Azért ez még nem a "szénmentesített" világ. |
Gyakorlatilag stagnált az energiafogyasztás a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő G20-csoportban tavaly, miközben a csoport gazdasági összteljesítménye 3,5 százalékkal emelkedett - derült ki az Enerdata nevű független kutató és tanácsadó cég kedden nyilvánosságra hozott tanulmányából.
Az energiaipari adatgyűjtéssel és szolgáltatásokkal foglalkozó kanadai székhelyű cég történelmi fejleménynek minősítette, hogy a G20-csoport energiafelhasználása tavaly mindössze 0,3 százalékkal növekedett, azaz szinte nem változott.
Kína már nem pöfög annyit
Ennek részben az az oka, hogy a csoport energiafogyasztásának 30 százalékáért felelős Kínában stabilizálódott a kereslet, másfelől pedig Európában jelentősen, 4,5 százalékkal csökkent az energiafelhasználás.
Kínában a gazdasági növekedés lassulása miatt kevésbé volt energiaigényes a termelés, különös tekintettel az acél- és cementgyártás változatlan szintjére, illetve arra, hogy az ipari szektorokban javult az energiahatékonyság. Európában a kereslet csökkenésének hátterében az áll, hogy a háztartások kevesebb energiát fogyasztottak a rendkívül enyhe tél következményeként.
Nem változott az energiafogyasztáshoz kapcsolódó szén-dioxid-kibocsátás szintje, amire 40 éve nem volt példa. Kínában csak 2 százalékkal csökkent az üvegházhatású szén-dioxid kibocsátása, ami utoljára 1999-ben fordult elő.
Így is a szén a befutó
A szén iránti kereslet 0,7 százalékkal csökkent a G20-csoportban: a kínai és az európai áramtermelésben jelentősen mérséklődött a szén szerepe, ezt viszont ellensúlyozta, hogy Indiában viszont 11 százalékkal ugrott meg. Ezért az Enerdata szerint még korai lenne teljes bizonyossággal azt állítani, hogy a világgazdaságban elindult a "szénmentesítés" folyamata.
A világgazdaság 85 százalékát lefedő G20-csoportban a leggyakrabban felhasznált energiaforrás tavaly is a szén maradt (35 százalék), majd 29 százalékkal a kőolaj és 19 százalékkal a földgáz következett.