5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tisztogatás a közelmúltban kiszivárgott amerikai hírszerzési értesülések közepette történik, amelyek szerint a korrupció annyira elterjedt a kínai hadseregben, hogy Hszi elnök az elkövetkező években kevésbé valószínű, hogy katonai akciót fontolgatna. A néphadsereg a korrupció egyedülálló, a megalakulása óta tartó múltjával rendelkezik, amelyet nagyon nehéz kiirtani. Káncz Csaba jegyzete.

Hszi Csin-ping kínai elnök csütörtökön felszólította a fegyveres erőket, hogy hangolják össze a tengeri katonai konfliktusokra való felkészülést, védjék meg az ország tengeri jogait és érdekeit, valamint a tengeri gazdaság fejlődését. A felszólítás akkor érkezett, amikor az elmúlt napokban a Fülöp-szigeteki hatóságok szerint a Kínai Parti Őrség (CCG) és a kínai tengeri milícia hajóinak armadája „zaklatta, blokkolta, vízágyúkat vetett be és manővereket hajtott végre egy újabb kísérletként, hogy illegálisan akadályozza” a Fülöp-szigeteki haditengerészet utánpótlási misszióját a hevesen vitatott Második Thomas-zátonyhoz.

Hszi Csin-ping a hadsereget figyeli, és nem biztos, hogy mindenért tapsol. Fotó: MTI/EPA/Mark R. Cristino
Hszi Csin-ping a hadsereget figyeli, és nem biztos, hogy mindenért tapsol. Fotó: MTI/EPA/Mark R. Cristino

De ha kitör egy katonai csetepaté a Dél-kínai-tengeren, az milyen állapotban találja a kínai hadsereget? A kérdésfelvetés annál is inkább jogos, hiszen Kína 1979 óta nem vívott háborút, modern háborút pedig még soha.

A tábornok aggodalma

He Weidong tábornok, a Központi Katonai Bizottság második számú alelnöke a héten  megesküdött, hogy lecsap a hadseregben az általa „hamis harci képességeknek” nevezett jelenségre. Szakértők szerint ez valószínűleg a fegyverek beszerzésével függ össze – ez áll ugyanis a korrupciós vizsgálatok középpontjában.

Valóban, az elmúlt hónapokban a kínai hadsereg tisztviselői között átfogó tisztogatásra került sor, különösen az ország nukleáris arzenálját felügyelő rakétahadseregben és a felszereléseket beszerző egységekben. Li Sangfut tavaly októberben mindenfajta magyarázat nélkül eltávolították a védelmi miniszteri posztról. A külügyminisztert, Csin Gangot pedig fegyelmi és nemzetbiztonsági szabálysértések miatt – ez a kifejezés jellemzően korrupciós cselekményekkel vagy érzékeny katonai információk kiszivárogtatásával kapcsolatos.

Csin Gang kínai külügyminiszterként nemrég még Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel találkozott, ám az év végén felmentették posztjáról. Fotó: Wikipedia
Csin Gang kínai külügyminiszterként nemrég még Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel találkozott, ám az év végén felmentették posztjáról. Fotó: Wikipedia

A „hamis harci képességek” utalhatnak olyan „hamis” hadgyakorlatokra is, amelyek nem érik el az előírt normákat, mint például a napnyugta körül végzett „éjszakai gyakorlatok” – amiről a PLA Daily nevű katonai szócső is beszámolt az elmúlt években.

A Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) vezető tisztviselőinek közelmúltbeli eltávolítása kérdéseket vet fel a világ legnagyobb hadseregében tapasztalható korrupció mélységéről. A tisztogatás a közelmúltban kiszivárgott amerikai hírszerzési értesülések közepette történt, amelyek szerint a korrupció annyira elterjedt a PLA-ban, hogy a kínai elnök az elkövetkező években kevésbé valószínű, hogy katonai akciót fontolgatna.

Ezek a fejlemények vitát váltottak ki a Kínát figyelő szakértői közösségben arról, hogy a PLA-n belüli korrupció befolyásolja-e a készültséget és a morált.

Hszi korrupciós tisztogatása

2023. december 29-én, majd 2024. február 27-én Kína legfőbb törvényhozó testülete, az Országos Népi Kongresszus (NPC) kilenc tábornokot – köztük a rakétahadsereg felsőbb parancsnokait – távolított el a törvényhozásból, „a fegyelem és a törvény megsértésével” – ami a korrupció eufemizmusa – gyanúsítva őket. A legtöbben a PLA Rakétahadseregben (PLARF) – a PLA hagyományos és nukleáris rakétaprogramját felügyelő részlegében – és a felszerelésfejlesztési osztályon (EDD) szolgáltak.

A decemberi eltávolítás néhány nappal azután történt, hogy a Kínai Népi Politikai Tanácskozó Konferencia, a kommunista párt alá tartozó kormányzati tanácsadó csoport visszavonta a kínai hadiipari állami vállalatok (SOE-k) három magas rangú vezetőjének tagságát.

Mindezen kirúgások azt sugallják, hogy a PLA-ban és a kínai hadiipari komplexumban valami nagyon bűzlik. Valójában az eltávolítások a PLA felsőbb szintjein belüli mély, szisztematikus problémákról árulkodnak.

A történelmi tanulság

A korrupció számos formában létezik a hadseregekben világszerte. A PLA azonban a korrupció egyedülálló, a megalakulása óta tartó múltjával rendelkezik, amelyet nagyon nehéz kiirtani. Például olyan tudósok, mint James Mulvenon, sokat írtak a PLA-n belül az 1970-es évek végétől az 1980-as évek végéig létező hatalmas üzleti vállalkozásokról, amelyeket hivatalosan felszámolt Peking, de a hidraként működő hálózat a mai napig fennmaradt.

Ezek egy egyedülálló hatalmi struktúrát jelentenek a kommunista párt monopolisztikus irányítási struktúráján belül. Szelektíven ugyan el lehet távolítani azon rossz szereplőket, akiknek a korrupt gyakorlata túl nagyra nő ahhoz, hogy figyelmen kívül hagyhatná az elnök, de soha nem tudja a rendszert megrendíteni.

Nyugodtan kijelenthető, hogy a kínai hadseregben tapasztalható korrupció nem „néhány eltévelyedett tiszt” esete. Sokkal inkább egy olyan PLA-t jelez, ahol a korrupció rendszerszintű problémákkal küzd, ahol a kenőpénzek és az előléptetések adás-vétele évtizedek óta bevett gyakorlat.

Az ügy lényege

Ez nem azt jelenti, hogy Hszi nem próbálja meg keményen visszafordítani a PLA-ban elterjedt korrupciót. A 2015-ben bevezetett katonai reformok között szerepelt egy megújított „fegyelmi és ellenőrzési” bizottság, amely az elnök vezető technokratáit felhatalmazza a korrupciós esetek átfogóbb üldözésére.

A legújabb jelentések további olyan belső mechanizmusokra utalnak, amelyeket Hszi azért hozott létre, hogy a PLA személyzetét arra ösztönözze: jelentsék a ranglétrán belüli korrupciót. Bár az ilyen kezdeményezések több korrupciós esetet leplezhetnek le, valószínűleg nem fogják tudni sikeresen felszámolni a rendszerszintű korrupciót.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Bajban Jair Bolsonaro volt brazil elnök: már a rendőrök is tudják, hogy tudta
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:11
Jair Bolsonaro volt brazil elnök „teljes mértékben” tisztában volt az utódja, Luiz Inácio Lula da Silva megválasztott elnök ellen két évvel ezelőtt kitervelt merénylettel — közölte a brazil rendőrség.
Nemzetközi A harmadik világháború már elkezdődött — állítja a volt ukrán főparancsnok
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 06:49
Valerij Zaluzsnij, aki most Ukrajna brit nagykövete, kijelentette, hogy az észak-koreaiak közvetlen részvételével az ukrajnai háborúban tulajdonképp már megkezdődött a harmadik világháború.
Nemzetközi Donald Trump nőre cserélte igazságügyi miniszter jelöltjét, miután Matt Gaetz visszalépett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 06:10
Pam Bondit jelöli e tisztségre, miután a szexbotrányba keveredett Matt Gaetz lemondott jelöltségéről.
Nemzetközi Százezer nyugdíjast taszít szegénységbe a megszorítás: durva lépésre készül a világ legunalmasabb embere
Kollár Dóra | 2024. november 22. 05:46
A rendkívül népszerűtlen konzervatívok után óriási többséggel választottak új kormányt a britek – a munkáspárti vezetés első néhány hónapja azonban finoman szólva sem volt zökkenőmentes.
Nemzetközi Marad az ellenőrzés a magyar határon – miért aggódik a szomszédos ország?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 19:31
A szlovén kormány csütörtöki ülésén további hat hónappal meghosszabbította a határellenőrzést a horvát és a magyar határon.
Nemzetközi Angela Merkel elárulta: ezért ellenezte Ukrajna gyors NATO-csatlakozását
Bózsó Péter | 2024. november 21. 19:07
A napokban jelenik meg az egykori kancellár emlékirata, amelyben Oroszország-politikája védelmére kel, és Donald Trumpról is kifejti véleményét.
Nemzetközi Szijjártó Pétert nagyon feldühítették
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:20
A miniszter indulatosan reagált az ICC döntésére.
Nemzetközi Benjamin Netanjahu mostantól nem nagyon megy az Európai Unióba?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:27
Erre utal Josep Borrell kijelentése.
Nemzetközi Újra gellert kaphat a gyermekbénulás járvány?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:19
A lengyel egészségügyi hatóságok gyermekbénulás elleni oltások számának növelését sürgetik a kicsik számára, miután novemberben Varsó szennyvizében észlelték a vírust. Idén ez már a második európai ország, ahol hosszú vírusmentesség után ismét kimutatták a kórokozót.
Nemzetközi Nem akármilyen ajándékot küldött Putyin – ez a hála az észak-koreai katonákért?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 15:40
Oroszország több mint 70 állatot, köztük egy afrikai oroszlánt, két barnamedvét és 45 fácánt szállított az észak-koreai főváros, Phenjan állatkertjébe.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG