4p
Sokszor írtunk már arról, mennyi kárt okozott a görög miniszterelnök időhúzása, de most a tárgyalásokon folytatott egy-két furcsaság is kiderült róla, és ifjúkora is érdekességeket rejteget. Az amerikai cégek vegyes eredményekről számoltak be, a piac igen szelektíven fogadta őket.

A Gazdasági Rádió Reggeli Monitor c. műsorában ezúttal is a Privatbankar.hu újságírója, Fellegi Tamás vendégeskedett, és a görög miniszterelnökkel kapcsolatos érdekességeken kívül még a kínai részvénypiac, valamint az amerikai vállalati eredmények és ezek piaci fogadtatása is szóba került.

Az ifjúkommunista

A görög miniszterelnök ifjú ember: 1974-ben született, egyidőben az újkori görög demokráciával. Ami meglepő: 14 éves korában a kommunista eszme felé fordult. 1988-ban, vagyis pont amikor környékünkön kezdett összerogyni a kommunista rendszer, meg volt győződve a kapitalizmus közelgő haláláról és a kommunista társadalom végső győzelméről.

Pedig pont az ellenkezője zajlott: a kapitalizmust triumfált, az addigi kommunista országok népei boldogan vetették bele magukat a kapitalista rendszerbe. Így aztán az ifjú Ciprasz 17 éves kora körül kissé módosított is nézetein, kénytelen volt elvetni a kommunizmust, de megmaradt benne az erős forradalmi és szélsőbaloldali hevület. Ennek egyik érdekes nyoma az irodájában még tavaly is ott tartózkodó Che Guevara kép.

A fura tárgyaló

Aztán végül zavaros ideológiájú pártja, a Sziriza élén egy ország ura lett, ráadásul egy olyané, amely nem a saját lábán áll, hanem 18 másik ország finanszírozza. A tárgyalások, mint tudjuk, sok hónapig húzódtak, és most érdekes részletek kerültek napvilágra. Ciprasz magával vitte kormányának több tagját és pártjából egy egész csapatot, akik Brüsszelben kisbuszokban ücsörögtek, míg a főnök tárgyalt, és időnként leszaladt hozzájuk egyeztetni.

Többször előfordult, hogy fent Merkel, Hollande és Juncker épp úgy érezte, hogy megegyezett Ciprasszal, aki ekkor felpattant, közölte, hogy egyeztetnie kell az elvtársakkal, lerobogott a kisbuszokhoz, egy óra múlva visszatért Merkelékhez és közölte, hogy a többiek nem fogadták el, sőt Európa meg akkrja őt alázni.

Az államférfi

Így érthető, hogy az addig túlzottan is türelmesnek tűnő európai vezetők bedühödtek és bekeményítettek. A népszavazás után Ciprasz belátta végre reális helyzetét, és azóta együttműködik Európával, otthon pedig megpróbál a parlamentben valamiféle kvázi nemzeti egységet fenntartani, pártja radikális részének mellőzésével, és az ellenzékkel való együttműködéssel. Tulajdonképpen államférfiként viselkedik, kár, hogy nem előbb kezdte 1-2 hónappal, 30 milliárd euróval beljebb lennénk, kb. ennyi kárt okoztak a tőkekorlátozások.

Amerikai cégeredmények, árfolyam reakciók

A következő téma az amerikai negyedéves jelentési szezon volt. A cégeredmények nem lettek sem túl jók, sem túl rosszak, talán a piac várt egy kis csodát. Az árfolyam reakciók viszont aszerint zajlottak, ahogy a piac már egy pár hete viselkedik. A nemrég még csúcsra járó indexeket néhány nagy súlyú, főleg technológiai papír vitte, miközben rengeteg kisebb papír esett. Az eredményekre adott reakció is hasonló: míg a Google, a Netflix és az Amazon óriásit ugrottak, kb. 100 milliárd dollárral megnövelve a piac kapitalizációját, addig a papírok többsége eséssel reagált.

Ilyen helyzet többször volt már a tőzsdetörténelemben: a befektetők kiszórják papírjaikat, és néhány nagy cég papírjába menekülnek. Ez általában általános eséshez szokott vezetni, de pl. az elmúlt években volt már hasonló helyzet, és végül mindig a kispapírok szedték össze magukat, így most nehéz ebből a folyamatból érdemi következtetésekre jutni.

Kína

Szó volt még Kínáról, ahol a felfújt tőzsdei lufit az állam próbálja meg fenntartani, de ennek csak az lehet a vége, hogy végül az államnak mindent meg kell vennie irreális árakon, vagyis gyakorlatilag ajánlatot tesz a papírokra, és a befektetők rohannak élni ezzel. Így ez nem fog működni, az egyetlen eredmény, amit az állam elérhet, az esés ütemének csökkentése, a kilengések tompítása, és így a gazdasági károk enyhítése.

A teljes beszélgetést a Gazdasági Rádió honlapján hallgathatja meg >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság IMF: árnyék vetül a 2025-ös gazdasági növekedésre
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 16:59
Csökkentette globális növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államok vámintézkedései és a kialakult, jelentős kockázati tényezőkkel terhelt nemzetközi környezetre reagálva, egyben javaslatokat fogalmazott meg a kereskedelempolitika irányainak módosítására kedden kiadott World Economic Outlook (WEO) jelentésében.
Makro / Külgazdaság Jön a baj, ez a jel árulkodik a válság előszeléről
Buksza blog | 2025. április 22. 15:03
A közgazdászok órákon át elemzik a makrogazdasági adatok táblázatait, hogy előre jelezhessék a gazdasági folyamatok alakulását – pedig létezik ennél egyszerűbb megoldás is.
Makro / Külgazdaság Dániáról vehetne példát mindenki, Magyarország e mutatóban nem a sor végén végzett 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:47
Európai szinten csökkent az államháztartási hiány, de nőtt az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva. Miként teljesítettek az egyes országok?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 42 milliárdnyi forrást a magyar kormány – a korábbiaknál ráadásul olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:16
Megemelt értékesítés mellett döntött az ÁKK.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen meglepetést okozott a lengyel ipar
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:38
Ennél jobb adatra számítottak az elemzők.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Jaksity Györgytől! Ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:39
A volt tőzsdeelnök, a Concorde Értékpapír Zrt. alapító elnöke 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége.
Makro / Külgazdaság Gazdasági kérdésekről tárgyalt az amerikai alelnök Indiában, rögtön született is egy újabb vám
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:04
Jórészt magánjellegű látogatáson járt J. D. Vance Indiában, de azért beszélgetett a miniszterelnökkel a kétoldalú kereskedelmi megállapodásról is.
Makro / Külgazdaság Viszik, mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG