8p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Hezbollah csipogói ellen elkövetett izraeli támadás számos országot megrázott, és aggodalmat keltett a technológiai ellátási láncok biztonságával és a titkos hadviselés jövőjével kapcsolatban. Szakértők szerint az incidens az ellátási láncok biztonságának szélesebb körű átértékelésére késztet, különösen a nyugati hírszerzési taktikákkal szemben óvatos nemzetek esetében. Káncz Csaba jegyzete.

A múlt heti libanoni csipogó-bombák továbbra is élénken foglalkoztják a biztonsági szakérőket. Leon Panetta, a CIA volt igazgatója a CBS-nek adott vasárnapi interjújában „terrorizmusnak” nevezi Izrael robbanó csipogókészülék-akcióját: „Nem hiszem, hogy bármi kétség lenne az ügyben, hogy ez a terrorizmus egy formája. Amikor a terror bekerül az ellátási láncba, az emberekben felmerül a kérdés: mi a fene következik? A háborús erők most nagyrészt uralják a történéseket.” – zárta gondolatait.

Abban nincsen vita a szakértők között, hogy a Hezbollah elleni múlt heti támadás a katonai műveleteknek a tágabb kontextusába illeszkedik, amely elhomályosítja a hagyományos- és a kiberhadviselés közötti határvonalat.

Valóban, az elképesztő támadás arra készteti az államokat világszerte, hogy újraértékeljék kommunikációs ellátási láncaikat, attól tartva, hogy a külföldi beszállítóktól való függésük hasonló sebezhetőségnek teheti ki őket.

Még sok a kérdőjel

Az, hogy Izrael pontosan hogyan juttathatott robbanóanyagot több ezer eszközbe, és hogyan robbanthatta fel ezeket  távolról, továbbra sem világos. A művelettel kapcsolatos elméletek azonban konszenzusra jutottak: az izraeli hírszerző ügynökség valószínűleg egy olyan ellátási láncra irányuló támadást hajtott végre, amely egy magyar fedőcéget használt fel a robbanóanyaggal, PETN-nel megspékelt akkumulátorokkal ellátott eszközök gyártására - és még fém golyóscsapágyakat is beágyazott a csipogók tokjába, hogy növelje a hasznos töltet halálos erejét -, mielőtt egy törvényes beszállítónak adta ki magát, és Libanonban értékesítette azokat.

Sakkban tartanak egy egész világot?
Sakkban tartanak egy egész világot?
Fotó: Depositphotos

A támadás pontos indítékáról továbbra is csak találgatni lehet, túl azon, hogy Izrael a Hamász tavaly október 7-i támadását követően a Gázai övezetben folytatott „felperzselt föld taktikája” közepette fokozódik a feszültség a Hezbollahhal. De az a tény, hogy a robbantásokat nagyrészt kommunikációs eszközök felfegyverzésével hajtották végre, nem véletlen - mondja Bruce Schneier, a biztonsággal és megfigyeléssel foglalkozó szerző és kutató, aki a Harvard Kennedy School of Governmenten kiberbiztonsági politikát tanít.

Schneier rámutat, hogy a művelet pszichológiai hatása - miután az izraeli kormány és a hadsereg évek óta feltöri ellenfelei okostelefonjait és számítógépeit - az, hogy paranoia költözik minden egyes kommunikációs és koordinációs eszközbe, amellyel az ország ellenségei még rendelkeznek.

„Nem bíznak az okostelefonjaikban, ezért visszanyúlnak ezekhez az archaikusabb eszközökhöz, és azok felrobbannak. Mi lesz a következő?” – teszi fel a kérdést Schneier. „Minden kevésbé lesz hatékony, mert nem tudnak jól kommunikálni”.

Schneier a művelet paranoiát keltő hatását a Hezbollah mint szervezet egyfajta folyamatos „adójaként” írja le. „Sok mindent nem tudsz megtenni, ha nem bízhatsz a kommunikációdban” - mondja. Schneier a végeredményt egy olyan üldözött személyiség, mint Oszama bin Laden szinte kommunikációképtelen állapotához hasonlítja, aki az utolsó éveiben arra szorítkozott, hogy üzeneteket csak a pakisztáni titkos bázisát látogató emberi futárokon keresztül küldjön.

Bizalmatlansági cunami

Ez a paranoia valójában már évek óta él a libanoni lakosság körében.

Izrael csipogókon és walkie-talkie-kon alapuló támadásai a Hezbollah vezetőjének, Haszan Naszrallahnak az okostelefonok megfigyelési veszélyeire vonatkozó ismételt nyilvános figyelmeztetéseit követik, tekintettel az izraeli hírszerzés jól ismert hackerképességeire. „Kérem, törje össze, temesse el, zárja be egy fémdobozba” - mondta Naszrallah egy beszédében. Egy másik beszédében a libanoni televízióban egy vörössel bekarikázott, átvágott iPhone képe mellett jelent meg.

„Ezek halálos kémek” - figyelmeztetett. A beszámolók szerint a Hezbollah gyűlésekről a mobiltelefonokat kitiltották a csipogók javára.

A Hezbollah tehát régebbi, alternatív eszközökhöz nyúlt vissza, amelyek mára még nagyobb sérülés-, vagy halálfélelmet hordoznak magukban. És ez a félelem tágabb értelemben a kommunikációs elektronikára is kiterjedt: a múlt keddi támadás áldozatainak szerdai temetésén például - amely esemény maga is egy másik támadás célpontja volt - a résztvevőket arra kérték, hogy vegyék ki az akkumulátorokat a telefonjaikból.

Új szintre emelve

A kommunikációs eszközökkel szembeni bizalmatlanság megteremtése a Hezbollahon belül lehet Izrael céltudatos taktikája a „harctér előkészítésére” a Libanon elleni közelgő izraeli katonai műveletek előtt - véli Thomas Rid, a Johns Hopkins Egyetem stratégiai tanulmányok professzora és az „Aktív Műveletek” című könyv szerzője, aki a dezinformációs és befolyásolási műveletekre specializálódott.

A Moszad műveletét a kibertámadásokhoz, vagy a konfliktus kezdetén a „parancsnoki és irányítási” infrastruktúra elleni fizikai támadásokhoz hasonlítja, mint például az Egyesült Államoknak az NSA korábbi vezetője, Michael Hayden „Játék a határon” című könyvében dokumentált erőfeszítései, amelyek célja az iraki hadsereg száloptikán alapuló kommunikációjának megsemmisítése volt 2003-ban, hogy az ellenséges hadsereget a könnyebben lehallgatható rádióalapú kommunikáció felé „tereljék”.

„Ez teljesen új szintre emeli a parancsnokság elleni támadásokat” - mondja Rid. „Megküldték az üzenetet: Nem, nem csak behatolunk ezekbe az eszközökbe és lehallgatjuk őket, hanem szó szerint felrobbantjuk őket, és ezzel elvesszük az önök bizalmát az irányítás-ellenőrzésben, és a jövőben esetleg beszerzett eszközökben is.”

Rid megjegyzi, hogy az izraeli hírszerzés számára a támadás egyben hatalmának és nyilvános megítélésének lenyűgöző megerősítését is jelenti, miután katasztrofális kudarcot vallott a Hamász október 7-i támadásainak megakadályozásában. „Ez a művelet messzemenően bizonyítja, hogy jelenleg talán ők a legkreatívabb és legkegyetlenebb hírszerző szervezet a világon” - mondja.

Ideges közemberek

Az izraeli offenzíva járulékos kárainak köszönhetően azonban annak hatásai - mind fizikai, mind pszichológiai értelemben - korántsem korlátozódnak a Hezbollah ügynökeire. A francia-libanoni Nadim Kobeissi biztonsági kutató, aki jelenleg a Symbolic Software párizsi székhelyű technológiai cég alapítójaként és vezérigazgatójaként dolgozik, azt mondja, már látott hamis pletykákat és félrevezető videókat terjedni a libanoniak körében, amelyek például azt sugallják, hogy az iPhone-ok is felrobbannak.

„Az emberek elveszítik az eszüket, mert lehetetlen úgy gondolni erre, hogy korlátozza a Hezbollah kommunikációját és képességeit anélkül, hogy felismernénk, hogy ez a szomszédos lakosságra is terrorizáló hatással lesz.”

Kobeissi úgy véli, hogy a támadás járulékos kárai meghatározzák, hogyan gondolkodik majd egy generáció a nyugati technológiáról Libanonban és azon túl. „Az átlagos libanoni embernek nincs konkrét fogalma arról, hogy mit jelent egy ellátási lánc elleni támadás” - mondja. „Azt látják, hogy egy amerikai szövetséges által gyártott eszköz, egy olyan eszköz, amelyre támaszkodnak, felrobbanhat. És sajnálatos, hogy az izraeli hírszerző közösség nem vette figyelembe, hogy ennek globálisan milyen tovagyűrűző hatásai lehetnek”.”

A bizalom kérdésétől eltekintve, a Harvardon dolgozó Bruce Schneier szerint Izrael támadása eszkalációt is jelent - egy újfajta támadást, amely most, hogy már bizonyítást nyert, biztos, hogy valamilyen formában ismét előfordulhat, talán még Izrael elleni megtorló akcióban is.

„Nem csak a Hezbollahnak kell aggódnia. Ukrajna helyében is aggódnék. Ha én lennék Oroszország, aggódnék. Ha én lennék Izrael, aggódnék. Ez nem csak egy irányba megy” - mondja. „Most már mindannyian az összekapcsolt eszközök világában élünk, amelyek váratlan módon fegyverré tehetők. Hogyan néz ki ez a világ?”

„Globális biztonsági átértékelések”

Az ilyen látszólag alacsony technológiai színvonalú kommunikációs eszközök használata rávilágít a globális ellátási láncok sebezhetőségére, ami aggodalomra ad okot a nemzetközi színtéren. A jogsértés arra készteti az államokat, hogy újra gondolják, hogyan szerzik be és biztosítják az elektronikai eszközöket.

Tony Loughran, globális kockázati szakértő, a Zero Risk International igazgatója/alapítója arra számít, hogy sok állam „arra fogja fordítani a figyelmét, hogy „vajon használtak-e és milyen kódot” a csipogótámadásban, és mérlegelni fogja, hogy az importált technológia milyen kiber-beavatkozási vagy szabotázskockázatot hordozhat magában”.

„Ezért a nagy államok, mint például Oroszország, gyors vizsgálatot kértek annak megállapítására, hogy ki állt a támadás mögött és hogyan hajtották végre. Valamennyi állam szükségszerűnek nyilvánította, hogy kiderüljön, milyen szintű kiber-intervencióról van szó.”

„Az olyan országok, mint Kína és Oroszország legalább a legérzékenyebb szervezeteik - köztük a biztonsági szolgálatok és a hadsereg - által használt kommunikációs eszközök ellátási láncát át fogják értékelni” - mondja Loughran.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Marad az ellenőrzés a magyar határon – miért aggódik a szomszédos ország?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 19:31
A szlovén kormány csütörtöki ülésén további hat hónappal meghosszabbította a határellenőrzést a horvát és a magyar határon.
Nemzetközi Angela Merkel elárulta: ezért ellenezte Ukrajna gyors NATO-csatlakozását
Bózsó Péter | 2024. november 21. 19:07
A napokban jelenik meg az egykori kancellár emlékirata, amelyben Oroszország-politikája védelmére kel, és Donald Trumpról is kifejti véleményét.
Nemzetközi Szijjártó Pétert nagyon feldühítették
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:20
A miniszter indulatosan reagált az ICC döntésére.
Nemzetközi Benjamin Netanjahu mostantól nem nagyon megy az Európai Unióba?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:27
Erre utal Josep Borrell kijelentése.
Nemzetközi Újra gellert kaphat a gyermekbénulás járvány?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:19
A lengyel egészségügyi hatóságok gyermekbénulás elleni oltások számának növelését sürgetik a kicsik számára, miután novemberben Varsó szennyvizében észlelték a vírust. Idén ez már a második európai ország, ahol hosszú vírusmentesség után ismét kimutatták a kórokozót.
Nemzetközi Nem akármilyen ajándékot küldött Putyin – ez a hála az észak-koreai katonákért?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 15:40
Oroszország több mint 70 állatot, köztük egy afrikai oroszlánt, két barnamedvét és 45 fácánt szállított az észak-koreai főváros, Phenjan állatkertjébe.
Nemzetközi Orbán Viktor szövetségesének torkán a kés, de ezen is nyerhet a szélsőjobb
Bózsó Péter | 2024. november 21. 15:04
Amennyiben megszületik az ítélet, amely Marine Le Pent, a Nemzeti Tömörülés (RN) vezetőjét eltiltja a politizálástól, az előnyt jelenthet pártfogoltjának, a 29 éves, ambiciózus Jordan Bardellának, aki szabad utat kaphat az Elysée-palotához.
Nemzetközi Nagyon kiakadt az izraeli elnök
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:41
Isaac Herzog kritizálta az ICC lépését.
Nemzetközi Újabb vadászgépek érkeznek Magyarország szomszédjába
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:18
Megkötötték a kormányközi megállapodást csütörtökön Románia és az Egyesült Államok között az első 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó harci repülőgép beszerzéséről, a szerződést román részről Angel Tilvar védelmi miniszter, amerikai részről pedig Kathleen Kavalec bukaresti nagykövet írt alá.
Nemzetközi Kemény lépés: elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu ellen
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 13:57
Az izraeli miniszterelnököt és a Hamász-vezért is bíróság elé állítanák.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG