8p

Toronymagasan az Egyesült Államok ajánlotta fel a legtöbb pénzt és fegyvert Ukrajnának a háború első évében Nagy-Britannia és Németország előtt. A gazdasági erőhöz mért támogatást tekintve ugyanakkor a balti államok a listavezetők. Magyarország a rangsorok hátsó felében található.

Az Európai Uniót is megelőzve továbbra is az Egyesült Államok Ukrajna legnagyobb támogatója, derül ki a németországi Kielben található Világgazdasági Intézet (IWF) folyamatosan frissülő adatbázisából.

Eszerint január közepéig Washington 73,2 milliárd euró (28 ezer milliárd forint) értékű segítséget ajánlott fel az Oroszország által egy évvel ezelőtt megtámadott országnak.

Az Európai Unió és az  EU-tagországok ennél kevesebbel, összesen 54,9 milliárd euróval (21 ezer milliárd forint) segítették vagy segítik keleti szomszédunkat, ezen belül 35 milliárd eurót az uniós intézmények biztosítottak vagy biztosítanak. (A statisztika a hivatalos ígéretek alapján készült, de azok megvalósulását nem követte – a szerk.)      

A washingtoni szál

Az Egyesült Államok a katonai, a pénzügyi és a humanitárius segítségnyújtás mértékét tekintve is vezet. A támogatás legnagyobb része katonai, átszámítva mintegy 44 milliárd eurót tesz ki, míg a pénzügyi támogatás 25,1, a humanitárius támogatás pedig 3,7 milliárd euróra rúg.

Ezek az összegek a jövőben nyilván növekedni fognak – a Fehér Ház már jelezte, hogy addig folytatja Ukrajna támogatását, ameddig szükséges.

Hétfőn Joe Biden amerikai elnök váratlan kijevi látogatásán például újabb, mintegy 500 millió dollár értékű katonai támogatást jelentett be, amely többek között tüzérségi lőszereket, tankelhárító rendszereket és légvédelmi radarokat tartalmaz.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint tárgyaltak hosszú hatótávolságú rakéták szállításáról is.

Volodimir Zelenszkij és Joe Biden séta közben Kijevben 2023. február 20-án. Fotó: EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
Volodimir Zelenszkij és Joe Biden séta közben Kijevben 2023. február 20-án. Fotó: EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Sőt, az amerikai haderő gyakorlatilag részesévé vált az ukrán rakétatámadásoknak azáltal, hogy segít meghatározni az orosz célpontok koordinátáit. Erre azon támadások többségénél kerül sor, amelyeknél fejlett amerikai rakétarendszereket használnak. Ennek során az amerikai vagy szövetséges erők rendelkezésre bocsátják vagy megerősítik a célpontok koordinátáit az ukránok számára, állította az általában jól értesült Washington Post.

Ugyanakkor az amerikai támogatásnak is vannak határai: vadászgépeket például az ukrán elnök kérése ellenére sem kíván adni Washington. Joe Biden az F16-osok szállítására vonatkozó kérdésre egyértelmű nemmel válaszolt január végén. Ez ugyanis a félelmek szerint eszkalálná a konfliktust, és egy NATO-Oroszország háborúhoz vezetne. 

Brit milliárdok

Ha országonként nézzük a rangsort, akkor az Egyesült Államok toronymagasan vezet a támogatás mértékét tekintve: a második helyen álló Egyesült Királyság „mindössze” 8,3 milliárd euróval „segítette ki” Ukrajnát, ami az amerikai támogatás mintegy tizede.

A brit segítségnyújtás legnagyobb része, 4,9 milliárd euró szintén katonai jellegű. A pénzügyi segítség 3 milliárd, a humanitárius pedig 400 millió eurót tesz ki.

Rishi Sunak brit kormányfő szintén a támogatás fokozását helyezte kilátásba a hétvégén, az 59. Müncheni Biztonsági Konferencián. Szerinte a világon elsőként országa fog majd hosszabb hatótávolságú fegyvereket szállítani az ukrán hadseregnek. Jelezte azt is, hogy Ukrajnának még több tüzérségi eszközre, páncélozott járműre és a legfejlettebb légvédelmi rendszerekre van szüksége. Reményei szerint mindezzel döntő hadszíntéri fölényt érhet el Ukrajna, és ezzel megnyerheti a háborút.

Saját vadászgépek átadásától ugyanakkor Nagy-Britannia is ódzkodik arra hivatkozva, hogy azokat úgysem tudná a közeljövőben használni Ukrajna a hosszú kiképzési idő és a jelentős háttértámogatás szükségessége miatt.

Sunak ugyanakkor nyitva hagyott egy kiskaput: kormánya kész technikailag támogatni bármely olyan országot, amely azonnal képes vadászgépeket biztosítani Ukrajnának.

Óvatos németek

Kijev harmadik legnagyobb segítője Németország, amely 6,2 milliárd euró értékben ajánlott fel támogatást az elmúlt egy évben. Ennek legjelentősebb része humanitárius (2,5 milliárd euró) és katonai (2,4 milliárd euró), míg a pénzügyi segítségnyújtás 1,3 milliárd eurót tesz ki.    

A német kormány legutóbb a Leopard-páncélosok körüli huzavonával került be a hírekbe, amelyek szállítását Olaf Scholz kancellár végül több hónapos megfontolás után engedélyezte.

Németország első lépésben 14 darab Leopardot ad majd Kijevnek munícióval együtt, valamint kiképzi az ukrán katonákat a használatukra.

Scholz szerint a döntés követi azt az eddigi elvet, miszerint erejükhöz mérten támogatják Ukrajnát, valamint nemzetközi szintű "szoros egyeztetés és koordináció után" cselekednek. Ezzel párhuzamosan ugyanis az Egyesült Államok mintegy 30 Abrams, Nagy-Britannia pedig 14 Challenger 2 harckocsit küld majd az ukrán hadseregnek.  

A vadászgépek szállítása azonban a német kancellár számára is vörös vonalat jelent. Egy január végi interjúban ő is kijelentette, hogy nem fognak harci repülőgépeket (sem szárazföldi erőket) Ukrajnába küldeni az eszkaláció veszélye miatt.  

„Annak a német kancellárnak, aki komolyan veszi hivatali esküjét, mindent meg kell tennie azért, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborújából ne legyen Oroszország és a NATO közötti háború (…) Nincs háború a NATO és Oroszország között. Egy ilyen eszkalációt nem fogunk megengedni” – fogalmazott.

Keményvonalas lengyelek

Ami a támogatók további sorrendjét illeti, a német kutatóintézet kimutatása szerint a negyedik helyen Kanada áll 4 milliárd euró értékű segítséggel. Ennek nagy része (2,4 milliárd euró) pénzügyi jellegű, míg a katonai rész 1,3, a humanitárius rész pedig 300 millió eurót tesz ki.

A top 5-be még Lengyelország fért be 3,6 milliárd euróval. Varsó nagyrészt katonai támogatást nyújt Ukrajnának (2,4 milliárd euró), a pénzügyi segítség csaknem egymilliárd euró, a humanitárius rész pedig 200 millió euró. Németország mellett "egyébként" Lengyelország fogadta be a legtöbb ukrán menekültet, az Európai Tanács adatai szerint mintegy 960 ezret.

Katonailag Lengyelország a harmadik legnagyobb támogatója Ukrajnának az Egyesült Államok és Nagy-Britannia után.

Ennek hátterében az áll, hogy Varsó – a balti államokkal együtt – a NATO radikálisabb szárnyához tartozik, azaz Moszkva jelentős meggyengítését és legyőzését tűzte ki célul.

„Célunk, hogy mindörökre feltartóztassuk Oroszországot. Nem szabad belemennünk kétes kompromisszumba” – mondta a Die Weltnek a lengyel külügyminisztérium egyik magasrangú diplomatája korábban.

Lengyelországot Franciaország követi a sorban, amely összességében 1,7 milliárd euró értékű segítséget ígért Ukrajnának. Mellette Hollandia (1,4 milliárd euró), Norvégia (1,2 milliárd euró), Japán (1,1 milliárd euró) és Olaszország (1 milliárd euró) fért még be a top 10-be.

Magyarország a 33. helyen áll 47 millió euróval (18 milliárd forint) a 40 országot felölelő rangsorban. Ez teljes egészében humanitárius segítséget jelent, azaz hazánk sem katonai, sem pénzügyi támogatást nem nyújt Ukrajnának a kieli intézet adatai szerint.

Buzgó baltiak   

Érdekesség, hogy az országok gazdasági erejéhez mérten Ukrajna legnagyobb támogatóinak a balti államok számítanak.

A listavezető Észtország, amely GDP-jének 1,07 százalékát ajánlotta fel erre a célra az elmúlt egy évben, majd Lettország (0,98 százalék) és Litvánia (0,65 százalék) jön a sorban.

Lengyelország a negyedik helyen áll (0,63 százalék), míg az USA mindössze ötödik (0,37).

Magyarország ebből a szempontból is a lista hátsó felében, a 28. helyen található: a GDP 0,03 százalékának megfelelő értékű segítséget nyújtott vagy nyújt Ukrajnának.                        

Összességében a humanitárius támogatás a háború kezdete óta körülbelül azonos szinten maradt, miközben a katonai és a pénzügyi segítségnyújtás mértéke növekedett.

„Ukrajna támogatását tekintve az amerikaiak diktálják a tempót. Érdekes az európaiak habozása a háború első évében különösen azért, mert a pénzügyi források gyorsan mobilizálhatók” – mondta Christoph Trebesch, az IFW kutatási központjának igazgatója.

Az intézet a rangsort azon ígéretek alapján állította össze, amelyeket az egyes kormányok 2022. január 24. és 2023. január 15. között tettek az ukrán kormánynak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most tényleg rossz hírt kapott Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 16:03
Kellemetlen eredményre jutott egy felmérés.
Makro / Külgazdaság Megéri gyorsan tankolni, mert fordulat jöhet a kutaknál
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 09:54
A héten csütörtökön a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is emelkedni fog bruttó 3-3 forinttal.
Makro / Külgazdaság IMF: árnyék vetül a 2025-ös gazdasági növekedésre
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 16:59
Csökkentette globális növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államok vámintézkedései és a kialakult, jelentős kockázati tényezőkkel terhelt nemzetközi környezetre reagálva, egyben javaslatokat fogalmazott meg a kereskedelempolitika irányainak módosítására kedden kiadott World Economic Outlook (WEO) jelentésében.
Makro / Külgazdaság Jön a baj, ez a jel árulkodik a válság előszeléről
Buksza blog | 2025. április 22. 15:03
A közgazdászok órákon át elemzik a makrogazdasági adatok táblázatait, hogy előre jelezhessék a gazdasági folyamatok alakulását – pedig létezik ennél egyszerűbb megoldás is.
Makro / Külgazdaság Dániáról vehetne példát mindenki, Magyarország e mutatóban nem a sor végén végzett 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:47
Európai szinten csökkent az államháztartási hiány, de nőtt az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva. Miként teljesítettek az egyes országok?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 42 milliárdnyi forrást a magyar kormány – a korábbiaknál ráadásul olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:16
Megemelt értékesítés mellett döntött az ÁKK.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen meglepetést okozott a lengyel ipar
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:38
Ennél jobb adatra számítottak az elemzők.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Jaksity Györgytől! Ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:39
A volt tőzsdeelnök, a Concorde Értékpapír Zrt. alapító elnöke 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége.
Makro / Külgazdaság Gazdasági kérdésekről tárgyalt az amerikai alelnök Indiában, rögtön született is egy újabb vám
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:04
Jórészt magánjellegű látogatáson járt J. D. Vance Indiában, de azért beszélgetett a miniszterelnökkel a kétoldalú kereskedelmi megállapodásról is.
Makro / Külgazdaság Viszik, mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG