4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A házassági szerződés nem a bizalmatlanság, hanem a tervezés jele. A házasságok több mint fele válással végződik Magyarországon, és ezek között is többségben vannak azok, amelyek csúnya vagyoni hercehurcává fajulnak. Mindkét fél számára megoldást jelenthet, ha időben határozunk arról, kit mi illet, ha különválnak az utak - véli a Magyar Országos Közjegyzői Kamara szakértője.

Az ismert statisztikák szerint a házasságok 52 százaléka a házasság felbontásával végződik. Azt is mutatják a számok, hogy a felek közötti viszony 92 százalékban az „osztozkodás” során, sok esetben helyreállíthatatlanul megromlik. Illusztrálva a számtalan mindennapos esetet, lehetőségeiket, és hogy hol hibáztak, bemutatjuk Andreát és Gábort.

Minden olyan szépen indult

Andrea, egy sikeres kisvállalkozás tulajdonosa, két éve hozzáment a nála kisebb bevétellel rendelkező, kisgyerekes Gáborhoz. Hamarosan megszülte közös gyermeküket, így otthon maradt a háztartást vezetni. Két év után azonban válni készülnek – Andrea viszont aggódik, mivel nem írtak házassági szerződést, így nem tudja, mi történik vállalkozásával. Közös vagyonná vált vajon? És amíg ő nem volt kereső, addig a Gábor által felhalmozott javakból jut majd valami, vagy egyedül kell boldogulnia? Andrea és Gábor vagyonára – hiszen vagyonközösségi szerződéssel nem rendelkeztek -, az életközösség fennállása alatt a házastársi vagyonközösség szabályai lesznek az irányadók, mind az aktívumok, mind az esetleges tartozások tekintetében. Egyik fél sem volt kellően előrelátó ugyanis az eljövendő közös életük gazdasági, jogi szabályozását illetően.

dr. Böröcz Helga

Gazdasági viszonyaikat jelen esetben akkor lesznek kénytelenek rendezni, amikor esetleg már közöttük a bizalom megromlott. A vagyonközösséghez tartozó, de az egyik házastárs foglalkozásának gyakorlása vagy egyéni vállalkozói tevékenysége folytatásának céljára szolgáló vagyontárgyak használatának és kezelésének joga azt a házastársat illeti meg, aki a foglalkozást gyakorolja vagy a vállalkozói tevékenységet folytatja; feltéve hogy a másik házastárs azt nem kifogásolta.

A háztartást vezető – és így az üzletből időszakosan kiesett fél, általában a feleség- inkább csak sejti, hogy a férj a társas vállalkozásokban pénzügyileg mennyire érintett, de azzal nincs tisztában, hogy a társas vállalkozás pénzügyi mérlege naprakészen milyen státust mutat. Az üzleti életben pedig egyáltalán nem előnyös, sok esetben pedig kifejezetten üzletrontó lehet az üzletrész házassági vagyonközösség megszüntetése miatti pereskedés.

Kinek mi jut a cégből?

Ha a házastárs egyéni cég, szövetkezet vagy gazdasági társaság tagja vagy részvényese, tagsági vagy részvényesi jogait önállóan, házastársa hozzájárulása nélkül gyakorolhatja abban az esetben is, ha vagyoni hozzájárulását a házastársi közös vagyonból biztosították; de erről a házastársát rendszeresen tájékoztatnia kell. Andrea különösen nehéz helyzetbe kerülhet, ha pl. a családi cég egy betéti társaság és esetleg tartozások is vannak.

Betéti társaság esetén különös jelentősége van a gazdasági társaságban betöltött pozíciónak, ugyanis eltérő pl. a tartozásokért való felelősség, ha a házasfelek akként létesítenek betéti társaságot, hogy valamelyik fél a beltag és a másik fél a kültag, az ún. csendestárs vagy akként pl., hogy mindkettő a betéti társaság beltagja. Gyakoribb az előző eset, és itt mindig problémás, hogyan felel a kültag a beltag házastársnak a betéti társaság vagyonával nem fedezett tartozásaiért.

A betéti társaság speciális, hiszen ha a társasági vagyon a követelést nem fedezi, úgy a társaság kötelezettségeiért a beltag a saját vagyonával felel., A kültag vagyoni felelőssége korlátozott, csak a vagyoni betétje erejéig felel. Bonyolultabb a helyzet, ha a házasfelek akként építették fel közös életüket, hogy pl. a társas vállalkozás tulajdona az általuk lakott lakás vagy a családi autó.

Ebben az esetben mind egymás irányába, mind a társaság irányába elszámolási kötelezettség keletkezhet, amely megnehezíti a házastársak saját szerzeményének tiszta formában való megjelenését az esetleges bizonyítási eljárásban vagy egyezségi kísérlet során. A társaság által az ingatlanban eszközölt értéknövelő beruházások, vagy a társaság érdekében történt gépjárműhasználat során felmerülő kopás elszámolása csak néhány a kérdések közül, amely felmerülhet a társasági vagyon és házastársak külön vagyona megállapítása körében.

Nem a bizalmatlanság, hanem a bölcsesség jele

Andrea és Gábor megelőzhette volna a viszálykodást, ha közös életük kezdetén félre teszik azt a tévhitet, hogy a vagyonközösségi szerződés bizalmatlanság a másik fél irányába és vagyonközösségi szerződésben rendezik – már kialakult- vagyoni viszonyaikat.

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Mokk Jogosan köthetjük feltételhez a karácsonyi ajándékot – akár vissza is kérhetjük
Dr. Kuti Szilvia | 2016. december 12. 06:06
Anikó és Tibor úgy döntöttek, segítik tanulmányaiban jól haladó keresztfiukat, Pétert, ezért tavaly karácsonyra egy használt autóval ajándékozták meg, hogy a fiú könnyebben közlekedhessen a lakhelyétől távoli egyetemére. A kulcs átadásakor azonban figyelmeztették: az autót azért kapja, hogy ezzel is egyszerűbb legyen elvégezni az iskolát, így csak abban az esetben tarthatja meg az ajándékot, ha a terveknek megfelelően, tavasszal lediplomázik. Péter azonban elhanyagolta tanulmányait, így a diplomáját még a mai napig sem vette át. Keresztszülei most úgy gondolják, hogy bár csak szóban egyeztek meg az ajándékozás feltételeiről, az autó részükre visszajár.
Mokk Aláíráshitelesítés vagy hitelesített aláírás - ez megoldja minden gondod?
Privátbankár.hu | 2016. október 10. 10:00
Ahogyan annak idején, az erőgépek elterjedésének időszakában a gépek erejének méréséhez és megértéséhez hívta segítségül az emberiség az addig ismert legáltalánosabban elterjedt egységnyi erőként kifejező dolgot, azaz egy ló erejét, úgy hívjuk segítségül a 4.0 ipari forradalom jelenségeinek megértéséhez és kifejezéséhez a meglévő hagyományos fogalmainkat, mint például az intelligencia, a tanulás, a problémamegoldás, a stratégia vagy akár a hitelesítés fogalmát.
Mokk Beázott lakás, terméketlen tenyészkanca, hibás elszámolás? Van segítség
dr. Reviczky Renáta | 2016. szeptember 12. 08:05
Gyakran merülhet fel olyan helyzet, hogy az elvárásainkon alul teljesítik a kifizetett szolgáltatásokat, aztán csak széttárja üzleti partnerünk a kezét, hogy ő bizony mindennek maximálisan eleget tett. Jó, ha tudjuk, hogy ilyen károkozás esetén is van megoldás, ehhez pedig elég egy közjegyző segítségét kérni.
Mokk Egy megfelelő szerződéssel elkerülhető a hosszas pereskedés
Dr. Mikó Ádám | 2016. augusztus 8. 10:14
Mindkét fél jobban jár átlátható és hiteles bérleti szerződéssel.
Mokk Szinte teljes a biztonság – neked is csak így éri meg üzletelni?
dr. Rák Viktor | 2016. július 12. 11:50
A zálogjogok nyilvántartásának rendszere jelentős átalakuláson esett át 2014-ben: a zálogjogok a korábbi közhiteles nyilvántartás helyett a hitelbiztosítéki nyilvántartásba kerülnek bejegyzésre. Az új rendszer ugyan gerjesztett szakmai vitákat, de egyértelmű, hogy a rendszer biztonságosabb és átláthatóbb a korábbiaknál, ez pedig jó hatással van a gazdasági szereplők finanszírozási ügyleteire.
Mokk Szinte teljes a biztonság - neked is csak így éri meg üzletelni?
dr. Rák Viktor | 2016. július 5. 08:38
A zálogjogok nyilvántartásának rendszere jelentős átalakuláson esett át 2014-ben: a zálogjogok a korábbi közhiteles nyilvántartás helyett a hitelbiztosítéki nyilvántartásba kerülnek bejegyzésre. Az új rendszer ugyan gerjesztett szakmai vitákat, de egyértelmű, hogy a rendszer biztonságosabb és átláthatóbb a korábbiaknál, ez pedig jó hatással van a gazdasági szereplők finanszírozási ügyleteire.
Mokk Valaki tartozik neked? Így hajthatod be per nélkül a legegyszerűbben
dr. Böröcz Helga | 2016. június 14. 06:10
Fizetési meghagyásos eljárással könnyű a kintlévőségek érvényesítése.
Mokk Kerüljük el a pereskedést: mire figyeljünk az adásvételi szerződésnél?
Dr. Mikó Ádám | 2016. május 9. 10:34
A hosszú jogviták elkerülésének eszköze az adásvételi szerződés. Mire figyeljünk mindenképp, ha tulajdonosként ingatlant adunk el vagy vevőként lakást, házat, vagy akár erdőgazdasági hasznosítású földet szeretnénk venni? Miért érdemes közjegyzőt is bevonni az adásvétel folyamatába? Ezekre a kérdésekre adunk most választ.
Mokk Külföldi az adósom, hogyan indítsak végrehajtást?
dr. Reviczky Renáta | 2016. április 11. 10:57
Elszállított termékek, teljesített szolgáltatások: évente több ezer alkalommal maradhatnak hoppon és kezdhetnek hosszadalmas nemzetközi perekbe magyar cégek és állampolgárok. Aggodalomra semmi ok, több európai uniós jogforrás is biztosítja, hogy a külföldi (azaz külföldön élő, külföldön bejegyzett) kötelezettel szemben felmerült pénzköveteléseink Magyarországon kívül is érvényesíthetőek legyenek.
Mokk Ki örököl, ha nincs se végrendelet, se gyerek?
dr. Máté Viktor | 2016. március 16. 06:11
Mi történik az örökséggel, ha az elhunyt nem hagy hátra gyermekeket? Osztozik-e a szülő a házastárssal? Kevesek számára tisztázott, hogyan működnek az öröklési szabályok, ha nem készült végrendelet – pedig a téma fontos, hiszen napi szinten határozza meg életünket.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG