Jövő év elejétől minden külföldi vállalatnak működő székhellyel kell rendelkeznie Rijádban, másként nem áll vele többé szóba Szaúd-Arábia kormánya – emlékeztet a CNBC.
Az ultimátumnak is tekinthető bejelentés 2021 szeptemberében született, ennek értelmében az országban székhellyel és értelmezhető működéssel bíró cégek számíthatnak kedvező kormányzati megítélésre.
Mint azt most több kormányzati vezető megerősítette, kitartanak a bejelentés mellett, amit nagyon is komolyan gondolnak. Egyben az együttműködő vállalkozások támogatásra is számíthatnak, az országnak külön programja is van erre a célra. Az országnak, ahol a lakosság nagyjából 60 százaléka fiatal, vészesen nagy szüksége is van erre.
Érdekessége a bejelentésnek, hogy ezt a befektetői piac az Egyesült Arab Emírségekkel szembeni lépésnek tekinti, mert úgy véli, hogy elvonják Dubajtól a térségbe jövő tőke jelentős részét. A versenyről a szaúdi kormányzati vezetők is nyíltan beszélnek.
A lépés kommunikációjában a szaúdi kormány azt is üzeni a meglévő és a jövőbeni befektetőinek, hogy ott találják a térség legjobban elérhető tiszta energiaforrásait. Mondják ezt az OPEC meghatározó szereplőjeként.
Szaúd-Arábia teljes megújulást és az ezzel járó kedvezményeket ígéri a befektetőinek.
A jelen helyzetben mindez azért lehet aggasztó, mert a Közel-Keleten egy újabb feszültség látszik kiéleződni, amiben minden globális világhatalom érintett. Itt nem katonai szintű haragról van szó, de az olajárak esetleges elszállását itthon is mindenki érezni fogja.