Nem kell a bíróságra rohanni
Bár a nagyobb összegű tartozások polgári peres úton is érvényesíthetőek, 1 millió forint alatt a fizetési meghagyást kell választanunk, ha pénzünkhöz akarunk jutni – és miért ne akarnánk. Fizetési meghagyást közjegyző bocsáthat ki; bárki kérhet ilyet, nem csak cégek, vállalkozók, jogi személyek, hanem akár természetes személyek is. A kérelemhez nem kötelező, sőt, nem is lehet csatolni szerződést, bizonyítékot a tartozás meglétéről – akár egy szóbeli megállapodás alapján meglévő tartozás miatt is indíthatunk ilyen eljárást.
A közjegyzőnek nem feladata, hogy azt vizsgálja, jogos-e a követelés. Ha formailag és tartalmilag is rendben van a kérelem, akkor a közjegyző kibocsátja és kézbesítteti a fizetési meghagyást az adós címére. Ehhez azonban fontos tudni a kötelezett belföldi lakcímét, elérhetőségét: enélkül nem indulhat meg az eljárás. Az elérhetőség mellett a másik fontos kritérium, hogy a követelés már lejárt legyen – csak akkor foglalkozik a közjegyző az üggyel, ha az adósnak már fizetnie kellett volna.
Mikor alkalmas eszköz a fizetési meghagyás? | Mikor NEM alkalmas eszköz a fizetési meghagyás? |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mennyibe kerül?
Az eljárás díja a közjegyzőnél a követelt összeg 3 százaléka, de legalább 5000 forint, legfeljebb 30 0 000 forint. Ha ügyvéd közbenjárását is kérjük, azaz nem közvetlenül a közjegyzőhöz fordulunk, ehhez még hozzájöhet az ügyvédi munkadíj is.
Hogyan lehet elindítani az eljárást?
Az ügyvédi közbenjárást a kérelem benyújtásának módja is indokolhatja. Papír alapon, személyesen ugyanis csak jogi képviselővel nem rendelkező magánszemélyek, egyéni vállalkozók, társasházak adhatják be kérelmüket, a vállalkozásoknak, jogi személyeknek, illetve jogi képviselővel rendelkező természetes személyeknek csak az elektronikus út maradt. Ez nem azt jelenti, hogy elég egy e-mailt küldeniük: a MOKK rendszerébe kell feltölteni a kérelem formanyomtatványát, amit csak elektronikus aláírással és minősített időbélyegzővel ellátva lehet megtenni. Mivel az elektronikus aláírás még kevéssé elterjedt, ehhez célszerű lehet jogi képviselő közreműködését kérni
Mikor lesz ebből fizetési meghagyás?
A közjegyzők a kérelem beérkezésétől számított 15 napon belül bocsátják ki a fizetési meghagyást, ha azt papír alapon nyújtottuk be. Ha viszont az elektronikus utat választjuk, sokkal jobban járunk: ilyenkor a határidő mindössze 3 munkanap. Ez azt jelenti, hogy még postázással együtt is akár 1 héten belül már az adós kezébe kerülhet a fizetési meghagyás.
Mire jó a fizetési meghagyás?
Önmagában egy papírfecni, egy emlékeztető miatt még senki sem fizetné vissza lejárt tartozását, ha eddig nem tette meg. A fizetési meghagyás azonban – ha annak jogosságát, összegét nem vitatják a kézhezvételtől számított 15 napon belül közjegyzőnél - jogerőre emelkedik. Ilyenkor pedig megindulhat a kötelezettel szemben a végrehajtás – ennek köszönhetően összehasonlíthatatlanul gyorsabban juthatunk pénzünkhöz, mint ha bírósághoz fordultunk volna.
Mi történik azonban akkor, ha nem ismeri el az adós a követelésünket? Mi a teendő, ha mi magunk kapunk fizetési meghagyást – megítélésünk szerint jogtalanul? Hogyan járjunk el, ha a kötelezett nem magyar, hanem egy másik uniós tagállam területén él vagy működik? Cikkünk második részében ezekkel a kérdésekkel is foglalkozunk!