Kína szuperhatalom, de eddig nem tartott igényt olyan vezető szerepre, mint amilyet az USA Nyugaton magának tulajdonít – írja a német Focus.de. Ám ez most megváltozni látszik. Xi Jinping kínai államfő most arról beszélt, hogy a világot igazságosabbá és racionálisabbá kell tenni. Kína szerinte vezető szerepet kaphat egy új világrendben, és garantálhatja a nemzetközi biztonságot.
Ez nagyon úgy hangzik, mintha a NATO-ban lennénk, és az USA-t, mint a demokrácia védelmezőjét közvetlenül támadja. A lap szerint az időzítés nem véletlen, Peking kihasználja azt a bizonytalanságot, amit Donald Trump kiszámíthatatlansága számos országnál előidézett. Kérdésessé vált, hogy az USA továbbra is a világ vezető hatalma akar-e lenni, és az így keletkező résbe Kína készül betörni.
Jó fiú, rossz fiú
A lap szerint míg Donald Trump „rossz fiúnak” mutatja be magát, addig Kína a „jó fiú” szerepére tör. Az általa kovácsolandó szövetség nem értékközösség lenne, hanem érdekközösség, főképpen gazdaságilag.
Az osztrák Der Standard is hasonló húrokat penget, cikkének címe: Hogyan lett Trump vad ragadozóból papírtigris? Szerinte egy hónappal Donald Trump beiktatása után Kína már nem látja annyira veszélyesnek, akit semmiképp sem szabad provokálni. Sőt, kínai lapokból tallózva rengeteg erős karikatúrát találni az amerikai elnökről.
Tajvan már nem adu ász
Úgy látszik, hogy Trump elveszített egy fontos meccset Kínával szemben, amikor nemrég a kínai vezetéssel telefonozva visszavonta az „Egy Kína-politika” felülvizsgálatával kapcsolatos tervét. Hasztalan próbálta az évtizedes amerikai Kína-politikát megváltoztatni és Kínát Tajvan segítségével nyomás alá helyezni.
Kínát ugyan Trump deviza-manipulátornak bélyegezte korábban, ám pénzügyminiszterének kínai tárgyalásai békések voltak. Úgy látszik, a kínaiak úgy vélik, Trump érdekérvényesítési módszerei sem térnek el sokkal az Obama-kormányzatétól. Trump előnye viszont, hogy cseppet sem törődik a kínai emberi jogok állásával.
„A Föld nem korong alakú. Még mindig kerek. És kétszer kettő, az négy. Ezeket a szabályokat Trump bomlasztó törekvései sem helyezték hatályon kívül” - írja erről a német Tagesspiegel.de, amely szintén úgy véli, hogy Trump Kína-ügyben nagyon elszámította magát.