5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A szakadár régiók elismerése gyakorlatilag hadüzenet Ukrajnának, amelyre a Nyugatnak is reagálnia kell szankciókkal. Oroszországban a rendőrállami reflexek várhatóan tovább erősödnének és mindez a gazdaság megrendülésével párhuzamosan már a legyengült szovjet rezsimet idézheti. Káncz Csaba jegyzete.

Tegnap az esti órákban – egy ijesztően szétesett – Putyin elnök bejelentette, hogy el fogja ismerni a Donyec-medence két „népköztársaságának” függetlenségét. (Ezt később meg is tette, és egy rendelettel csapatokat küld Kelet-Ukrajnába – a szerk.) Ezek után Moszkva már hivatalosan támogatja az orosz nemzetiségű felkelőket és ezzel a 2015-ös Minszki megállapodásoknak befellegzett.

A döntés egyben gyakorlatilag hadüzenet Ukrajnának, amelyre a Nyugatnak is reagálnia kell.

Vlagyimir Putyin az országhoz intézett televíziós beszéde közben 2022. február 21-én. (EPA/ALEKSEY NIKOLSKYI/SPUTNIK/KREMLIN)
Vlagyimir Putyin az országhoz intézett televíziós beszéde közben 2022. február 21-én. (EPA/ALEKSEY NIKOLSKYI/SPUTNIK/KREMLIN)

Eszkalálódás és tőzsdei megroppanás

A térségben már egyébként is pattanásig feszült helyzet: tegnap Moszkva azzal vádolta meg Kijevet, hogy civileket lő a tüzérséggel, hogy felrobbantott egy határőrizeti pontot és hogy szabotőröket küldött Oroszországba. Az orosz elnök döntésének következményeként mostantól a helyzet gyorsan és jelentősen tovább eszkalálódhat.

A moszkvai tőzsde irányadó indexe ennek megfelelően több, mint 10 százalékot esett tegnap, a rubel pedig több, mint 2 százalékot vesztett értékéből a vezető nyugati devizákkal szemben.

Putyin döntését a Nemzetbiztonsági Tanács szürreális ülése előzte meg, amelyet felvételről később leadtak az országos televíziós csatornák. Szergej Sojgu védelmi miniszter a rendkívüli ülésen kifejtette, hogy Ukrajna nukleáris fegyvereket akar kifejleszteni. Szerinte a Nyugat „teletömi Ukrajnát fegyverekkel” és „minden nap négy vagy öt repülőjárat érkezik Kijevbe tömve fegyverekkel”. 

Sojgu kétségét fejezte ki, hogy a „Javelin” tankelhárító rakéta – amelyet az ukránok kapnak a Nyugattól – valóban „védelmi célú fegyver lenne”. Leszögezte, hogy ez is mutatja: Ukrajna és a Nyugat erővel akarja megoldani a válságot.

Jön a teljeskörű invázió?

Mindeközben a belarusz-orosz hadgyakorlat nem ért véget a korábban kommunikált február 20-án, hanem azt határozatlan időre meghosszabbították. Az orosz csapatok pedig egyelőre végdátum nélkül maradnak.  

A kelet-ukrajnai szakadár területeken egyre nő a harci cselekmények, az ukrán határ mellett pedig az orosz katonai eszközök száma.  Ebből a közelgő orosz beavatkozás – moszkvai szemmel nézve "békefenntartás" – képe rajzolódik ki sokak számára, amely elméletileg már hozná magával a nyugati szankciókat, egyúttal pedig az európai energiaellátás bizonytalanná válását is, így izgalmas napok állnak a piacok előtt.

Az amerikai hírszerzés szerint az orosz csapatok már megkapták a parancsot az Ukrajna elleni invázióra, jelenleg a pontos lebonyolításra készülve fel, a katonai lépéseken túl a tervek szerint az ellenálló civileket kivégeznék vagy fogolytáborokba zárnák.

Az amerikai kormány kiszivárogtatta az Oroszország elleni szankciók első lépését, ennek alapján az orosz nagybankokat letiltanák az amerikai pénzügyi rendszer – gyakorlatilag a dollárban történő elszámolás lehetőségéről –, ezt áttételesen sem érhetnék el.

Anthony Blinken külügyminiszter szerint addig nem lesznek a szankciók bevezetve, amíg Oroszország tartózkodik az Ukrajna elleni harci cselekményektől. Ezen túl több magánszemély is szankciós listára kerülne, akik így nem tudnának a nyugati bankrendszerben számlát vezetni, amerikai vagyonuk pedig befagyasztásra kerülne.

Ursula von der Leyen szerint az EU pénzügyi piacairól és számos technológia exportjáról tiltaná le Oroszországot. A Gazprom szombati bejelentése alapján a lehető legkevesebb gázt szállítja Európa felé, ezzel élesítve a "gázfegyvert".

Putyin végzetes útra lépett

Ha a nyugati hírszerző szervezeteknek igazuk van, és a Kreml több irányból támadva teljes körű inváziót indít Ukrajna ellen, akkor Putyin akár politikai pályájának legsúlyosabb hibáját követheti el.

Pedig nem is olyan régi példák figyelmeztethetnék a Kreml urát. 1979-ben Dmitrij Usztyinov szovjet védelmi miniszter nem hallgatott a tábornokai figyelmeztetésire és meggyőzte a Politikai Bizottságot, hogy Afganisztán elfoglalása mintegy hat hónapot vesz majd igénybe és alapvetően egy vértelen beavatkozás lesz. Tíz évvel később a szovjetek véres fejjel, szégyenszemre visszavonultak és a birodalom már sohasem heverte ki azt a csapást.

Amikor aztán Borisz Jelcin orosz elnök a rebellis Csecsenföld lerohanását mérlegelte 1994-ben, a túlbuzgó védelmi minisztere, Pavel Gracsev azt állította, hogy egyetlen ejtőernyős ezred pár óra alatt lerendezi a problémát. 20 hónappal később Moszkva döntetlent ajánlott.

Egy ukrajnai invázió komoly csapásokat ejtene az orosz gazdaságon. A teher arra a lakosságra hullana, amelyet nem lelkesít fel ez a háború olyanok ellen, akiket unokatestvéreknek tekintenek. A halottak és sebesültek számát nem lehetne elleplezni és ez csak növelné a kiábrándultságot.

Természetesen Putyin még mindig ellenőrzi a biztonsági apparátust és valószínűtlen, hogy a köz nyugtalansága vagy egy elit összeesküvés a bukását okozná. De a rendőrállami reflexek tovább erősödnének és mindez a gazdaság megrendülésével párhuzamosan már a Szovjetunió végnapjait idézné.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
Makro / Külgazdaság Fordulat az építőiparban? Megmagyarázzuk a számokat!
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 18:56
Bár éves szinten még visszaesés látható, havi alapon már bővült az építőipar teljesítménye – óvatos kilábalás jelei mutatkoznak az ágazatban.
Makro / Külgazdaság Donald Trump megkötötte az évszázad üzletét
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 17:41
Katar megállapodást írt alá a Boeing amerikai repülőgépgyártó vállalattal utasszállítók beszerzésére a Qatar Airways légitársaság számára Donald Trump amerikai elnök szerdai látogatása során.
Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG