5p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Huszonnyolc évvel ezelőtt indították újtának a mérnöki munkásság talán eddigi legnagyobb csodáját, a Hubble űrteleszkópot. A kezdeti nehézségek ellenére az űrtávcső hűségesen szolgálja a tudományt, felbocsátása óta több mint egymillió képpel gazdagította tudásunkat a világegyetemről. Összegyűjtöttük a legszebbeket.
A Hubble űrteleszkóp. Forrás: NASA

Hosszú históriája van az űrkutatásnak, alig négyszáz évvel ezelőttig ugyanis csak a szabad szemünkre hivatkozhattunk. Mindez azonban gyökeresen megváltozott, amikor Galileo Galilei 1610-ben először az ég felé fordította a távcsövét, és máris számtalan, addig felfoghatatlan felfedezést tett: egyebek mellett ő fedezte fel a Szaturnusz gyűrűrendszerét, a Jupiter holdjait, valamint a Tejút szélét jelző kozmikus csillagfelhőket is. Galilei elindította azt az információéhséget a kozmosz iránt, amely végül 1990-ben a Hubble űrteleszkópban csúcsosodott ki.

Nem volt zökkenőmentes

Az űrkutatás azonban nem egyszerű, mivel az obszervatóriumokat fényszennyezéstől mentes helyeken kell elhelyezni – ezért építik őket jellemzően hegytetőkre, minél távolabb a városok fényétől. A világhírű csillagász, Erwin Hubble 1920-ban a kaliforniai Pasadénában, a Mt. Wilson obszervatóriumban galaxisok tömkelegét fedezte fel a kor rendelkezésére álló legnagyobb távcsővel. Azonban a városiasodás és az egyre nehezebben fellelhető fénymentes övezetek megkövetelték, hogy az emberiség egy lépéssel túllépjen a bolygón, és közvetlenül az űrből figyelje meg kozmikus környezetét.

A Hubble-t így végül az asztronómus után nevezték el, és a mintegy 13 méter hosszú (kb. akkora, mint egy iskolabusz) és 10,8 tonnás monstrum 1990. április 24-én elhagyta a légkört a Discovery űrhajóra erősítve, majd pályára állt a Föld körül. Az első képre azonban majdnem egy hónapot, egészen 1990. május 20-ig kellett várni, amikor megérkezett az első kép az NGC 3532-es nyílthalmazról a Hajógerinc csillagképben:

Az NGC 3532 (más néven Caldwell 91) nyílthalmaz a Carina (Hajógerinc) csillagképben. Forrás: Wikipedia/ESO/G. Beccari

A Hubble útja azonban nem volt zökkenőmentes, az évek során folyamatos fejlesztésekre és javításokra szorult. 1993 és 2009 között összesen öt nagyobb javító műveletre volt szükség, amelynek során egyebek mellett az optikát és számos szenzort kicseréltek az űrséták alkalmával. Ezeknek köszönhetően ma már tűéles képet kaphatunk arról, hogy pontosan hogy is néz ki körülöttünk a világegyetem – ebben nagy segítséget jelent a távcső stabilitása: képes magát ugyanis olyan stabilan zárolni, hogy ha belenéznénk, egy mérföldről is kristálytisztán látnánk egy emberi hajszálat.

Ennek a képességnek köszönhetjük azokat a varázslatos képeket is, amikből tömérdeket találhatunk a NASA oldalán. Egyebek mellett ezeket a Jupiterről, ahol egy korai üstökös becsapódásának nyomai láthatók:

A Jupiter Nagy Vörös Foltja. Forrás: NASA/ESA/A. Simon

A NASA alábbi kollázsán egy gyűjtemény látható a Hubble által észlelt szupernova maradványokból – vagyis egy csillagtemetőt láthatunk:

Kihunyt csillagok maradványai. Forrás: NASA

Talán a legnépszerűbb képeknek azonban nem a haldokló, hanem a születő csillagok számítanak. A Hubble ugyanis lélegzetelállító képeket alkotott számtalan csillagbölcsőről, ahol csillagok milliói születnek és hunynak ki nap, mint nap.

Oszlopok a Carina-csillagködben. A kép rendkívül hasonló a Teremtés oszlopaihoz, amelyet még a Sas-ködről készített a Hubble. Naponta születnek új csillagok a képződményben. Forrás: NASA/ESA/M. Livio/STScI

A Lagúna-ködről korábban már mi is írtunk:

A Lagúna-köd. Forrás: NASA/ESA/STScI

Emellett a Hubble volt az az eszköz, amivel visszatekinthetünk az univerzum kezdetéig: a távcső segítségével ugyanis visszanézhetünk 13,4 milliárd fényév távolságba, oda, ahonnan valószínűleg az egész univerzum kiindult.

A legöregebb csillag, amit valaha láttunk: egyidős az univerzummal. Forrás: NASA/ESA/P. Kelly

Más érdekességeket is talált a Hubble - egyebek mellett argont a Rák-ködben, ezt a nemesgázt előtte azonban csak a Földön fedezték fel. Vélhetően ennek reakciója adja a köd jellegzetes liláskék színét:

A Rák-csillagköd. A képződményt már a kínai csillagászok is észlelték 1054-ben, vélhetően egy szupernova maradványai látszódnak a képen. Forrás: ESA/Herschel/PACS/MESS

A Big Data ehhez képest semmi

Az űrteleszkóp hetente 150 gigabite adatot, köztük nagyfelbontású képeket küld a Földre. Ezek segítségével a csillagászok számos kutatást folytattak, egyebek mellett lakható Föld-típusú bolygók (exobolygók) keresésére, a külső és belső naprendszer vizsgálatára, fekete lyukak észlelésére, valamint a galaxisok mozgásának modellezésére. Ebből tudhatjuk azt is, hogy milyen sors vár majd a Tejútrendszerünkre több milliárd év múlva, ha majd egyszer találkozik az Androméda galaxissal. Felbocsátása óta 1,3 millió felfedezést tett, a Hubble adataira pedig összesen 15 ezer tudományos szakirodalom hivatkozik.

A Hubble eddig összesen 163 ezerszer kerülte meg a Földet (ezzel mintegy négymilliárd mérföldet tett meg) és a legutóbbi javításoknak köszönhetően még legalább 2030-ig biztosan az emberiség szolgálatában áll majd – ekkor azonban módosítják a pályáját, visszairányítják a Földre, hogy végül a légkörben, tűzgömbként érjen véget dicső pályafutása.

Te tudod, hány éves az emberiség leggyorsabb járműve?

Egy egyszerű felderítő küldetésnek indult, mára az emberiség leghosszabbra nyúló kezévé váltak: negyven éve lőtték fel a két Voyager űrszondát. Az eszközöknek köszönhetően mindennél többet tudunk a naprendszerünk külső bolygóiról és a pereméről. Összegyűjtöttük, mit adtak nekünk a Voyagerek az elmúlt négy évtizedben. A Privátbankár.hu cikkéért kattints ide! >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Komoly aggodalomra ad okot az újabb hazai recesszió
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 11:03
A harmadik negyedéves 0,7 százalékos visszaesés különösen amiatt borzalmas, hogy az egy évvel korábbi bázis sem volt acélos, lévén, hogy akkor is mínuszt hozott össze a magyar gazdaság. 
Makro / Külgazdaság Akinek maradt pénze a hó végére, az most örülhet
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 10:00
Csütörtöktől csökkenést tapasztalhatunk az üzemanyagok nagykereskedelmi árában. 
Makro / Külgazdaság Padlót fogott a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 08:31
A gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent.
Makro / Külgazdaság Belga üzemet is bezár a VW csoport
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 19:39
Nem fogy a nagy villany Audi.
Makro / Külgazdaság Meloni zsugori lett, nem adna pénzt az olasz autóiparnak
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 16:21
A következő években mintegy 4,6 milliárd euróval csökkentené az olasz kormány az ország autóiparának támogatására elkülönített összeget egy hamarosan az olasz parlament alsó- és felsőháza elé kerülő javaslat szerint.
Makro / Külgazdaság Teljes fordulatot hozhat a villanyautózásban az amerikaiak mázlija
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 12:53
Több lítium-lelőhelyet is találtak a geológusok az Egyesült Államokban, a legújabb felfedezés az ország déli államai alatt fekszik és egy része az olajkitermelés melléktermékeként magától jön a felszínre.
Makro / Külgazdaság Odakiabáltak Orbán Viktornak Tbilisziben
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 11:51
Megzavarták a magyar kormányfőt, amikor a grúz kormányfővel, Irakli Kobakhidzével találkozott. 
Makro / Külgazdaság Újabb kockázattal kell számolnia szinte mindenkinek
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 10:03
Nincs két éve, hogy berobbant az emberek életébe és a vállalatok működésébe a mesterséges intelligencia (MI) használata, máris komoly gondokat okoz. Van olyan cég, amely szerint a kevesebb MI több.
Makro / Külgazdaság Ultimátumot küldtek az orvosok: tömeges felmondás lehet a vége, ha nem sikerül megegyezniük a szlovák kormánnyal
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 08:21
Feszült a viszony a szlovák orvosok és a pozsonyi kormány között. 
Makro / Külgazdaság Van a oroszoknak gyenge pontja, csak másként kellene célba venni
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 07:18
A brit RUSI katonai kutatóintézet szerint rosszul céloznak Ukrajna nyugati támogatói Oroszország elleni gazdasági szankcióikkal. „Szőnyegbombázás” helyet egy-egy pontra kéne irányítani a „tüzet”.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG