A jövő héten a tavalyi negyedik negyedéves bruttó hazai termék alakulása és a januári inflációs adat állhat a piaci figyelem középpontjában.
Az építőipar mélyrepülése még tart
Hétfőn közli a KSH a tavaly decemberi és egész éves építőipari statisztikát. Tavaly novemberben az építőipari termelés volumene 14,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, az előző hónaphoz képest viszont 1,7 százalékkal emelkedett az építőipar termelése. Az év első 11 hónapjában az építőipari termelés volumene 19,2 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál.
Szintén hétfőn, a KSH inflációs adata előtt egy nappal tesszük közzé a Privátbankár.hu Árkosár-felmérésének legfrissebb adatait, 30 élelmiszer árának alakulása alapján 3 hazai hipermarketben. Az év első hónapjában mind az előző hónaphoz, mind pedig tavaly januárhoz képest is olcsóbb lett a nagybevásárlás az összes hazai hipermarketben - ez jelentős részben annak köszönhető, hogy a kereskedők nem nyelték le az áfacsökkentést, hanem tényleg ennyivel kevesebbet kértek a vásárlóktól. Megnéztük, vajon februárban is olcsó-e még a csirkemell?
Nem volt kirobbanó gazdasági növekedés - vagy rosszul tudjuk, amit tudunk, és minden másképp van?
Kedden a tavalyi negyedik negyedéves GDP első becslését teszi közzé a KSH. Magyarország bruttó hazai terméke 2,2 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest a részletes adatok szerint.
Érdekesség, hogy bár az évközi adatok ezt egyáltalán nem valószínűsítik, az MNB még december végén is úgy számolt, hogy a magyar gazdaság növekedése 2016-ban közel 3 százalék lehetett - az évközi adatok revíziójára számítanak, magyarán arra, hogy a gazdaság jobban teljesített, mint a hivatalos adatok mutatták.Az MNB már át is írta a számokat "saját hatáskörben" - ahogy Oblath Gábor, az MTA KRTK KTI szakembere írta egy elemzésében, a manőver különös voltát már az is jelzi, hogy a magyar nyelvben nem használatos az az igeidő, amellyel az akció pontosan kifejezhető.
További érdekesség, hogy ez a módszertan (a hivatalos adatok helyett a várható adatrevízió becsléséből dolgozni) egyelőre látszólag csak az MNB-ben vert gyökeret, a Nemzetgazdasági Minisztériumban nem. Varga Mihály egy januári sajtótájékoztatón az év végi masszív költségvetési költekezést részben azzal magyarázta: a kormány által vártnál (2,5 százalék) alacsonyabb volt 2016-ban a gazdasági növekedés (2,1 százalék), ezért beruházás-ösztönzésre fordított forrásokat az állam. Szintén kedden jelenik meg a fogyasztói árak januári alakulásának adata.
Infláció, avagy az ébredő Erő
Szintén kedden jelenik meg a fogyasztói árak januári alakulásának adata. A fogyasztói árak átlagosan 0,4 százalékkal emelkedtek 2016-ban az előző évhez képest, decemberben viszont már átlagosan 1,8 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. A maginfláció több mint két éve nem látott szintre emelkedett - most az év eleji újabb áfacsökkentés megint zavart okozhat az Erőben.
Ha ez nem lenne elég: kedden lesz Valentin-nap is.
Az év csalódásáról is megtudunk pár részletet
Ezzel még nincs vége: az ipari termelés tavalyi éves és decemberi adatának második becslése is kedden jelenik meg. A február 7-én kiadott első becslés szerint tavaly decemberben (kiigazítva) 1,9 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest, 2016 egészében pedig mindössze 0,9 százalékkal volt nagyobb, mint 2015-ben.
Az elmúlt években egy lábra állt a magyar ipar, ami finoman szólva sem optimális - rengeteg múlik az autógyárakon, amelyek viszont a válságok idején hajlamosak erősen visszafogni a termelést, nehéz helyzetbe hozva a rájuk támaszkodó gazdaságokat. Virovácz Pétert, az ING szenior elemzőjét nemrég arról kérdeztük, hogyan lehetne enyhíteni erős függőségünket. A szakember beszélt arról, miért muzsikál most gyengén a magyar ipar és arról, mitől jöhet komoly áttörés, akár kétszámjegyű növekedés 2018-ban >>
Aztán csak az állatok maradnak
Ezek után szerdára maradt már csak valami: az állatállomány 2016 december elsejei adatait ismerteti a KSH, és megjelenik a mezőgazdasági termelői árak tavaly decemberi statisztikája.