5p
Iránban belpolitikai és történelmi okai is vannak, hogy egy hét alatt szétesett a megállapodás Moszkvával az orosz bombázók ügyében. De mit mutat az incidens a térség jövőjére nézve?
A videofelvételről készült képen egy orosz Tu-22M3-as bombázó légicsapást mér az iszlamista Dzsabhat an-Nuszra terrorista csoport állásaira Szíria felett. Az orosz hadászati bombázó az iráni Hamadán légi támaszpontról felszállva támadta az Iszlám Állam szíriai célpontjait. (Kép forrása: EPA/Orosz védelmi minisztérium)

Nagy nyugati megdöbbenést váltott ki a hír augusztus 16-án, hogy az orosz bombázók először használtak iráni repülőteret a Szíriában végrehajtott csapásokhoz. Az orosz bombázók megjelenését iráni földön a moszkvai fél jelentette be nagy büszkén és csinnadrattával, ami viszont iráni belpolitikai vihart váltott ki. Nem telt el egy hét és a látványos összeborulás megrendült, sőt az iráni fél kritizálta Moszkvát, amiért az nagydobra verte a bizalmas megállapodást.

Hoszein Dehgán iráni védelmi miniszterre jutott a bejelentés, hogy az orosz hadászati bombázók beszüntették az iráni területről való felszállást. Szavai szerint Irán nem adott semmilyen katonai bázist Oroszországnak, az oroszok nem maradnak hosszú távon, nincs semmilyen “írásos megegyezés” a két ország között, a “műveleti együttműködés” pedig ideiglenes és csak üzemanyagtöltésre korlátozódik.

Az oroszok rögtön kármentő kommunikációba kezdtek. Egy illetékes szerint az orosz katonák nemcsak “dobbantó reptérként” – vagyis a válságövezethez közeli feltöltő- és karbantartó állomásként –, hanem olyan, teljes értékű katonai objektumként szerették volna felhasználni a bázist, amelyen fegyverkészleteket is tartanak. Ebbe azonban az iráni fél nem egyezett bele, ezért az orosz harci gépek távozni kényszerültek.

Nos, ennél azért jóval bonyolultabb mozgatórugói vannak az iráni kihátrálásnak. Az, hogy ilyen gyorsan semmivé lett az együttműködésnek ez a látványos mozzanata, annak számos oka van, amelyek egyrészt az iráni belpolitikában, másrészt az orosz-iráni történelem viharaiban keresendők.

Iráni belpolitikai okok

Az iráni belpolitikában és médiában komoly vitát váltott ki az orosz bombázók megjelenése és egyesek megkérdőjelezték a lépés törvényességét. Az iráni alkotmány 14b cikkelye ugyanis arról rendelkezik, hogy repterek bármilyen lízingelése egy külföldi hatalomnak – legyen akár békefenntartó célzattal – tilos Iránban. A katonai vezetők pedig hiába magyarázták, hogy a megegyezés nem tekinthető egy légibázis teljes lízingjének, mert csupán technikai segítséget nyújtottak a reptéren a bombázók újratöltéséhez, ez nem győzte meg a közvéleményt.

De nem jött jól a vita erről az érzékeny kérdésről egyes politikai köröknek sem, hiszen már csak pár hónap van hátra a 2017-es elnökválasztásig. A küzdelem a mérsékeltek és a radikális fundamentalisták között kiéleződött ugyanis az elmúlt időszakban és Hasszán Rohani elnök pozíciója bizonytalanabbá vált, mint a 2015-ös nukleáris megállapodás és pártjának februári parlamenti győzelme után. Rohani ellenfelei mindent bevetnek, hogy jövő májusi újraválasztását megakadályozzák és az elnök hallgatólagos egyetértését az orosz bombázókkal kapcsolatban az ellenségei most fölhasználják ellene.

A történelmi sérelmek

Az eset egyben rámutat arra a történelmileg terhelt Oroszország-képre, amely korlátozza az iráni vezetőket, hogy túlságosan barátkozónak mutatkozzanak Moszkvával. Az 1804-13-as orosz-perzsa háború következményeként Perzsia elvesztette Dagesztánt, Grúziát és Azerbajdzsán nagy részét. Az 1826-28-as konfliktus során pedig a modern-kori Örményországot és Azerbajdzsán maradék területeit is.

Káncz Csaba

A múlt század első évtizedében a cári Oroszország beavatkozott abba az Iráni Alkotmányos Forradalomba is, amely megteremtette a parlament intézményét. A kapcsolatok azután is terheltek maradtak, hiszen Szovjet-Oroszország mind az első, mind a második világháború végén támogatta Irán északnyugati részének leválását. Moszkva megszállta Észak-Iránt a második világháború alatt és nem volt hajlandó kivonulni annak végeztével.Mindennek tetejébe a Kreml az 1980-88-as Irán-Irak Háború alatt Szaddám Husszeint támogatta. A kommunista birodalom összeomlása után is feszültek maradtak a kapcsolatok, mert washingtoni nyomásra Moszkva gyakran az utolsó pillanatban mégsem szállított le modern fegyverrendszereket Teheránnak. Putyin ráadásul napjainkban kiegyensúlyozott viszonyra törekszik Irán ősellenségeivel, Izraellel és Szaúd-Arábiával.

Mit mutat az incidens a jövőre nézve?

Az orosz bombázók körüli incidens azt mutatja számunkra, hogy Teherán és Moszkva együttműködése még akkor is nehézkes, ha közös célért küzdenek. Joggal merül tehát a kérdés, hogy mi lesz akkor, ha az érdekek eltávolodnak egymástól, különösen Szíria jövője tekintetében? Ha elcsitulnak a fegyveres harcok, akkor borítékolható, hogy egymásnak esik a két fél a következő szír kormányzat minél erősebb befolyásolásáért.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG