5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Drámai középtávú kilátások vannak az orosz gazdaság előtt. Durva költségvetési hiány, leépülő nyugati termelési kapacitás, akadozó ellátás. A gyenge rubel miatt nagyon drága lett az import, amit eleve korlátoznak a nyugati szankciók. A GDP idén 12-15 százalékkal csökkenhet, a munkanélküliség 4-ről 8 százalékra nőhet, az infláció pedig 20 százalékos lehet pár hónap múlva.

Vlagyimir Putyin 43 nappal ezelőtt indította el Ukrajna ellen az orosz csapatokat. Az orosz elnök nem csupán katonai értelemben számította el magát, de – most már kristálytisztán látszik – egyetlen mozdulattal 15 év gazdasági fejlődését is lenullázta. Sőt, az is biztosra vehető, hogy egyhamar nem lesz pozitív a szaldója, hiába erőlködik a nyugati termelési potenciál pótlására keletről behozni termékeket és megrendelésekkel életben tartani az orosz ipart és mezőgazdaságot. 

A cukor bármikor megint eltűnhet az orosz polcokról. Fotó: Ria Novosztyi
A cukor bármikor megint eltűnhet az orosz polcokról. Fotó: Ria Novosztyi

Joggal írhatta a Business Insider a napokban, hogy az orosz gazdaság visszazuhant a múlt század 90-es éveibe. Az elmúlt hét évben évi hét százalékkal zsugorodott és most, több mint egy hónappal az invázió kezdete után egyre keményebb szankciókkal kell szembenéznie, ami bizony meg fog látszódni a makromutatókon, de ha lejjebb megyünk, a hétköznapokon is. Erről lapunkban is rendszeresen beszámoltunk az elmúlt hetekben.

Az orosz központi bank a 640 milliárd dolláros devizatartalékának a feléhez nem fér hozzá, kizárták több nemzetközi fizetési rendszerből, a rubel csak alig tudott valamit behozni az óriási esése után. A nagy nemzetközi vállalatok immár százas nagyságrendben hagyták el az orosz piacot vagy állították le ottani termelésüket és szolgáltatásaikat. Persze, vannak kivételek, de nem ez a jellemző. Intő jel lehet a Putyinnal barátságot ápolóknak, hogy mennyire elszabadultak az árak. 

Az Institute for International Finance gazdasági elemző intézet szörnyű képet festett idénre: minden jel szerint 15 százalékkal esik a GDP. Jövőre ugyan csak 3 százalékos lehet a csökkenés, de együtt ez már nagyon nagy érvágás – fogalmazott a cég. Kevesebb felhőt lát a Goldman Sachs, ők „csak” 10 százalékos GDP-visszaesést jósoltak 2022-re, a Capital Economics viszont már 12 százalékosat.

Nagy kérdés, hogy meddig tartanak ki a tartalékok, s közben az elszigetelődő Putyin hogyan tudja egyáltalán működtetni a gazdaságot a súlyos alapanyag-utánpótlási gondok miatt, és a beszűkült pénzügyi manőverezési lehetőségek közepette. Az energiaszektoron kívüli gazdasági ágazatok exportját súlyosan érinti például, hogy csak kerülő pénzügyi csatornákon keresztül lehet része az orosz ipar a nemzetközi kereskedelemnek. 

Egyes nyugati becslések szerint a szankciók és a nyugati cégek kivonulása együttesen legalább 20 százalékkal visszaveti a behozatalt és 10 százalékkal a kivitelt. Előbbi az oroszországi gyártáshoz szükséges, s ha ezek az import anyagok alkatrészek nem jönnek, gyárak tucatja fog leállni pár héten belül. Nem régen írtunk arról, hogy vannak azért kísérletek. Például az orosz légitársaságoknál üzemelő Boeing és Airbus repülőgépekhez távol-keleti légitársaságoktól akarják beszerezni a használt alkatrészt. Felerősödtek a kazah és a kínai kapcsolatok, a törökökkel is szeretnének kiegyensúlyozottabb kereskedelmet.

