5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A friss német minisztériumi jelentés szerint „2024 nyarára nagyrészt megvalósulhat az orosz gáztól való függetlenség”. A gázhiány és a magas árak „lökéshullámokként” csapnak majd át az országon, állítja az illetékes hivatal vezetője. Káncz Csaba jegyzete.

A héten 50 százalékkal robbantak föl az európai gázárak. Valóban, a Gazprom pénteken 50 százalékkal csökkentette az Olaszországba irányuló gázexportját. Az orosz energetikai óriás a héten már korábban megkezdte az olaszországi szállítások csökkentését: szerdán a rendelt mennyiségnél 15 százalékkal, csütörtökön pedig 35 százalékkal kevesebbet szállított.

Németország felé a hét eleje óta két lépésben 60 százalékkal csökkentette az Északi Áramlat-1 vezetéken a gázszállítást a Gazprom.

Müller éles figyelmeztetése

A gázhiány és a magas árak „lökéshullámokként” csapnak majd át az országon, aminek eredményeképpen a főbérlők lecsökkentik majd a lakások hőmérsékletét a bérlők számára, emellett széles körű cégcsődökhöz is vezet a folyamat – figyelmeztetett Klaus Müller, a német Szövetségi Hálózati Ügynökség vezetője, amely a villamosenergia, gáz, távközlés, postai szolgáltatások és vasúti piacok szabályozó hivatala.

Müller borús képet festett a válságról a Rheinische Post német lapnak adott interjújában, mondván, hogy „a bankok részletfizetési hitelekkel fogják felpörgetni üzletüket, és a gyengélkedő cégek fizetésképtelenné válnak.”

Müller irodája, amely a Szövetségi Gazdasági és Klímaügyi Minisztérium szövetségi ügynöksége, madártávlatból látja a németországi gazdasági helyzetet, és különleges betekintést nyújt abba is, hogyan alakulnak majd a gazdasági feltételek a jövőben.

Annak jeleként, hogy a német kormány azzal a feltételezéssel él, hogy télen potenciális válság alakulhat ki, már most is szó esik a főbérlők fűtési kötelezettségének esetleges csökkentéséről.

„A bérleti törvény előírja, hogy a bérbeadónak a fűtési időszakban úgy kell beállítania a fűtést, hogy a minimum hőmérséklet 20 és 22 Celsius-fok közé essen. A kormány átmenetileg csökkentheti a bérbeadók fűtési követelményeit. Ezt már a politikusokkal tárgyaljuk” – árulja el Müller.

Eljöhet az az idő, amikor a tulajdonosok lejjebb tekerik a fűtést a bérlakásokban. Fotó: Depositphotos
Eljöhet az az idő, amikor a tulajdonosok lejjebb tekerik a fűtést a bérlakásokban. Fotó: Depositphotos

A kormány már szorgalmazza a vállalkozásokat és a polgárokat, hogy csökkentsék energiafogyasztásukat, de ez a nyomás a jövőben új törvények és rendeletek formájában jelentkezhet, Müller pedig nagyobb nyomást szorgalmaz a gázmegtakarítás érdekében. Bár Németország lobbizott az orosz olajimport általános tilalmáért, az ország nagymértékben függ az Oroszországból származó földgáztól. Ha Oroszország leállítaná a gázt a kritikus téli hónapokban, vagy akár korlátozná a szállítást, az kritikus károkat okozhat a német gazdaságban – figyelmeztettek már az energetikai szakértők.

Az orosz játszma

Az energiaexport becslések szerint 93 milliárd euróval gazdagította az orosz büdzsét az ukrajnai háború első 100 napja alatt – az embargó ellenére. A Research on Energy and Clean Air (Crea) finn agytröszt tanulmánya szerint a Nyugat ily módon segítette finanszírozni Oroszország támadóháborúját.

Idén április vége óta Putyin már fegyverként használja a nyersanyagokat, és szó szerint leállította Lengyelország és Bulgária gázellátását. Május végén az orosz gázszállítások befagyasztása Hollandiát és Dániát is elérte. Putyin a lépést azzal indokolta, hogy a két ország nem hajlandó rubelben fizetni a gázszállításért, ahogyan azt kérte.

Június közepe óta Oroszország a helyzetet tovább eszkalálta, és drasztikusan csökkentette Európába irányuló gázszállítását. Itt minden bizonnyal az olajembargó miatti megtorlásról van szó. Emellett Oroszország igyekszik fokozni a nyomást, nyilvánvalóan az Ukrajnába irányuló további fegyverszállítások és az ország EU-tagjelölt státuszának elismerése miatt.

Moszkva a héten elsősorban azt a három országot vette célba, amelyek állam- és kormányfői június 16-án Kijevbe látogattak. De szintén felére csökkent a gázszállítás abba a Szlovákiába, amely rendszeresen szállít fegyvereket Kijevnek.

A németek beszorultak

Robert Habeck német gazdasági miniszter szerint Putyin stratégiája nyilvánvalóan a bizonytalanság keltése és az árak felhajtása. Habeck hangsúlyozta, „hogy hatalmi harcban állunk Putyinnal”. Az orosz megközelítés a diktátorokra és a despotákra jellemző, ez a harc nyugati szövetségesek és Putyin orosz elnök közötti leszámolásról szól, tette hozzá.

A német Gazdasági Minisztérium május 1-jei jelentése szerint az orosz gázellátás részesedése a múltban átlagosan a fogyasztás 55 százalékát tette ki. Április közepére ez körülbelül 35 százalékra esett vissza, amit a jelentés a Norvégiából és Hollandiából érkező import növekedésének, valamint a cseppfolyósított földgáz (LNG) importjának jelentős növekedésének tulajdonít.

„Közös erőfeszítéssel” 2024 nyarára nagyrészt megvalósulhat az orosz gáztól való függetlenség, állítja a jelentés. Összességében addigra a tervek szerint a teljes fogyasztás 10 százalékára csökkenthető a részarány.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG