Az összevont adóalap adóját csökkenti a törvényi feltételek teljesülése esetén az élet- és nyugdíjbiztosítással kapcsolatban megfizetett díj 20 százaléka, díjnövekmény esetén pedig 10 százalékos kedvezmény jár az előző évet meghaladó többletbefizetésre. Korlátozó feltételt jelent, hogy az így igénybe vehető jóváírás más - magánnyugdíjpénztári tagdíjkiegészítéssel, tandíjjal, illetve közcélú adományokkal kapcsolatos - kedvezményekkel együtt sem haladhatja meg a 100 ezer forintot.
További korlátozást jelent, hogy a 100 ezer forint is csak 3,4 milliós éves összjövedelemig érvényesíthető teljes mértékben. 3,4 millió forint összjövedelem felett fokozatosan csökken a kedvezmény, ami 3,9 milliónál teljesen el is fogy.
Az év végi ünnepek közeledtével várhatóan a cégek körében is egyre népszerűbbek lesznek az adókímélő jutalmazási módok. Az ajándékutalvány segítségével dolgozónként 3 alkalommal 6 900 forint értékben adható adómentesen ajándék, az így kapott 20 700 forintos összérték azonban akár meg is többszörözhető. Részletek az ajándékutalványról |
Az érvényesíthető adókedvezmények listája
Az önkéntes pénztárak és a nyugdíj-előtakarékossági számla kapcsán fontos tudni, hogy esetükben az adókedvezmény nem kerül a magánszemélynek kiutalásra. Az APEH a kedvezményt a bevallásban megjelölt pénzárhoz, vagy a NYESZ-R megjelölésű előtakarékossági számlára utalja át. Másik oldalon viszont ezeknél a kedvezményeknél nincs jövedelemkorlát, azt tehát a magas jövedelemmel rendelkező adózók is igénybe tudják venni.
A fizetendő adó csökkentésén túl persze egyéb szempontokat is figyelembe érdemes venni. Így - különösen a mostani pénzügyi helyzetben - megfelelő körültekintéssel kell eljárni az életbiztosítási termék, vagy az önkéntes pénztár kiválasztásánál. Nyugdíj-előtakarékossági számlánál pedig nem az a kérdés, mibe fektetik a pénzünket, hanem mi mibe fektetjük azt. Ha ugyanis nem kellő gondossággal járunk el, a jövő évi adójóváírás csak kis vigaszt jelenthet majd a felhalmozott veszteségek mellett. |
Ennek megfelelően ha valaki csak pl. nyugdíjpénztárba fizet be, akkor 333 333 forint egyszeri befizetésével használhatja ki a legjobban az adókedvezményt, vagy ha már év elejétől is pénztártag volt, akkor ebből le lehet vonni a havi tagdíj során befizetett összegeket. 5 ezer forint havi befizetés esetén tehát a szokásos decemberi tagdíjat 273 333 forinttal érdemes megfejelni.
Ha valaki most dönt nyugdjpénztári és egészségpénztári együttes belépés mellett, akkor ő - a kedvezmények együttes korlátozása miatt - összesen 400 ezer forint egyszeri befizetésével járhat a legjobban. Adóoptimalizálás szempontjából a preferált kasszába ekkor sem szabad azonban 333 333 forintnál többet utalni.
Számolja ki, mennyi marad a közterhek után a borítékban!
Önálló kedvezmény vonatkozik viszont a nyugdíj-előtakarékossági számlákra, itt a befizetett összeg 30 százaléka, de maximum 100 (2020 előtti nyugdíjkorhatár elérés esetén 130) ezer forint jár évente vissza adótámogatás formájában. A nyesz esetében tehát 333 333 forint egyszeri év végi befizetésével tudjuk számlaegyenlegünket kis idő multán 100 ezer forinttal növelni.
Az Ön munkahelyén várható-e januárban béremelés? Szavazzon! |
Egészségpénztáraknál érdemes arra is figyelni, hogy ha a már számlánkon lévő összegen felül újabb befizetésre nincs lehetőségünk, akkor sem feltétlenül esünk el az adókedvezménytől. Amennyiben ugyanis számlaegyenlegünkre, vagy annak egy részére nincs egy ideig szükségünk, az összeget legalább 24 hónapra leköthetjük, ekkor - a már említett összegszerű korlátokon belül - 10 százalékos kedvezmény jár a lekötés összegére a lekötés évében.
Kedvezményt kapnak az offshore-pénzek, ha hazajönnek?
Adó-gyógyír: eltérően gondolkoznak a kormányok
Cafeteriába menekülnek a cégek?
Nyugdíj miatt is bukható volt az adójóváírás
Béren kívül: a vállveregetés már nem elég
Privátbankár