Putyin és Erdogan is retteg az égbe szökő élelmiszerárak miatt
Az orosz és a török hatóságok legfelsőbb politikai utasításra ellenőrizni kezdték az egekbe tört élelmiszerárakért felelősnek kikiáltott kereskedőket. Putyinnak minden oka megvan, hogy nyugtalankodjon, hiszen az orosz történelem ez ügyben már több véres leckét adott a Kreml urainak. Káncz Csaba jegyzete.
A háborúk, depressziók, természeti katasztrófák és járványok hamar feltárják egy-egy társadalom szervezettségét, ellenállóképességét. A népesség élelmiszer-ellátottsága a történelem kezdetei óta az egyik legfontosabb politikai kérdésnek számít. A jelenlegi globális közegészségügyi és pénzügyi válság korszakában már számos országban tapasztalhatunk növekvő feszültséget az élelmiszer körül.
Több éves csúcson
Sok politikus figyeli világszerte aggodalmaskodva az agártermékek árának gyors emelkedését – a búza és a kukorica is szárnyal idén – , kereskedők szerint Kína szinte az összes szabad készletet felvásárolja. Pedig a globális élelmiszerárak már múlt decemberben 6 éves csúcson voltak, komoly nyomást gyakorolva a szegényebb országok alsóbb néprétegeire. Valóban, az ENSz már figyelmeztetést adott ki, hogy a vágtázó élelmiszerárak társadalmi zavargásokhoz vezethetnek.
Libanonban folyamatosak a tüntetések, hiszen az egy év alatt értékének 80 százalékát elvesztő nemzeti deviza is hozzájárult az élelmiszerek árának 300 százalékos emelkedéséhez. Az Egyesült Államokban a statisztikai hivatal szerint 30 millió felnőtt él olyan háztartásban, ahol nem volt elegendő élelmiszer – ez 28 százalékos emelkedés a COVID-járvány kitörése óta. Louisiana szövetségi államban minden ötödik ember élelmiszerszűkében él.
Ideges Ankara és Moszkva
A külpolitikai céljait tekintve telhetetlen török politikai vezetés is egyre nyugtalanabbul figyeli a folyamatokat. Tavaly az élelmiszerárak Törökországban 20,6 százalékkal ugrottak meg. Akárcsak hazánkban a Rákosi rendszerben, a török kereskedelmi minisztérium 3 hete országos élelmiszerár-vizsgálatot tartott, és megállapította, hogy 120 cég indokolatlanul magas árakat szabott. A cégek adott esetben 400 ezertől 4 millió forint értékűig terjedő bírsággal szembesülhetnek.
Putyin elnök is rendkívül ideges a vágtázó élelmiszerárak miatt, ezért tavaly december 11-én a legfőbb ügyészi hivatal országosan kezdte el vizsgálni
Ez a cikk az Mfor és a Privátbankár Prémium tartalma, csak a lap előfizetői olvashatják teljes terjedelmében.
14 napig ingyenesen hozzáférhet Prémium tartalmainkhoz a következő lépések megtétele után:
- Regisztráljon (adja meg emailcímét és jelszavát)
- Válasszon előfizetői csomagjaink közül
- Adja meg bankkártyája adatait - a választott csomag díját csak a 14 napos próbaidőszak letelte UTÁN vonjuk le bankszámlájáról
+1: A 14 napos próbaidőszak alatt Profiloldalán bejelentkezve BÁRMIKOR LEMONDHATJA előfizetését
Előfizetői csomagjainkról, az előfizetésről részletesen itt olvashat