4p

Miközben a nyugati világ a koronavírus második hullámával küzd, és ismét kezdi leállítani az életet, Dél-Korea alacsonyan tudta tartani az áldozatok számát, miközben gazdasága az egyik legjobban teljesítők között lehet idén a világon.

Az elmúlt 10 év legnagyobb GDP-növekedését produkálta Dél-Korea az idei harmadik negyedévben.

Ázsia negyedik legnagyobb gazdasága 1,9 százalékkal nőtt július és szeptember között a második negyedévhez képest, azaz visszapattant az első két negyedév visszaesése után, derül ki a Bank of Korea előzetes becsléséből. Ez a legnagyobb növekedés a 2008-as gazdasági krízisből való kilábalás, 2010 eleje óta.

A World Eungwon Organization tagjai gyakorlatoznak a szöuli Olimpiai Parkban 2020. október 24-én.  A szervezet neve azt jelenti, hogy szurkolj valakiért! Céljuk, hogy reményt és boldogságot sugározzanak a mostani nehéz időkben. EPA/JEON HEON-KYUN
A World Eungwon Organization tagjai gyakorlatoznak a szöuli Olimpiai Parkban 2020. október 24-én. A szervezet neve azt jelenti, hogy szurkolj valakiért! Céljuk, hogy reményt és boldogságot sugározzanak a mostani nehéz időkben. EPA/JEON HEON-KYUN

Jól jöhet ki a válságból

2019 hasonló időszakához viszonyítva a GDP ugyan 1,3 százalékkal visszaesett, de még ez is jó eredmény ahhoz képest, hogy elemzők előzetesen 1,8 százalékos mínuszt jósoltak, a második negyedévben pedig mintegy kétszer ekkora, 2,7 százalékos csökkenés volt.

A dél-koreai gazdaságnak jó esélye van arra, hogy hamarabb rázódjon helyre, mint más gazdaságok többsége

- mondták az ANZ (Australia and New Zealand Banking Group) bank elemzői, Krystal Tan és Sanjay Mathur a Financial Timesnak. Szerintük ez a gazdaság már 2021 első felében visszaállhat a járvány előtti szintre.

Alex Holmes, a Capital Economics közgazdásza szerint a távol-keleti ország GDP-je idén is csupán körülbelül egy százalékkal zsugorodik majd. Bár ez a legnagyobb esés lenne 1998 óta, Dél-Korea még így is a legjobban teljesítő gazdaságok között lenne a világon 2020-ban.

Az európai országok ennél jóval nagyobb esésre számítanak: Spanyolország október elején 11,2, Olaszország és Franciaország pedig 9-9 százalékos zuhanást prognosztizált 2020-ra – ráadásul a második hullám java még csak most jön.

Húznak a techóriások

De mi az, amit Dél-Korea tud, és sok nyugati ország nem? Milyen szempontból kezeli jobban náluk a vírusválságot?

Az FT által idézett elemzők szerint

relatív sikere az export kedvező struktúrájának, valamint a járványra adott hatékony (és okos) válaszoknak köszönhető.

A dél-koreai kivitel annak ellenére tért vissza a pozitív tartományba, hogy a járvány első hulláma összességében megingatta a globális keresletet, a második hullám miatt pedig a nagy gazdaságok kilátásai továbbra is borúsak.

A dél-koreai techóriások, a Samsung, az LG, az SK és társai profitáltak a robusztus keresletből, ami a nem személyes kapcsolattartás (és az ezt kiszolgáló termékek) iránti igény növekedésének, a kínai gazdaság gyors talpra állásának, valamint az újabb szankciók előtt álló Huaweitől érkező kereslet megugrásának köszönhető.

A gyártóberendezések importjának növekedése arra utal, hogy a koreai cégek még növelik is gyártókapacitásaikat.    

Nem volt hosszú karantén

Ami pedig a járvány kezelését illeti, Dél-Korea tavasszal ugyan

szigorú korlátozásokat vezetett be a fertőzés megfékezésére, ugyanakkor (Európa nagy részével ellentétben) elkerülte a hosszabb idejű, egész országra kiterjedő karantént.

Ennek köszönhetően sok üzlet nyitva maradhatott, ami  – az addig példátlan szintű állami támogatásokkal együtt – megóvta a belső keresletet a nagy zuhanástól.      

A hatóságok emellett nagyon gyorsan tudtak tömeges teszteléseket és high-tech kontaktkutatást végrehajtani.

A napi halálos áldozatok száma végig az egyszámjegyű tartományban maradt, és bár az elmúlt hónapokban kissé emelkedett nyárhoz képest, még így is sikerült azt relatív alacsony szinten tartani. A második hullám már apadóban van:

A napi koronavírusos halálesetek száma Dél-Koreában. (Forrás: Our World In Data)
A napi koronavírusos halálesetek száma Dél-Koreában. (Forrás: Our World In Data)

A több mint 50 millió lakosú országban eddig mindössze 460 halálesetet jegyeztek fel a vírussal összefüggésben.

Eközben Nagy-Britanniában 45 ezren, Olaszországban 37,5 ezren, Franciaországban és Spanyolországban 35-35 ezren, Magyarországon 1535-en hunytak el – ráadásul a helyzet szerte Európában romlik.

Az európai kivétel

Az egyetlen kivétel a különutas, csupán relatív enyhe korlátozásokat bevezető Svédország. A karantén hiányának köszönhetően a skandináv állam gazdasága eddig jóval kisebbet zuhant az uniós átlagnál, s bár a lakosságszámra vetített halálozási ráta a sok tavaszi haláleset miatt még mindig magas szomszédaiéhoz képest – eddig 5933-an hunytak el –,

Svédországban a jelek szerint a második hullám elmaradt.

Az új elhunytak száma augusztus óta minimális szinten (napi néhány haláleset) van: 

A napi koronavírusos halálesetek száma Svédországban. (Forrás: Our World In Data)
A napi koronavírusos halálesetek száma Svédországban. (Forrás: Our World In Data)

     

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Medgyessy Péter nem hisz abban, hogy Magyar Péter és csapata nagyon nagy áttörést érne el
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 15:01
Ugyanakkor Magyarország 2002-2004 közötti miniszterelnöke biztos abban, hogy fognak mandátumokat szerezni az európai parlamenti (EP) választáson. Medgyessy Péter szerint Orbán Viktornak nagyon el kéne gondolkodnia azon, hogy itt pár perc alatt megszületik egy ilyen szerveződés, mondván, ez mutatja az emberek gondolkodását és lelkivilágát, erre oda kellene figyelni. Földrengésszerű változást nem vár az exkormányfő, de már néhány EP-mandátum megszerezése is egy figyelmeztetés. Medgyessy Péterrel a Klasszis Klub április 22-ei adásában beszélgettünk.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG