5p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A meghívás ellenére Szaúd-Arábia eddig még nem csatlakozott a BRICS államok szövetségéhez, mondta a Reuters hírügynökségnek egy szaúdi tisztviselő. Hogyan hat ez az olajpiacra? 

A brit hírszolgáltatónak nyilatkozó forrás arra reagált, hogy a dél-afrikai külügyminiszter Naledi Pandor szerdán azt állította, hogy a királyság már a szövetség része.

"Szaúd-Arábia még nem válaszolt a meghívásra, hogy csatlakozzon a BRICS-hez. Ez még mindig mérlegelés alatt áll" - mondta a szaúdi hivatalos forrás a Reutersnek adott nyilatkozatában.

Szaúd-Arábia gazdasági minisztere, Faisal Alibrahim - igaz január elején - hasonlóan nyilatkozott, hogy a királyság még vizsgálja az ügyet. A csoport augusztusban kérte fel Szaúd-Arábiát, az Egyesült Arab Emírségeket, Egyiptomot, Iránt, Argentínát és Etiópiát, hogy január 1-jétől csatlakozzanak, bár Argentína már novemberben jelezte, hogy nem fogadja el a meghívást. A BRICS-csoport – amelynek jelenlegi tagjai Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika – terjeszkedése tovább növelné gazdasági erejét, és egyúttal megerősíthetné azt a kinyilvánított ambícióját, hogy a globális dél fő képviselőjévé váljon, ezzel segítve az általuk elavultnak tekintett világrend átalakítását, kommentálta a hírügynökség.

Faisal Alibrahim Szaúd-Arábia Gazdasági és Tervezési Minisztere Fotó: IISD Earth Negotiations Bulletin
Faisal Alibrahim Szaúd-Arábia Gazdasági és Tervezési Minisztere Fotó: IISD Earth Negotiations Bulletin

Úgy tűnik, Rijád az Egyesült Államok, Kína és Oroszország közötti növekvő geopolitikai feszültségek hátterében hosszabban mérlegeli lehetőségeit. Az sem kizárható, hogy a királyságban a csatlakozást illetően belső küzdelem zajlik és a név nélküli nyilatkozat ennek a része.

Az Öböl-menti Együttműködési Tanács (GCC) tagja, az Egyesült Arab Emírségek azonban már bejelentette, hogy csatlakozott a blokkhoz. Korábban Naledi Pandor kijelenttette, hogy „a BRICS-országok megerősítését illetően a hatból öt megerősítette csatlakozását. Ezek Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Etiópia, Irán... és Egyiptom. Argentína írásban jelezte, hogy nem fog eljárni az előző adminisztráció sikeres kérelmével kapcsolatban, hogy a BRICS teljes jogú tagjává váljanak. Elfogadjuk a döntésüket."

Ami az országgal kapcsolatban elsőként juthat eszünkbe, vajon Szaúd-Arábia vonakodása hogyan hathat az olajpiacokra?

A BRICS és a G7 országai 2024. Forrás: Statista
A BRICS és a G7 országai 2024. Forrás: Statista

A BRICS expanziója megnövelheti az olajipari beruházásokat

"A BRICS önmagában nem vezet több olajipari együttműködéshez, eltekintve a több downstream befektetés lehetőségétől. Ez egy újabb fórum, ahol Oroszország, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek találkozhatnak, és megerősíthetik gazdasági kapcsolataikat " - mondta Jim Burkhard, az S&P Global Commodity Insights olajpiacokért, energiáért és mobilitásért felelős alelnöke csütörtökön.

Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és Irán állítják elő a világ nyersolajának 17 százalékát. A jelenlegi BRICS-tagok Oroszország és Brazília szintén jelentős termelők. Az Arab-öböl államai és Irán a fő beszállítói az ázsiai finomítók által preferált közepes kéntartalmú fajtáknak. Azonban mindhármukra nyomást gyakoroltak az orosz szállítások, amelyeket az ársapka-mechanizmus miatt erősen diszkontálnak.

"Kína a világ legnagyobb kőolaj-importőreként jó okot ad arra, hogy Moszkva és Brazília mellett Rijáddal, Teheránnal és Abu-Dzabival szorosabb gazdasági kapcsolatokat ápoljunk" – fejtette ki Kevin Book, a ClearView Energy Partners kutatási ügyvezető igazgatója, a S&P Global Commodity Insights portálnak.

Szaúd-arábiai részvétellel a BRICS-csoport az az energiahordozók nagyhatalma lenne. A tagok ellenőriznék a globális olajtermelés 42 százalékát és a teljes olajfogyasztás 35 százalékát – derül ki az Egyesült Államok Energiainformációs Hivatalának adataiból.

"Az alapító BRICS-országok, például Kína és India hasonló prioritásokkal rendelkeznek, hogy az energiatermékek áramlását akadálytalanul kell folytatni" – jegyezte meg Amit Bhandari, a mumbai székhelyű Gateway House agytröszt munkatársa.

BRICS vezetők és a meghívott országok képviselői a dél-afrikai csúcson 2023. augusztus 24-én. Fotó: Per-Anders Pettersson/Getty Images
BRICS vezetők és a meghívott országok képviselői a dél-afrikai csúcson 2023. augusztus 24-én. Fotó: Per-Anders Pettersson/Getty Images

2024-ben Oroszország tölti be a BRICS-elnökséget. Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint a csoport legutóbbi ülésén a résztvevők megvitatták a nemzeti valuták és fizetési eszközök használatának növelését a kétoldalú kereskedelemben. Oroszország valószínűleg a csoport további bővítését fogja szorgalmazni elnöksége alatt. A következő BRICS-csúcsot októberben tartják az oroszországi Kazany városában.

Oroszország legjelentősebb energetikai együttműködése az új BRICS-tagokkal az OPEC+ nyersolajkitermelési fórum, amely a gazdasági visszaesések és Oroszország Ukrajna elleni inváziója során is fennmaradt. Azonban egyes elemzők úgy látják, hogy a BRICS-tagok gazdaságának és prioritásainak sokfélesége korlátozza majd az együttműködésüket.

"Úgy tűnik, hogy a BRICS-találkozókon majd a retorikai fellépéseket láthatunk, valamint kétoldalú és kisebb csoportos kísérleti projekteket, beleértve az energiaiparba való közös befektetéseket, a helyi valutával történő elszámolási kísérleteket és esetleg a fejlesztési projektek kiterjesztését" - érvelt Rachel Ziemba gazdasági és politikai kockázati szakértő S&P Global Commodity Insights portálnak.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Sajnálni fogja, ha nem tankol még szerdán!
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 11:17
Csütörtöktől drágább lesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG