3p
Anikó és Tibor úgy döntöttek, segítik tanulmányaiban jól haladó keresztfiukat, Pétert, ezért tavaly karácsonyra egy használt autóval ajándékozták meg, hogy a fiú könnyebben közlekedhessen a lakhelyétől távoli egyetemére. A kulcs átadásakor azonban figyelmeztették: az autót azért kapja, hogy ezzel is egyszerűbb legyen elvégezni az iskolát, így csak abban az esetben tarthatja meg az ajándékot, ha a terveknek megfelelően, tavasszal lediplomázik. Péter azonban elhanyagolta tanulmányait, így a diplomáját még a mai napig sem vette át. Keresztszülei most úgy gondolják, hogy bár csak szóban egyeztek meg az ajándékozás feltételeiről, az autó részükre visszajár.

Amikor ajándékozásról beszélünk, akkor minden esetben arra gondolunk, hogy az ajándékozó valamilyen dolgot juttat a megajándékozott részére, és ezért cserébe semmit sem kér. Azt is mondhatjuk tehát, hogy az ajándékozásnak fogalmi eleme az ingyenesség. A példa szerinti esetben is az történt, hogy a keresztszülők adományban részesítették keresztfiukat és ennek ellentételezéseként, a maguk számára semmi nem kértek, az ajándékozást azonban feltételhez kötötték.

A feltétel nem volt más, mint az, hogy a fiatalember annak rendelt idejében lediplomázzon, ellenkező esetben nem szerezheti meg az ajándék tulajdonjogát és az autót vissza kell adnia az ajándékozók részére. A felek a karácsonyfa alatt, szóban állapodtak meg, és – bár a megállapodással még nem szerezte meg az autó tulajdonjogát – az ajándékot Péter átvette és azt használni is elkezdte. A keresztszülők által támasztott feltételt azonban Péter nem teljesítette, ezért az ajándékot Anikó és Tibor jogosan kérték vissza.

Mi történik, ha nem akarja visszaadni?

Az ajándék visszaszerzésének érvényesítése során – amennyiben a megajándékozott önként nem teljesít –az ajándékozóknak több nehézséggel is szembesülniük kell.

Dr. Kuti Szilvia közjegyző

Mivel az ajándékozási szerződést a felek nem foglalták írásba, ezért annak tartalmának bizonyítása az ajándékozókra hárul. Az olyan ajándékozási ügyletek esetében továbbá, amikor az ajándékozó az ajándék tulajdonjogának átruházását feltételhez köti, és a már átadott ajándékot az ajándékozó azért szeretné visszaszerezni, mert a várt feltétel nem teljesül, még egy egyszerű magánokirat sem hoz gyors eredményt a jogérvényesítés során.

Bár a családi kapcsolatok jó esetben bensőségesek, szeretet által vezéreltek, és ezért a felek a formális szerződéskötéstől gyakran idegenkednek, a példa szerinti esetben Anikó és Tibor mégiscsak akkor jártak volna el körültekintően, ha Péterrel együtt felkerestek volna egy közjegyzőt, aki minden fél számára érthetően és világosan megfogalmazva, közokiratba foglalta volna az ajándékozási szerződést.

A közjegyzői okiratban rendelkezni lehetett volna arról, hogy az ajándékozók milyen feltétellel ajándékozzák keresztfiuk részére az autót, továbbá arról is, hogy a feltételnek, azaz esetünkben a diploma megszerzésének mely időpontig kellett volna teljesülnie. A közokiratba foglalt szerződés nem csupán egy magasabb rendű bizonyítási eszközként állt volna rendelkezésre az ajándékozók számára, hanem az ajándék visszaszerzése során közvetlenül végrehajtható okiratként is szolgált volna, mellyel minden esetben a hosszadalmas és költséges peres procedúrát lehet megelőzni.

A közvetlen végrehajthatóság jogkövetkezménye a közjegyzői okirat esetében ugyanis azt jelenti, hogy adott esetben bírósági eljárás nélkül, rövid úton, végrehajtó közreműködésével lehet érvényt szerezni jogos követelésüknek.

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Mokk Házasodsz? Óvd meg magad a későbbi fejfájásoktól!
dr. Böröcz Helga | 2016. november 21. 08:08
A házassági szerződés nem a bizalmatlanság, hanem a tervezés jele. A házasságok több mint fele válással végződik Magyarországon, és ezek között is többségben vannak azok, amelyek csúnya vagyoni hercehurcává fajulnak. Mindkét fél számára megoldást jelenthet, ha időben határozunk arról, kit mi illet, ha különválnak az utak - véli a Magyar Országos Közjegyzői Kamara szakértője.
Mokk Aláíráshitelesítés vagy hitelesített aláírás - ez megoldja minden gondod?
Privátbankár.hu | 2016. október 10. 10:00
Ahogyan annak idején, az erőgépek elterjedésének időszakában a gépek erejének méréséhez és megértéséhez hívta segítségül az emberiség az addig ismert legáltalánosabban elterjedt egységnyi erőként kifejező dolgot, azaz egy ló erejét, úgy hívjuk segítségül a 4.0 ipari forradalom jelenségeinek megértéséhez és kifejezéséhez a meglévő hagyományos fogalmainkat, mint például az intelligencia, a tanulás, a problémamegoldás, a stratégia vagy akár a hitelesítés fogalmát.
Mokk Beázott lakás, terméketlen tenyészkanca, hibás elszámolás? Van segítség
dr. Reviczky Renáta | 2016. szeptember 12. 08:05
Gyakran merülhet fel olyan helyzet, hogy az elvárásainkon alul teljesítik a kifizetett szolgáltatásokat, aztán csak széttárja üzleti partnerünk a kezét, hogy ő bizony mindennek maximálisan eleget tett. Jó, ha tudjuk, hogy ilyen károkozás esetén is van megoldás, ehhez pedig elég egy közjegyző segítségét kérni.
Mokk Egy megfelelő szerződéssel elkerülhető a hosszas pereskedés
Dr. Mikó Ádám | 2016. augusztus 8. 10:14
Mindkét fél jobban jár átlátható és hiteles bérleti szerződéssel.
Mokk Szinte teljes a biztonság – neked is csak így éri meg üzletelni?
dr. Rák Viktor | 2016. július 12. 11:50
A zálogjogok nyilvántartásának rendszere jelentős átalakuláson esett át 2014-ben: a zálogjogok a korábbi közhiteles nyilvántartás helyett a hitelbiztosítéki nyilvántartásba kerülnek bejegyzésre. Az új rendszer ugyan gerjesztett szakmai vitákat, de egyértelmű, hogy a rendszer biztonságosabb és átláthatóbb a korábbiaknál, ez pedig jó hatással van a gazdasági szereplők finanszírozási ügyleteire.
Mokk Szinte teljes a biztonság - neked is csak így éri meg üzletelni?
dr. Rák Viktor | 2016. július 5. 08:38
A zálogjogok nyilvántartásának rendszere jelentős átalakuláson esett át 2014-ben: a zálogjogok a korábbi közhiteles nyilvántartás helyett a hitelbiztosítéki nyilvántartásba kerülnek bejegyzésre. Az új rendszer ugyan gerjesztett szakmai vitákat, de egyértelmű, hogy a rendszer biztonságosabb és átláthatóbb a korábbiaknál, ez pedig jó hatással van a gazdasági szereplők finanszírozási ügyleteire.
Mokk Valaki tartozik neked? Így hajthatod be per nélkül a legegyszerűbben
dr. Böröcz Helga | 2016. június 14. 06:10
Fizetési meghagyásos eljárással könnyű a kintlévőségek érvényesítése.
Mokk Kerüljük el a pereskedést: mire figyeljünk az adásvételi szerződésnél?
Dr. Mikó Ádám | 2016. május 9. 10:34
A hosszú jogviták elkerülésének eszköze az adásvételi szerződés. Mire figyeljünk mindenképp, ha tulajdonosként ingatlant adunk el vagy vevőként lakást, házat, vagy akár erdőgazdasági hasznosítású földet szeretnénk venni? Miért érdemes közjegyzőt is bevonni az adásvétel folyamatába? Ezekre a kérdésekre adunk most választ.
Mokk Külföldi az adósom, hogyan indítsak végrehajtást?
dr. Reviczky Renáta | 2016. április 11. 10:57
Elszállított termékek, teljesített szolgáltatások: évente több ezer alkalommal maradhatnak hoppon és kezdhetnek hosszadalmas nemzetközi perekbe magyar cégek és állampolgárok. Aggodalomra semmi ok, több európai uniós jogforrás is biztosítja, hogy a külföldi (azaz külföldön élő, külföldön bejegyzett) kötelezettel szemben felmerült pénzköveteléseink Magyarországon kívül is érvényesíthetőek legyenek.
Mokk Ki örököl, ha nincs se végrendelet, se gyerek?
dr. Máté Viktor | 2016. március 16. 06:11
Mi történik az örökséggel, ha az elhunyt nem hagy hátra gyermekeket? Osztozik-e a szülő a házastárssal? Kevesek számára tisztázott, hogyan működnek az öröklési szabályok, ha nem készült végrendelet – pedig a téma fontos, hiszen napi szinten határozza meg életünket.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG