A tőzsdei befektetések értéke 30 százalékkal, a fizetési csomag szintén 30 százalékkal, az ingatlanvagyon 20 százalékkal csökkent. Ennyivel romlott Thomas Zhou anyagi helyzete 2023-ban – kezdi konkrét példával a kínai felső középosztály gondjainak bemutatását az amerikai Fortune gazdasági magazin. A Sanghajban dolgozó pénzügyi szakembernek jobban kell hajtania munkahelyén, hogy jövedelméből támogatni tudja népes családját.
Zhou története tipikusnak mondható. Az ingatlanpiaci válság elmosta sokak vagyonának jelentős részét, mivel a kínai társadalomban a háztartások anyagi javainak 70 százalékát az ingatlanok képviselik. Így a lakásárak minden 5 százalékos csökkenése 2,7 ezer milliárd dollárnak megfelelő összeggel csökkenti az emberek vagyonát – derül ki a Bloomberg Economics számaiból.
A koronavírus-járvánnyal összefüggő gazdasági válság csak fokozta az ingatlanpiac megingását. Ez ma már ott tart, hogy a kínai középosztály egyre nagyobb rétegét fenyegeti a munkanélkülivé válás lehetősége. Könnyen lehet, hogy amit most látunk, az csak az első hulláma a további vagyonvesztésnek – véli Eric Zhu, a Bloomberg Economics közgazdásza. Hacsak nem jön egy gazdasági fellendülés, a háztatások ingatlanvagyon-veszteségét semmi sem fogja kompenzálni. A kormánytól független adatszolgáltatók szerint a nagyvárosok legfrekventáltabb részein legkevesebb 15 százalékkal zuhant az ingatlanok értéke.
A lakásépítési szektor teljesítménye az elmúlt időszakig a kínai GDP 20 százalékát adta, ami a Bloomberg Economics szerint 2026-ra 16 százalékra esik. Ez ötmillió ember munkahelyét veszélyezteti, ami a városokban dolgozók egy százaléka.
A tőzsde sem segíti ki az embereket
A pénzügyi befektetések sem állnak jól. A kínai részvények 1998 óta először gyengébben teljesítettek, mint más feltörekvő országok vállalatainak papírjai. A befektetési alapok mínuszban voltak a harmadik negyedévben. A bankok vagyonkezelési termékei gyengén hoznak a konyhára, a betéti kamatokat háromszor csökkentették az elmúlt évben.
A viszonylag jómódú kínaiak az elmúlt évtizedekben jól kerestek a lazán szabályozott önkormányzati pénzintézetekben forgó pénzükön. Ennek is vége azonban: egy nemrégiben kirobbant pénzügyi botrány nyomán például több tíz millió dollár veszteség keletkezhet ebben az intézményrendszerben. A kínaiak egy főre eső átlagos vagyona 2,2 százalékkal, 75,7 ezer dollárra csökkent 2022-ben – derült ki az UBS augusztusban megjelent globális vagyonjelentéséből. A lakáspiac zsugorodása miatt a befektetési eszközök egy főre eső átlagos értéke 2000 óta először csökkent.
Még a viszonylag vagyonos kínaiak is konzervatívabbakká váltak – derült ki a China Merchants Bank Co. és a Bain & Co. közös felméréséből. Jelentősen nőtt azok száma, akik 2023-ban már csak vagyonuk megőrzésére törekedhetek szemben azokkal, akik ennek gyarapításával foglalkoztak.
Peter Bao, aki egy nagy technológiai cégnél dolgozik Pekingben korábban főként az USA-ban jegyzett kínai vállalatok részvényeibe fektette a pénzét. Ezek értéke a 2020-as csúcshoz képest felére csökkent.
Szerencséje, hogy ettől tartva az elmúlt években a kiszámíthatóbbnak tűnő pénzügyi és körvényalapokba mozgatta át pénze nagy részét. Ugyanakkor már csak abban bízik, hogy ennek köszönhetően megúszhatja a rövid távú veszteségek egy részét. Bao elmondása szerint minden percben aggódik emiatt, miközben a munkájára is figyelnie kell, mert meg kell őriznie jövedelemforrását.