5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tisztogatás a közelmúltban kiszivárgott amerikai hírszerzési értesülések közepette történik, amelyek szerint a korrupció annyira elterjedt a kínai hadseregben, hogy Hszi elnök az elkövetkező években kevésbé valószínű, hogy katonai akciót fontolgatna. A néphadsereg a korrupció egyedülálló, a megalakulása óta tartó múltjával rendelkezik, amelyet nagyon nehéz kiirtani. Káncz Csaba jegyzete.

Hszi Csin-ping kínai elnök csütörtökön felszólította a fegyveres erőket, hogy hangolják össze a tengeri katonai konfliktusokra való felkészülést, védjék meg az ország tengeri jogait és érdekeit, valamint a tengeri gazdaság fejlődését. A felszólítás akkor érkezett, amikor az elmúlt napokban a Fülöp-szigeteki hatóságok szerint a Kínai Parti Őrség (CCG) és a kínai tengeri milícia hajóinak armadája „zaklatta, blokkolta, vízágyúkat vetett be és manővereket hajtott végre egy újabb kísérletként, hogy illegálisan akadályozza” a Fülöp-szigeteki haditengerészet utánpótlási misszióját a hevesen vitatott Második Thomas-zátonyhoz.

Hszi Csin-ping a hadsereget figyeli, és nem biztos, hogy mindenért tapsol. Fotó: MTI/EPA/Mark R. Cristino
Hszi Csin-ping a hadsereget figyeli, és nem biztos, hogy mindenért tapsol. Fotó: MTI/EPA/Mark R. Cristino

De ha kitör egy katonai csetepaté a Dél-kínai-tengeren, az milyen állapotban találja a kínai hadsereget? A kérdésfelvetés annál is inkább jogos, hiszen Kína 1979 óta nem vívott háborút, modern háborút pedig még soha.

A tábornok aggodalma

He Weidong tábornok, a Központi Katonai Bizottság második számú alelnöke a héten  megesküdött, hogy lecsap a hadseregben az általa „hamis harci képességeknek” nevezett jelenségre. Szakértők szerint ez valószínűleg a fegyverek beszerzésével függ össze – ez áll ugyanis a korrupciós vizsgálatok középpontjában.

Valóban, az elmúlt hónapokban a kínai hadsereg tisztviselői között átfogó tisztogatásra került sor, különösen az ország nukleáris arzenálját felügyelő rakétahadseregben és a felszereléseket beszerző egységekben. Li Sangfut tavaly októberben mindenfajta magyarázat nélkül eltávolították a védelmi miniszteri posztról. A külügyminisztert, Csin Gangot pedig fegyelmi és nemzetbiztonsági szabálysértések miatt – ez a kifejezés jellemzően korrupciós cselekményekkel vagy érzékeny katonai információk kiszivárogtatásával kapcsolatos.

Csin Gang kínai külügyminiszterként nemrég még Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel találkozott, ám az év végén felmentették posztjáról. Fotó: Wikipedia
Csin Gang kínai külügyminiszterként nemrég még Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel találkozott, ám az év végén felmentették posztjáról. Fotó: Wikipedia

A „hamis harci képességek” utalhatnak olyan „hamis” hadgyakorlatokra is, amelyek nem érik el az előírt normákat, mint például a napnyugta körül végzett „éjszakai gyakorlatok” – amiről a PLA Daily nevű katonai szócső is beszámolt az elmúlt években.

A Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) vezető tisztviselőinek közelmúltbeli eltávolítása kérdéseket vet fel a világ legnagyobb hadseregében tapasztalható korrupció mélységéről. A tisztogatás a közelmúltban kiszivárgott amerikai hírszerzési értesülések közepette történt, amelyek szerint a korrupció annyira elterjedt a PLA-ban, hogy a kínai elnök az elkövetkező években kevésbé valószínű, hogy katonai akciót fontolgatna.

Ezek a fejlemények vitát váltottak ki a Kínát figyelő szakértői közösségben arról, hogy a PLA-n belüli korrupció befolyásolja-e a készültséget és a morált.

Hszi korrupciós tisztogatása

2023. december 29-én, majd 2024. február 27-én Kína legfőbb törvényhozó testülete, az Országos Népi Kongresszus (NPC) kilenc tábornokot – köztük a rakétahadsereg felsőbb parancsnokait – távolított el a törvényhozásból, „a fegyelem és a törvény megsértésével” – ami a korrupció eufemizmusa – gyanúsítva őket. A legtöbben a PLA Rakétahadseregben (PLARF) – a PLA hagyományos és nukleáris rakétaprogramját felügyelő részlegében – és a felszerelésfejlesztési osztályon (EDD) szolgáltak.

A decemberi eltávolítás néhány nappal azután történt, hogy a Kínai Népi Politikai Tanácskozó Konferencia, a kommunista párt alá tartozó kormányzati tanácsadó csoport visszavonta a kínai hadiipari állami vállalatok (SOE-k) három magas rangú vezetőjének tagságát.

Mindezen kirúgások azt sugallják, hogy a PLA-ban és a kínai hadiipari komplexumban valami nagyon bűzlik. Valójában az eltávolítások a PLA felsőbb szintjein belüli mély, szisztematikus problémákról árulkodnak.

A történelmi tanulság

A korrupció számos formában létezik a hadseregekben világszerte. A PLA azonban a korrupció egyedülálló, a megalakulása óta tartó múltjával rendelkezik, amelyet nagyon nehéz kiirtani. Például olyan tudósok, mint James Mulvenon, sokat írtak a PLA-n belül az 1970-es évek végétől az 1980-as évek végéig létező hatalmas üzleti vállalkozásokról, amelyeket hivatalosan felszámolt Peking, de a hidraként működő hálózat a mai napig fennmaradt.

Ezek egy egyedülálló hatalmi struktúrát jelentenek a kommunista párt monopolisztikus irányítási struktúráján belül. Szelektíven ugyan el lehet távolítani azon rossz szereplőket, akiknek a korrupt gyakorlata túl nagyra nő ahhoz, hogy figyelmen kívül hagyhatná az elnök, de soha nem tudja a rendszert megrendíteni.

Nyugodtan kijelenthető, hogy a kínai hadseregben tapasztalható korrupció nem „néhány eltévelyedett tiszt” esete. Sokkal inkább egy olyan PLA-t jelez, ahol a korrupció rendszerszintű problémákkal küzd, ahol a kenőpénzek és az előléptetések adás-vétele évtizedek óta bevett gyakorlat.

Az ügy lényege

Ez nem azt jelenti, hogy Hszi nem próbálja meg keményen visszafordítani a PLA-ban elterjedt korrupciót. A 2015-ben bevezetett katonai reformok között szerepelt egy megújított „fegyelmi és ellenőrzési” bizottság, amely az elnök vezető technokratáit felhatalmazza a korrupciós esetek átfogóbb üldözésére.

A legújabb jelentések további olyan belső mechanizmusokra utalnak, amelyeket Hszi azért hozott létre, hogy a PLA személyzetét arra ösztönözze: jelentsék a ranglétrán belüli korrupciót. Bár az ilyen kezdeményezések több korrupciós esetet leplezhetnek le, valószínűleg nem fogják tudni sikeresen felszámolni a rendszerszintű korrupciót.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Húsz éve még ünnepeltük, ma már nem?
Kormos Olga | 2024. május 1. 09:34
2004. május 1-jén országszerte európai uniós tagságváró eseményekkel vártuk a csatlakozást, húsz év után azonban nem lesz központi ünnepség. Húsz idézettel emlékezünk meg a jubileum kapcsán és mutatunk rá, hogyan változnak a dolgok... Érdekes visszaolvasni az évekkel ezelőtti mondatokat.
Nemzetközi Visszavették a rohamrendőrök a Columbiai Egyetemet a palesztinpárti tüntetőktől
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 08:31
A rohamrendőrség egységei jelentek meg New Yorkban a Columbia Egyetem palesztinpárti tüntetők által elfoglalt főépületénél kedden.
Nemzetközi „Ma biztosan nem vennék fel Magyarországot az EU-ba” – Klasszis Podcast Balázs Péterrel
Izsó Márton - Wéber Balázs | 2024. május 1. 05:42
Ma van húsz éve, hogy Magyarország belépett az Európai Unióba. Balázs Péter volt külügyminiszter, hazánk első uniós biztosa lapcsoportunk műsorában, a Klasszis Podcastban beszélt a csatlakozási tárgyalások kulisszatitkairól, az azóta eltelt 20 évről, a közelgő EP-választásokról, a váratlan történések erejéről és Magyar Péter esélyeiről.
Nemzetközi Bebizonyosodott: Moszkva észak-koreai rakétát használ
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:55
Kedd esti háborús összefoglaló.
Nemzetközi Tüntetők foglalták el a Columbia Egyetemet
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 18:52
Nem csitul a palesztinpárti tiltakozók országos demonstrációja.
Nemzetközi Hamarosan ismét robbanhat a közel-keleti puskaporos hordó
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 17:12
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt mondta, hamarosn kezdősik a Rafah elleni támadás. A Hamász azt ígérte, szerda estig ad választ az Egyiptom által előkészített tűzsüneti javaslatra.
Nemzetközi Kína a mediátor a Közel-Keleten – de nem az izraeli–palesztin konfliktusban
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 13:56
Kína közvetítésével közeledhet egymáshoz a Hamász és a Fatah.
Nemzetközi Újabb felfordulás a kínai haderőnél - mi lehet a háttérben?
Litván Dániel | 2024. április 30. 09:47
Hszi Csin-ping feloszlatta a haderő egyik legfontosabb alegységét. Korrupció, a tájékoztatás hiánya, vagy mi indokolta ezt a döntését? És jelent ez bármit mondjuk Tajvan jövője szempontjából?
Nemzetközi Herszon megyét sorozzák az orosz ágyúk
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 19:37
A donyecki régióban állítólag sikeresen nyomulnak előre.
Nemzetközi Köszönet a nagypapának a verésért… avagy, hogyan neveljünk hazafias moszkovitát?
Elek Lenke | 2024. április 29. 18:56
A moszkvai városi Duma a közelmúltban az orosz fiatalok neveléséről tárgyalt. A kerekasztalt Szergej Szavasztyanov, az Orosz Föderáció Kommunista Pártjának képviselője kezdeményezte. A résztvevők többsége a fiatalok igaz útra terelésének szovjet tapasztalatát dicsőítette. Többen a majdani hősök verését, mint „pedagógiai” eszközt szorgalmazták…
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG