A brit hírszolgáltatónak nyilatkozó forrás arra reagált, hogy a dél-afrikai külügyminiszter Naledi Pandor szerdán azt állította, hogy a királyság már a szövetség része.
"Szaúd-Arábia még nem válaszolt a meghívásra, hogy csatlakozzon a BRICS-hez. Ez még mindig mérlegelés alatt áll" - mondta a szaúdi hivatalos forrás a Reutersnek adott nyilatkozatában.
Szaúd-Arábia gazdasági minisztere, Faisal Alibrahim - igaz január elején - hasonlóan nyilatkozott, hogy a királyság még vizsgálja az ügyet. A csoport augusztusban kérte fel Szaúd-Arábiát, az Egyesült Arab Emírségeket, Egyiptomot, Iránt, Argentínát és Etiópiát, hogy január 1-jétől csatlakozzanak, bár Argentína már novemberben jelezte, hogy nem fogadja el a meghívást. A BRICS-csoport – amelynek jelenlegi tagjai Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika – terjeszkedése tovább növelné gazdasági erejét, és egyúttal megerősíthetné azt a kinyilvánított ambícióját, hogy a globális dél fő képviselőjévé váljon, ezzel segítve az általuk elavultnak tekintett világrend átalakítását, kommentálta a hírügynökség.
Úgy tűnik, Rijád az Egyesült Államok, Kína és Oroszország közötti növekvő geopolitikai feszültségek hátterében hosszabban mérlegeli lehetőségeit. Az sem kizárható, hogy a királyságban a csatlakozást illetően belső küzdelem zajlik és a név nélküli nyilatkozat ennek a része.
Az Öböl-menti Együttműködési Tanács (GCC) tagja, az Egyesült Arab Emírségek azonban már bejelentette, hogy csatlakozott a blokkhoz. Korábban Naledi Pandor kijelenttette, hogy „a BRICS-országok megerősítését illetően a hatból öt megerősítette csatlakozását. Ezek Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Etiópia, Irán... és Egyiptom. Argentína írásban jelezte, hogy nem fog eljárni az előző adminisztráció sikeres kérelmével kapcsolatban, hogy a BRICS teljes jogú tagjává váljanak. Elfogadjuk a döntésüket."
Ami az országgal kapcsolatban elsőként juthat eszünkbe, vajon Szaúd-Arábia vonakodása hogyan hathat az olajpiacokra?
A BRICS expanziója megnövelheti az olajipari beruházásokat
"A BRICS önmagában nem vezet több olajipari együttműködéshez, eltekintve a több downstream befektetés lehetőségétől. Ez egy újabb fórum, ahol Oroszország, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek találkozhatnak, és megerősíthetik gazdasági kapcsolataikat " - mondta Jim Burkhard, az S&P Global Commodity Insights olajpiacokért, energiáért és mobilitásért felelős alelnöke csütörtökön.
Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és Irán állítják elő a világ nyersolajának 17 százalékát. A jelenlegi BRICS-tagok Oroszország és Brazília szintén jelentős termelők. Az Arab-öböl államai és Irán a fő beszállítói az ázsiai finomítók által preferált közepes kéntartalmú fajtáknak. Azonban mindhármukra nyomást gyakoroltak az orosz szállítások, amelyeket az ársapka-mechanizmus miatt erősen diszkontálnak.
"Kína a világ legnagyobb kőolaj-importőreként jó okot ad arra, hogy Moszkva és Brazília mellett Rijáddal, Teheránnal és Abu-Dzabival szorosabb gazdasági kapcsolatokat ápoljunk" – fejtette ki Kevin Book, a ClearView Energy Partners kutatási ügyvezető igazgatója, a S&P Global Commodity Insights portálnak.
Szaúd-arábiai részvétellel a BRICS-csoport az az energiahordozók nagyhatalma lenne. A tagok ellenőriznék a globális olajtermelés 42 százalékát és a teljes olajfogyasztás 35 százalékát – derül ki az Egyesült Államok Energiainformációs Hivatalának adataiból.
"Az alapító BRICS-országok, például Kína és India hasonló prioritásokkal rendelkeznek, hogy az energiatermékek áramlását akadálytalanul kell folytatni" – jegyezte meg Amit Bhandari, a mumbai székhelyű Gateway House agytröszt munkatársa.
2024-ben Oroszország tölti be a BRICS-elnökséget. Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint a csoport legutóbbi ülésén a résztvevők megvitatták a nemzeti valuták és fizetési eszközök használatának növelését a kétoldalú kereskedelemben. Oroszország valószínűleg a csoport további bővítését fogja szorgalmazni elnöksége alatt. A következő BRICS-csúcsot októberben tartják az oroszországi Kazany városában.
Oroszország legjelentősebb energetikai együttműködése az új BRICS-tagokkal az OPEC+ nyersolajkitermelési fórum, amely a gazdasági visszaesések és Oroszország Ukrajna elleni inváziója során is fennmaradt. Azonban egyes elemzők úgy látják, hogy a BRICS-tagok gazdaságának és prioritásainak sokfélesége korlátozza majd az együttműködésüket.
"Úgy tűnik, hogy a BRICS-találkozókon majd a retorikai fellépéseket láthatunk, valamint kétoldalú és kisebb csoportos kísérleti projekteket, beleértve az energiaiparba való közös befektetéseket, a helyi valutával történő elszámolási kísérleteket és esetleg a fejlesztési projektek kiterjesztését" - érvelt Rachel Ziemba gazdasági és politikai kockázati szakértő S&P Global Commodity Insights portálnak.