5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Moszkva hagyományos fegyverekért érzékeny, fejlett technológiát ad cserébe, ami már mutatja, milyen rosszul áll Putyin szénája. Phenjan technológiai beszerzései az egész világ számára jelenthetnek hosszabb távú veszélyeket. Káncz Csaba jegyzete.

Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter júliusi háromnapos állami látogatása Phenjanban - egy katonai delegáció kíséretében - az első magas szintű moszkvai látogatás volt Észak-Koreába (KNDK) a posztszovjet időszakban. A látogatás egyértelmű jelzést adott Washington és Szöul felé a Koreai-félszigetre vonatkozó orosz politika alakulásáról a KNDK fontos katonai-politikai partnerként való elismerése mellett.

A Kreml álláspontja

A Kreml szemszögéből nézve a Moszkva, Phenjan és Peking közötti stratégiai együttműködés újrakezdését a Biden-kormány provokálta ki azzal, hogy szigorította észak-koreai politikáját, és a NATO behatolt az indiai-csendes-óceáni térségbe. Ráadásul 2021-ben létrejött az AUKUS blokk (USA, Nagy-Britannia és Ausztrália), amely Washington és London közreműködésével járul hozzá egy nukleáris tengeralattjáró-flotta megjelenéséhez az addig nem-nukleáris Ausztráliában.

Az Izvesztyija című újság júliusban moszkvai védelmi minisztériumi forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy fontolgatják a távol-keleti ütőerő megerősítését, amely magában foglalná a Tu-160 „White Swan” stratégiai rakétahordozók – egy több üzemmódú szuperszonikus stratégiai bombázó – Amur régióba telepítését. Jurij Ljamin katonai szakértő azt mondta a lapnak: „Különös figyelmet kell fordítani Japánra, amellyel még mindig területi vitáink vannak a Dél-Kuril térségében.

Miről szól a Putyin-Kim találkozó?

Nos, ilyen orosz stratégiai keretrendszer közepette érdemes értelmeznünk azt, hogy az észak-koreai vezető várhatóan 10 nap múlva Vlagyivosztokban találkozik az orosz elnökkel. Amerikai értesülések szerint a várható megegyezés részeként Moszkva tüzérségi lövedékeket és páncéltörő rakétákat kap, Phenjan pedig cserébe élelmiszert, valamint műholdakhoz és nukleáris meghajtású tengeralattjárókhoz szükséges technológiát.

A Kreml katonai komplexumát sújtó nyugati szankciók leapasztották az Ukrajna elleni háborúhoz szükséges fegyvereket. Márpedig Phenjan csak a főbb dél-koreai lakossági központok hatótávolságán belül 6000 tüzérségi rendszerrel rendelkezik, tehát nyugodtan mondhatjuk, hogy vannak tartalékaik. Mégis, az a tény, hogy Moszkva hagyományos fegyverekért cserébe érzékeny, fejlett technológiát ad, már mutatja, milyen rosszul áll Putyin szénája.

Kim céljai

Phenjan részéről másképpen néz ki a történet. Miután Kim marsall már nem tartotta érdemesnek folytatni az Egyesült Államokkal és Dél-Koreával diplomáciai huzavonát, 2020. január 1-jén beszédet mondott, amelyben hangsúlyozta: Phenjan kész a végtelenségig az USA által vezetett szankciókkal élni. „Észak-Korea továbbra is fejleszti nukleáris és rakétaprogramját, miközben nemzetként gazdaságilag növekedni fog” – jelentette ki. De aztán kitört a világjárvány, és ez Kimet arra kényszerítette, hogy megküzdjön COVID-19 által okozott gazdasági pusztítással.

Vissza a régi tervekhez. Fotó: Depositphotos
Vissza a régi tervekhez. Fotó: Depositphotos

Most viszont úgy tűnik, hogy Kim visszatér az eredeti tervéhez. Ennek része az Oroszországgal való szorosabb partnerség kiépítése, mivel egyértelműen szükségük van egymásra, miközben erőteljes nyugati nyomás alatt állnak. Mindennek tetejébe a jövőben Oroszország és Észak-Korea várhatóan erősíti kapcsolatait Kínával és Iránnal, amelyek hasonlóképpen szembesülnek a Nyugat feltartóztatási politikájával.

Virágzó katonai kapcsolat

A közelmúltbeli fejlemények egy virágzó fegyverkereskedelmi kapcsolatra utalnak, annak ellenére, hogy ezt mind Észak-Korea, mind pedig a nemrég elhunyt Wagner-csoport tulajdonosa, Jevgenyij Prigozsin tagadta.

2022 szeptemberében a Fehér Ház kiszivárogtatta, hogy a KNDK „jelentős” számú tüzérségi lövedékekkel látja el Oroszországot. Idén januárban pedig – két hónappal azután, hogy Észak-Korea állítólag ellátta a Wagner-csoportot harctéri rakétákkal – az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó megosztott egy műholdfelvételt a KNDK-Oroszország határon a halálos rakományt szállító vonatról.

Márciusban aztán az USA pénzügyminisztériuma szankciót szabott ki Ashot Mkrtychev szlovák állampolgár ellen, mert a KNDK tisztviselőivel együttműködve „kéttucat típusú fegyvert vásárolt Oroszország számára”. Ez arra utal, hogy a két ország között több-csatornás kapcsolat működik.

Júliusban az USA szankcionált egy észak-koreai fegyverkereskedőt, amiért megkönnyített a Wagner-csoportnak egy - meg nem határozott -fegyverszállítást. Egy 2019-es ENSZ-jelentés felsorol egy azonos nevű személyt, aki a „Komid” nevű észak-koreai fegyverkereskedelmi vállalat helyettes képviselője volt Szíriában.

Ha Moszkva valóban az embargó alatt álló észak-koreai fegyverek törzsvásárlójává válik, az segít Putyinnak fenntartani az Ukrajna elleni háborúját. Ám Phenjan technológiai beszerzései az egész világ számára jelenthetnek hosszabb távú veszélyeket.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG