5p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Nem számíthatunk mostantól orosz együttműködésre olyan kérdésekben, mint az éghajlatváltozás, a fegyverzetellenőrzés és a leolvadó arktikus térség.  Moszkva ráadásul még bomlasztóbb erővé válhat olyan instabil régiókban, mint a Balkán, a Közel-Kelet és a Száhel-övezet.  Káncz Csaba jegyzete

Több, mint másfél hónappal az ukrajnai invázió megkezdése után sem látható még a konfliktus végkimenetele. Az viszont teljesen világos, hogy a háború tektonikus geopolitikai változásokhoz vezetett – Európában és azon túl is.

Az európai kijózanodás

Oroszország agressziója kizökkentette Európát a hidegháború utáni önelégültségből. A több évtizedes béke elaltatta kontinensünk éberségét. De most, szembesülve a szomszédos háború valóságával, az európai államok kénytelenek komolyabban venni a biztonságot, és cselekedni védelmi képességeik fejlesztése érdekében.

A NATO erősebb partnerévé akar válni az EU. Fotó: Pixabay
A NATO erősebb partnerévé akar válni az EU. Fotó: Pixabay

A változás a legszembetűnőbb Németországban, amely 112 milliárd dollárral növeli védelmi kiadásait, és vállalta, hogy teljesíti a NATO által elvárt GDP-arányosan 2 százalékos célt. Norvégia, Olaszország, Ausztria, Dánia és Lengyelország is a védelmi kiadások további növelésére vállalkozik.

A NATO megújulása

Ukrajna orosz inváziója új lendületet adott a NATO-nak a céltudat és az egység megújításával. A blokk megerősíti előretolt katonai jelenlétét, hogy megnyugtassa legkeletibb tagállamait. A régóta semleges északi országok közül Finnország pár hét múlva dönt tagfelvételi kérelméről, míg Svédország tegnap jelentette be csatlakozási szándékát. 

Bár egyelőre Washingtonnak párhuzamosan kell megküzdenie az európai és ázsiai biztonsági kihívások valóságával, a megnövekedett európai katonai képességek idővel csökkenthetik az Egyesült Államok védelmi terheit, megkönnyítve Ázsia felé fordulását.

Igazi előttünk álló kihívás az európai eltökéltség és egység fenntartása az ukrajnai konfliktus elhúzódásával, különösen az Oroszországgal való szembenézés gazdasági költségeinek növekedésével. Nehéz lesz összetartani azokat az európai államokat, amelyek politikailag hajlandóak enyhébb álláspontra helyezkedni Oroszországgal szemben - különösen Magyarország esetében.

Peking játszmája

A Nyugattól való elidegenedés a Kínával való szorosabb kapcsolatokat stratégiai szükségletté tette Oroszország számára. A Kína és Oroszország közötti partnerség a gazdasági komplementaritáson, a külpolitikai célrendszer összefonódásain – különösen az Egyesült Államok elsőbbségével szembeni ellenségeskedésen – és azon megnyugváson alapul, hogy nemzetközi síkon mindkét fél védi a másik hátát. Mégis, annak ellenére, hogy stratégiai partnerségükről beszélnek, „amely nem ismer határokat”, a kapcsolat továbbra is óvatos, tranzakciós jellegű – és egyre aszimmetrikusabb, mégpedig Peking javára.

Ukrajnával kapcsolatban Kína Moszkva felé hajlott – de támogatásának vannak határai. Peking nem akarja veszélyeztetni fontosabb gazdasági érdekeit az Egyesült Államokkal és Európával (Kína Oroszországgal folytatott 147 milliárd dolláros kereskedelme eltörpül az USA-val és az EU-val folytatott 1,4 ezermilliárd dolláros kombinált kereskedelmi forgalma mellett). Tisztában van azokkal a hírnév-kockázatokkal is, amelyeket Oroszország támogatása jelent.

Peking azt akarja, hogy Vlagyimir Putyin politikailag túléljen – de ne feltétlenül boldoguljon. Oroszország megalázó veresége és egy erősebb és egységesebb NATO az Egyesült Államok vezetésével nem szolgálná Kína érdekeit. A meggyengült Oroszország viszont függőbb és rugalmasabb partnere lenne Pekingnek.

Az indiai játszma

India viszonylag semleges álláspontja az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban Moszkvát elégedetté tette, a Nyugatot viszont frusztrálja. India azonban dilemmával néz szembe. Moszkva régi, barátságos stratégiai partner. A kereskedelmi, az energia és különösen a katonai kapcsolatok erősek (Oroszország továbbra is India legnagyobb fegyverszállítója).

De Új-Delhi gyanakvóan figyeli a Pakisztán és Oroszország közötti egyre melegedő kapcsolatokat, és nem akarja Peking karjaiba kergetni Moszkvát. Ennek ellenére India és az Egyesült Államok kapcsolatai nagymértékben bővültek, és Új-Delhi a Quad-ot hasznos ellenfélnek tekinti Kínával szemben.

Május végén Joe Biden a tervek szerint Tokióba látogat a Quad ülésére és nyomást akar gyakorolni Narendra Modi indiai miniszterelnökre az orosz szankciók ügyében. India tehát kötéltáncot jár Ukrajna kapcsán, és igyekszik nem ellenségessé tenni sem Oroszországot, sem a nyugati országokat.

Hosszú távú kihívások

Oroszország egyre nyilvánvalóbb pária státusza meghozza a maga problémáit. A Nyugat erőteljes válasza, amely politikai és katonai támogatást nyújt Ukrajnának, és szankciókat vezet be Oroszországgal szemben, elkerülhetetlenül meg fogja erősíteni a Nyugat-ellenes indulatokat a Kremlben. Ez megterheli Oroszország nemzetközi viszonyrendszerét.

Nem számíthatunk tehát orosz együttműködésre olyan kérdésekben, mint az éghajlatváltozás, a fegyverzetellenőrzés és a leolvadó arktikus térség. Moszkva ráadásul még bomlasztóbb erővé válhat olyan instabil régiókban, mint a Balkán, a Közel-Kelet és a Száhel-övezet.

Hosszabb távon az ukrán válság még tovább fogja erősíteni a globális sodródást a politikai konfrontáció és a gazdasági nacionalizmus felé, egyben gyengíti a globalizációt és a szabad kereskedelmet. A nyugati államoknak különösen az orosz energiától, műtrágyától, ásványi anyagoktól és nyersanyagoktól való függésük csökkentésére irányuló erőfeszítések költség- és hatékonysági terheket rónak majd a piacra.

Az ukrán háború tehát valószínűleg tovább fokozza a Covid-19 világjárvány által máris gerjesztett aggasztó politikai feszültségeket és gazdasági nyomást, fokozza az USA-Kína versenyt és hátráltatja a globális energiaátmenetet.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A magyar munkaerő az unió legolcsóbbjai közé tartozik
Privátbankár.hu | 2025. április 6. 10:31
Az egy órára jutó munkaerő-költség alapján.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai még jól is jöhetnek Magyarországnak — interjú Virovácz Péterrel
Bózsó Péter | 2025. április 6. 06:02
Az ING Bank vezető elemzője fejtette ki véleményét a héten bejelentett vámok hatásáról a forint árfolyamára, hazánk külkereskedelmi és fizetési mérlegére, valamint növekedésére.
Makro / Külgazdaság Van fény az alagút végén – alulértékelt a forint, beindulhatnak a befektetések is?
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 15:38
Jöhetnek pozitív fordulatok is idén a hazai gazdaságban? Az OTP elemzői szerint igen, de a kockázatokat sem hallgatják el.
Makro / Külgazdaság Erre költené Donald Trump a vám-dollármilliárdokat? Átcsúszott a szenátuson a javaslata
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 14:41
Adók helyett vámok és kiadácsökkentés sok-sok ezermilliárd dolláros értékben. Hiába szavaztak republikánusok is a javaslat ellen, az most a kongresszus elé kerülhet.
Makro / Külgazdaság Két matematikai osztás kellett csak a világ káoszba taszításához
Buksza blog | 2025. április 5. 13:33
Kína a kiszámítható gazdasági partner szerepét veheti fel, Tajvanon megerősödhetnek a Kínához csatlakozást támogató politikai erők, az EU tárgyalna. Jönnek a reakciók Trump vámcunamijára.
Makro / Külgazdaság Valamit nagyon csúnyán elszámoltak Donald Trumpék
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 12:23
Utánaszámoltak a bejelentett vámtarifáknak, és sehogy sem jön ki a matek.
Makro / Külgazdaság Tagadja az Európai Bizottság Szijjártó Péter vádjait, neki is tudnia kellene az igazságról
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 10:08
Éppenséggel a magyar kormánnyal is jó előre egyeztettek a lehetséges válaszlépésekről.
Makro / Külgazdaság Hiába a baráti tarifa, Londonban is vérengzés volt a papírok között
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 09:54
London csak a szelét kapta a Trump-tornádónak, de így is brutális, ami a londoni tőzsdén történt.
Makro / Külgazdaság Az ENSZ-főtitkár a kiszolgáltatott országok miatt aggódik
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 09:29
Kritikus szakaszba lépett a világkereskedelmi helyzet a világszervezet szerint.
Makro / Külgazdaság Ebben nagyon türelmes Donald Trump, kitolt egy fontos határidőt
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 08:43
Úgy tűnik, nagyon szeretné az amerikai elnök, ha amerikai kézbe kerülne a TikTok. Vajon kire gondolhat tulajdonosként?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG