le az alapkamatát. Ugyanennyivel lazítottak a dánok, míg a bolgárok csak hajszállal, 0,1 százalékponttal. Az MNB az ukrán nemzeti bankkal azonos mértékben, fél százalékponttal vágott, más kérdés, hogy míg ezzel az oroszok által megtámadott ország irányadó rátája 13 százalékon kötött ki, addig a hazai alapkamat 7,25-ön.

Ez utóbbiból és az infláció ezzel egyidejű emelkedéséből logikusan következik, hogy a magyarországi visszatekintő reálhozam szűkült. Annak 3,25 százalékpontos értékével az áprilisi harmadik helyről a hetedikre csúsztunk vissza, holtversenybe kerülve e pozícióban lengyel „barátainkkal”.

Más kérdés, hogy azért közgazdasági szempontból annak van igazán jelentősége, hogy a most a bankba betett, illetve értékpapírokba, vagy más eszközökbe fektetett pénzünkre kapott kamat, hozam hogyan aránylik majd az addig pusztító inflációhoz.

A korábbi hónapok Privátbankár Európai Inflációs Körképei itt tekinthetők meg.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lantos Csaba szerint nagyon megéri Putyinnal üzletelni
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 07:46
Az energiaügyi miniszter az orosz gáz áráról is beszélt.
Makro / Külgazdaság NATO 5 százalék: óriási blöff vagy sorsfordító elhatározás?
Litván Dániel | 2025. július 9. 05:41
Mindenki reszkethet majd Európától, ha a NATO-tagállamok elkezdik önteni a pénzt a védelmi képességeikre? Vagy megint csak szép szavakat hallhattunk, a valóság pedig más lesz?
Makro / Külgazdaság Ez feszes munkaerőpiac? Több mint egy évig is tarthat az álláskeresés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 16:21
A GKI havi rendszerességű felmérései szerint a cégek foglalkoztatási hajlandósága 2025 első hónapjaiban elbizonytalanodást mutat.
Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG