Több mint két év szünet után ismét négyszemközt egyeztet egymással Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin: az orosz elnök a Kremlben fogadta a magyar kormányfőt ma délután, a csúcsra pörgő ukrán-orosz konfliktus közepette.
Gyakori vendég
A két vezető általában évente egyeztetett egymással korábban, legutóbb ugyanakkor 2019 októberében találkoztak Budapesten – a tavalyelőtti és a tavalyi „meeting” elmaradását a Covid-helyzettel magyarázták.
Ezzel kapcsolatban ma Orbán Viktor, miközben fogadta az orosz elnök, megjegyezte: 13 éve találkoztak először, ez már a 12. találkozójuk, ami ritkaság.
Az elmúlt 13 évből "nekünk kettőnknek van a leghosszabb emlékezete az EU és Oroszország viszonylatában"
- tette hozzá az MTI szerint. A mostani találkozót egyébként még december 21-én, az év utolsó Kormányinfóján jelentette be Orbán Viktor – tehát akkor, amikor még nem volt ilyen feszült a helyzet a térségben.
A miniszterelnök előzetesen azt közölte, hogy a vizit a gazdasági kapcsolatok erősítéséről szól. Azt már tudni lehetett, hogy szóba kerül
a Paks2 projekt, a gázszállítások növelése, a Szputnyik hazai gyártása, valamint – ahogy a Kreml fogalmaz – „az európai biztonság biztosításának jelenlegi problémái”, ami nyilván az Ukrajnával és NATO-val való orosz szembenállást jelenti.
Putyin: olcsóbban adjuk a gázt
Az orosz elnök ma azt mondta:
biztonságot, hosszú távú stabilitást nyújt Magyarországnak a 2036-ig szóló orosz-magyar gázszállítási szerződés, Magyarország pedig jóval olcsóbban vásárolja a gázt, mint a világpiaci ár.
Szólt arról is, hogy a kétoldalú külkereskedelmi áruforgalom a tavalyi első 11 hónapban 30 százalékkal nőtt, az atomenergetika mellett pedig a gépipar területén is fontos projektek zajlanak a két ország között.
Az ukrajnai helyzetről megjegyezte: a nemzetközi biztonság tekintetében Moszkva elküldte javaslatait a NATO-nak és az Egyesült Államoknak is.
Orbán: több gázt vennénk
Orbán Viktor a gázszállításokkal kapcsolatban megjegyezte:
a megállapodásban szereplő mennyiség mértékének megemeléséről is szeretne tárgyalni.
Európában energiaválság van, ezért különösen jelentős a hosszú távú megállapodás, tette hozzá. Egyúttal megköszönte vendéglátójának a koronavírus elleni vakcinát, a Szputnyikot, amellyel 900 ezer magyart oltottak be.
A Szputnyik Twitter-oldala szerint Vlagyimir Putyin ma azt mondta Orbán Viktornak: Oroszország dolgozik a technológia-transzferen, hogy Magyarországon is lehessen gyártani a vakcinát.
Ami a paksi atomerőművel kapcsolatos együttműködést illeti, Orbán Viktor szerint az "ragyogóan halad", a magyar beruházások, amelyeket az orosz kormány is engedélyezett, megtörténtek.
Az ukrán helyzettel kapcsolatban kifejtette:
a látogatása "békemisszió" is, az Európai Unió részéről "készen állunk egy ésszerű megállapodásra", az EU egyetlen vezetője sem akar háborút.
Korábban azt mondta: a magyar kormány normális viszonyra törekszik Oroszországgal, az orosz-ukrán konfliktusban pedig két szempontot tart szem előtt: a lengyel és az uniós álláspontot. A miniszterelnök a vizit előtt telefonon egyeztetett Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral is.
Sikamlós vizit
Nyugaton ugyanakkor sokan rossz szemmel nézik a találkozót mondván, hogy miközben Orbán Viktor Vlagyimir Putyinnál vizitel, orosz csapatok gyülekeznek az ukrán határnál.
Orbán az első olyan vezető a NATO-tagállamok kormányfői közül, akivel személyesen találkozik Putyin Ukrajna fenyegetésének kezdete óta. Ez a nyugati kormányfő (Orbán Viktor) feltételezhetően nem fog túlzott kritikát gyakorolni azzal kapcsolatban, mit művel Putyin a szomszédos ország határán. Várhatóan két mosolygós ember lesz majd a képeken
- írta ma reggel a Spiegel. A német baloldali lap hozzáteszi: a magyar miniszterelnök hosszabb ideje fáradozik a jó viszonyon Moszkvával, sok európai fővárosban ugyanakkor már nem látják szívesen, ráadásul az EU eurómilliárdokat tart vissza az uniós Helyreállítási Alapból, „annyira rossz a jogállamiság helyzete Magyarországon.” És – tesszük hozzá – hamarosan az úgynevezett jogállamisági eljárást is megindíthatja:
A lap az „olcsó orosz gázról” megjegyezte: Orbán Viktornak a választások előtt, a növekvő infláció közepette jól jönne egy olyan megállapodás, amely kedvező hatással lenne az emberek pénztárcájára. Szerintük a magyar kormányfő az orosz kapcsolattal azt üzeni Brüsszelnek: „nem vagyunk feltétlenül rátok utalva.”
A látogatás azt is jelzi – teszi hozzá a Spiegel – , hogy milyen nehéz az EU-nak egységesnek lennie,
Putyin pedig kisebbfajta sikernek tekintheti, hogy továbbra sincs egységes uniós külpolitika.
A találkozóról további nyugati sajtóvéleményeket itt olvashat.
És hogyan látják a vizitet Oroszországban? Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője előzetesen nagyon fontosnak minősítette a moszkvai látogatást, és megdicsérte a magyar kormányfőt:
Nagyon imponál nekünk az a független megközelítés, amellyel Magyarország a saját érdekeit érvényesíti és megválasztja partnereit.
A Russia Today pedig a napokban idézte Benkő Tibor honvédelmi miniszter nyilatkozatát, miszerint Magyarországnak nincs szüksége megerősítő NATO-erők befogadására, mivel egymagas is képes garantálni az ország biztonságát. Az orosz adó kiemelte azt is, hogy Magyarország továbbra is ellenzi Ukrajna csatlakozási terveit az északatlanti szövetséghez.