Egyre gyakrabban észlelnek gyanús drónokat a német hadsereg objektumainak vagy gyakorlótereinek közelében Németországban.
Fokozott kémaktivitás
A Spiegel birtokába jutott bizalmas, belső jelentés szerint legutóbb október végén, a német védelmi minisztérium bonni székhelye, az úgynevezett Hardthöhe felett láttak egy mintegy 8 méter átmérőjű drónt. A megfigyelést éjjel tette a minisztérium egyik munkatársa.
Az elmúlt hónapokban pedig a német Katonai Elhárítás (MAD) észlelt egymás után drónokat olyan németországi objektumok vagy gyakorlóterek felett, ahol éppen ukrán katonákat képeztek ki nyugati hadászati eszközök használatára.
A MAD több esetben gyanús járművekre is figyelmes lett, amelyek nyilvánvalóan a kaszárnyák környékét figyelték meg. A német titkosszolgálatok abból indulnak ki, hogy Oroszország „fokozott aktivitást” fejt ki Németországban, írja a lap.
A drónészlelések miatt mindenesetre megerősítik a minisztérium egyes épületeinek a védelmét. Ez különösen a berlini és a bonni létesítményekre vonatkozik, ahol „rövidtávú opciókat” is meg kell vizsgálni annak érdekében, hogy „felismerjék és lelőjék a drónokat,” áll a kissé virágnyelven megfogalmazott dokumentumban.
Ami a további konkrét eseteket illeti, október elején a bajorországi Wildfleckennél, a német hadsereg gyakorlótere felett reptettek drónokat ismeretlenek. A repülő tárgyakat egy szombati éjjelen észlelték, a lakosság „nem volt veszélyben”, a történteket vizsgálják, derül ki a minisztérium akkori közleményéből.
Ezen a gyakorlóterepen akkor ukrán katonákat képzett ki a német hadsereg a Dingo típusú páncélozott gépkocsi használatára.
A német kormány még szeptember közepén jelentette be, hogy 50 Dingót szállít Ukrajnának.
A DPA német hírügynökség szerint az orosz titkosszolgálatok már augusztus végén is próbáltak információkat gyűjteni az ukrán katonák németországi kiképzéséről.
A MAD a Rajna-Vidék-Pfalzban található Idar-Oberstein, valamint a bajorországi Grafenwöhr közelében lévő katonai objektum környékén lett figyelmes gyanús gépkocsikra. Idar-Obersteinnél szintén ukrán katonákat képzett ki a német hadsereg – ott a PzH 2000 önjáró tarackágyú használatára –, Grafenwöhrnél pedig az amerikai hadsereg tanította be az ukránokat a nyugati tüzérségi rendszerek kezelésére.
Hidegháborús viszonyok
Martina Rosenberg, a MAD elnöke ezzel kapcsolatban nemrég egy interjúban úgy fogalmazott, hogy az „ellenséges titkosszolgálatok” aktivitása fokozódhat, és ez sokféle módon jelenthet fenyegetést a német hadseregnek.
„Államilag irányított titkosszolgálatok minden rendelkezésükre álló eszközt felhasználnak arra, hogy információhoz jussanak, hatást fejtsenek ki és kövessék országuk érdekeit”, mondta.
A MAD „számos szokatlan jelenséget és kémkedési kísérletet regisztrált”.
Megítélése szerint a külföldi titkosszolgálatok német hadsereget célzó aktivitása már az ukrán-orosz háború kezdete, idén február 24-e előtt is „magas szinten” volt. A MAD célja, hogy a nemzeti és a nemzetközi hatóságokkal együttműködve időben felismerjék és hatékonyan elhárítsák különösen az orosz és a kínai titkosszolgálatok kémtevékenységét.
Német szakértők szintén úgy vélekednek, hogy jelentősen fokozódott a kémtevékenység, ami (részben az internet és a közösségi média miatt is) jelenleg már gyakoribb, mint a hidegháborúban.