További kérdés, hogy Putyin tudja-e kezelni például a 4,1-ről várhatóan 8-9 százalékra felugró munkanélküliséget és mit tesz az év végére 20 százalékra szökő inflációval. A harmatgyenge rubel még jobban megdrágítja az importot, itt tehát sürgősen tenni kell valamit. Céges szinten egyelőre annyi történt, hogy átmeneti kedvezményeket vezetett be az adó-és járulékfizetésben és egyes körzetekben a hazai termelés ösztönzésére hitelprogramot indított, de ez vélhetően csak tűzoltás.

Banki oldalon is súlyos a helyzet. Mivel továbbra is 20 százalék az alapkamat, mind a beruházás, mind a hitelfelvétel horribilisan drága. Fél-háromnegyed évig biztos nem lesz itt jelentős változás. A költségvetés bevételi oldala még inkább rá lesz utalva a nyersanyag-exportra. Ez hosszú távon a versenyképesség további romlásához vezet, mert nem a 21. századi technológiák integrálásán alapuló fejlődést favorizál, hanem egy 20. századit, amit a nyersanyag-kivitelből származó bevételek határoznak meg.

Vannak azért olyanok is, akik szerint átmeneti könnyítést hozhat az oroszoknak az, hogy az ukrajnai háború miatt megint az egekben vannak a nyersanyagárak, főleg a kőolaj és a gáz ára, de a gabona is fegyverré lépett elő, amivel zsarolni lehet. Ám az Európai Unió most már tényleg szeretné elvágni az energia-köldökzsinórt és ha nem is idén, de pár éven belül a minimumra szorítani a gázimportot onnan. Ha ez megvalósul, akkor tömeges vállalati csődök jönnek Oroszországban, és nem csak az energia szektorban – vélte a Capital Economics egyik vezető elemzője.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Komoly mellékhatása van az eltévedt orosz rakétáknak
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 16:42
Kerülik a turisták, különösen a külföldi látogatók a Duna deltájában lévő településeket, amelyek környékén korábban eltévedt orosz rakéták csapódtak be.
Makro / Külgazdaság Világmárkákra tenyereltek rá az oroszok
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 12:12
Az Ariston, valamint Bosch márkájú gépeket forgalmazó cégek oroszországi leányvállalatai kerülnek a Gazprom fennhatósága alá. 
Makro / Külgazdaság Mindenki villanyautózni fog?
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 11:26
Az elektromos autók a vártnál lassabban, de egyre nagyobb szerelet kérnek maguknak. Persze van egy csomó kihívás, elég csak a magas árra és a finanszírozásra, az áramkutak hiányára, a hatótáv-félelmekre gondolni. Egyebek mellett ezek a kérdések lesznek terítéken a Privátbankár, az Mfor és a piac és Profit kiadója, a Klasszis Lapcsoport által szervezett hiánypótló,  "E" mint energia című május 16-án sorra kerülő konferencia villanyautó-szekciójában. 
Makro / Külgazdaság Széteshet Oroszország, ha elveszti a háborút? Kína visszavenné Mandzsúria egy részét?
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 06:58
Az amerikai szakértők azt találgatják, hogy az Ukrajna elleni háborúban lerongyolódó Oroszországot, amely 11 időzónán nyúlik keresztül, egyben lehet-e tartani.
Makro / Külgazdaság Mégis lehet tűzszünet a Közel-Keleten?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 14:12
A Hamász megfontolja az izraeli ajánlatot.
Makro / Külgazdaság Tényleg megoldották Orbán Viktorék az üzemanyagkérdést?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 10:01
Laptársunk, az Mfor Üzemanyagár-figyelő legfrissebb cikke a kormány heti döntését is górcső alá vette.
Makro / Külgazdaság Még a 2,5 százalékot sem fogja elérni az idei bővülés?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 06:42
Az S&P megerősítette hazánk forintban és devizában fennálló államadósságát, és érvényben hagyta annak stabil kilátását is, azaz sem további fel-, sem pedig leminősítésre nem kell számítani. A hitelminősítő az idei választásokat követően „konszolidációs programra” számít a kormánytól, és 2024-re – a kabinet várakozásainál alacsonyabb – mindössze 2,2 százalékos növekedésre számít.
Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG