5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A szakadár régiók elismerése gyakorlatilag hadüzenet Ukrajnának, amelyre a Nyugatnak is reagálnia kell szankciókkal. Oroszországban a rendőrállami reflexek várhatóan tovább erősödnének és mindez a gazdaság megrendülésével párhuzamosan már a legyengült szovjet rezsimet idézheti. Káncz Csaba jegyzete.

Tegnap az esti órákban – egy ijesztően szétesett – Putyin elnök bejelentette, hogy el fogja ismerni a Donyec-medence két „népköztársaságának” függetlenségét. (Ezt később meg is tette, és egy rendelettel csapatokat küld Kelet-Ukrajnába – a szerk.) Ezek után Moszkva már hivatalosan támogatja az orosz nemzetiségű felkelőket és ezzel a 2015-ös Minszki megállapodásoknak befellegzett.

A döntés egyben gyakorlatilag hadüzenet Ukrajnának, amelyre a Nyugatnak is reagálnia kell.

Vlagyimir Putyin az országhoz intézett televíziós beszéde közben 2022. február 21-én. (EPA/ALEKSEY NIKOLSKYI/SPUTNIK/KREMLIN)
Vlagyimir Putyin az országhoz intézett televíziós beszéde közben 2022. február 21-én. (EPA/ALEKSEY NIKOLSKYI/SPUTNIK/KREMLIN)

Eszkalálódás és tőzsdei megroppanás

A térségben már egyébként is pattanásig feszült helyzet: tegnap Moszkva azzal vádolta meg Kijevet, hogy civileket lő a tüzérséggel, hogy felrobbantott egy határőrizeti pontot és hogy szabotőröket küldött Oroszországba. Az orosz elnök döntésének következményeként mostantól a helyzet gyorsan és jelentősen tovább eszkalálódhat.

A moszkvai tőzsde irányadó indexe ennek megfelelően több, mint 10 százalékot esett tegnap, a rubel pedig több, mint 2 százalékot vesztett értékéből a vezető nyugati devizákkal szemben.

Putyin döntését a Nemzetbiztonsági Tanács szürreális ülése előzte meg, amelyet felvételről később leadtak az országos televíziós csatornák. Szergej Sojgu védelmi miniszter a rendkívüli ülésen kifejtette, hogy Ukrajna nukleáris fegyvereket akar kifejleszteni. Szerinte a Nyugat „teletömi Ukrajnát fegyverekkel” és „minden nap négy vagy öt repülőjárat érkezik Kijevbe tömve fegyverekkel”. 

Sojgu kétségét fejezte ki, hogy a „Javelin” tankelhárító rakéta – amelyet az ukránok kapnak a Nyugattól – valóban „védelmi célú fegyver lenne”. Leszögezte, hogy ez is mutatja: Ukrajna és a Nyugat erővel akarja megoldani a válságot.

Jön a teljeskörű invázió?

Mindeközben a belarusz-orosz hadgyakorlat nem ért véget a korábban kommunikált február 20-án, hanem azt határozatlan időre meghosszabbították. Az orosz csapatok pedig egyelőre végdátum nélkül maradnak.  

A kelet-ukrajnai szakadár területeken egyre nő a harci cselekmények, az ukrán határ mellett pedig az orosz katonai eszközök száma.  Ebből a közelgő orosz beavatkozás – moszkvai szemmel nézve "békefenntartás" – képe rajzolódik ki sokak számára, amely elméletileg már hozná magával a nyugati szankciókat, egyúttal pedig az európai energiaellátás bizonytalanná válását is, így izgalmas napok állnak a piacok előtt.

Az amerikai hírszerzés szerint az orosz csapatok már megkapták a parancsot az Ukrajna elleni invázióra, jelenleg a pontos lebonyolításra készülve fel, a katonai lépéseken túl a tervek szerint az ellenálló civileket kivégeznék vagy fogolytáborokba zárnák.

Az amerikai kormány kiszivárogtatta az Oroszország elleni szankciók első lépését, ennek alapján az orosz nagybankokat letiltanák az amerikai pénzügyi rendszer – gyakorlatilag a dollárban történő elszámolás lehetőségéről –, ezt áttételesen sem érhetnék el.

Anthony Blinken külügyminiszter szerint addig nem lesznek a szankciók bevezetve, amíg Oroszország tartózkodik az Ukrajna elleni harci cselekményektől. Ezen túl több magánszemély is szankciós listára kerülne, akik így nem tudnának a nyugati bankrendszerben számlát vezetni, amerikai vagyonuk pedig befagyasztásra kerülne.

Ursula von der Leyen szerint az EU pénzügyi piacairól és számos technológia exportjáról tiltaná le Oroszországot. A Gazprom szombati bejelentése alapján a lehető legkevesebb gázt szállítja Európa felé, ezzel élesítve a "gázfegyvert".

Putyin végzetes útra lépett

Ha a nyugati hírszerző szervezeteknek igazuk van, és a Kreml több irányból támadva teljes körű inváziót indít Ukrajna ellen, akkor Putyin akár politikai pályájának legsúlyosabb hibáját követheti el.

Pedig nem is olyan régi példák figyelmeztethetnék a Kreml urát. 1979-ben Dmitrij Usztyinov szovjet védelmi miniszter nem hallgatott a tábornokai figyelmeztetésire és meggyőzte a Politikai Bizottságot, hogy Afganisztán elfoglalása mintegy hat hónapot vesz majd igénybe és alapvetően egy vértelen beavatkozás lesz. Tíz évvel később a szovjetek véres fejjel, szégyenszemre visszavonultak és a birodalom már sohasem heverte ki azt a csapást.

Amikor aztán Borisz Jelcin orosz elnök a rebellis Csecsenföld lerohanását mérlegelte 1994-ben, a túlbuzgó védelmi minisztere, Pavel Gracsev azt állította, hogy egyetlen ejtőernyős ezred pár óra alatt lerendezi a problémát. 20 hónappal később Moszkva döntetlent ajánlott.

Egy ukrajnai invázió komoly csapásokat ejtene az orosz gazdaságon. A teher arra a lakosságra hullana, amelyet nem lelkesít fel ez a háború olyanok ellen, akiket unokatestvéreknek tekintenek. A halottak és sebesültek számát nem lehetne elleplezni és ez csak növelné a kiábrándultságot.

Természetesen Putyin még mindig ellenőrzi a biztonsági apparátust és valószínűtlen, hogy a köz nyugtalansága vagy egy elit összeesküvés a bukását okozná. De a rendőrállami reflexek tovább erősödnének és mindez a gazdaság megrendülésével párhuzamosan már a Szovjetunió végnapjait idézné.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Amiről tájékoztatnak a tőzsdei kibocsátók és amiről nem, pedig kellene
Dr. Bodnár Éva | 2024. november 26. 13:51
A közösségi média segítségével egyre gyorsabban közzétehetik a tőzsdei cégek a befektetők számára fontos információkat. De vajon elegendő-e itt megtenniük, és milyen adatokat, információkat, kell kötelezően nyilvánosságra hozniuk hivatalos felületen akár rendszeresen, akár eseti jelleggel?
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG