7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A mesterséges intelligencia (AI) iparág dominanciájáért folytatott verseny újraértelmezi a globális geopolitikai rendet. Az amerikai légierő által májusban elért mérföldkő, amikor egy AI által vezérelt F-16-os vadászrepülőgép sikeresen teljesített egy tesztrepülést, világszerte vitákat váltott ki. Káncz Csaba jegyzete.

Már közhelynek számít, hogy aki uralni tudja ezt a gyorsan változó technológiát, az soha nem látott mértékű gazdasági ellenőrzésre tesz szert, és hatalmas léptékben fogja irányítani az új munkahelyeket. Számos közgazdász szerint jelenleg a "negyedik ipari forradalom" kellős közepén vagyunk.

Kína és az USA közötti hatalmi harc

Tavaly nyáron a kínai kormány hivatalos "aggályos" nyilatkozatot adott ki válaszul az amerikai kormányrendeletre, amely megtiltotta a kínai félvezetőkbe és mikroelektronikába, a kvantumtechnológiába és a mesterséges intelligenciába történő befektetéseket. Az USA azt állítja, hogy a korlátozások azért kerültek bevezetésre, mert ezek az ágazatok kulcsszerepet játszanak a fejlett katonai, hírszerzési, megfigyelési és számítástechnikai képességek fejlesztésében.

Bár a magánszektor a hajtóereje a jelenlegi amerikai technológiai forradalomnak, a kutatás finanszírozásának jelentős részét a „Defense Advanced Research Projects Agency” (DARPA), az új katonai technológiák fejlesztéséért felelős amerikai védelmi minisztériumi ügynökség biztosítja.

Megjelenik a mesterséges intelligencia a hadviselésben?
Megjelenik a mesterséges intelligencia a hadviselésben?
Fotó: Depositphotos

A nagyhatalmak törekvése az AWS-re     

Nem meglepő, hogy a világ nagy katonai hatalmai óriási összegeket fektetnek be a mesterséges intelligencia kutatás-fejlesztésébe. Bár ez önmagában nem tűnik különösebben veszélyes fejleménynek, az „Autonóm Fegyverrendszerek” (AWS) iránti folyamatos érdeklődésük azonban mindenképpen az.

Az amerikai védelmi minisztérium már bejelentette "Replicator" programját, amellyel Kína és Oroszország e területen való törekvéseit kívánja ellensúlyozni. Az elképzelés lényege, hogy az emberi katonákat a harctéren lényegében kisebb és alacsony költségű, mesterséges intelligencia által vezérelt fegyverrendszerek hullámaival egészítsék ki, amelyek feláldozhatók és megsemmisülésük után gyorsan pótolhatók. Ezek önpilótás hadihajók és pilóta nélküli repülőgépek formájában valósulhatnak meg, amelyeket a szárazföldön, a tengeren, a levegőben vagy az űrben vetnek be.

Az amerikai haditengerészet tavaly ősszel már bemutatott egy sikeres támadást egy szimulált ellenséges célpont ellen éles rakétákkal egy pilóta nélküli hajóval. Emellett a Pentagonnak több, mint 800 folyamatban lévő katonai AI projektje van, beleértve a "Loyal Wingman" programot és az olyan raj drónokat, mint a V-BAT légi drón.

Következmények a nem-állami szereplőkre és a terrorista csoportokra nézve

Az AWS-ben végzett katonai kutatások azzal a hatással is járnak, hogy a nem-állami csoportok potenciálisan a fegyverek egy új, pusztító erejű formájához jutnak hozzá. A katonai területen elért technológiai fejlődés gyakran a nem-állami szereplők képességeinek az előhírnöke, különösen akkor, ha alacsony belépési korlátot kínálnak.

Az AWS csökkentheti, vagy akár teljesen meg is szüntetheti a terrorizmus fizikai veszélyeit, miközben nagyobb anonimitást is biztosít. A terroristáknak többé nem kell fizikailag jelen lenniük ahhoz, hogy támadást hajtsanak végre, és rendkívül nehéz lesz azonosítani az AWS üzemeltetőjét.

Ezek a képességek már most is rendelkezésre állnak a terroristák számára a kézi drónok használata révén. A jemeni húszi lázadók például ezt a taktikát alkalmazzák a Vörös-tengeren végrehajtott támadásokhoz. Az AWS potenciálisan sebezhetetlen az olyan hagyományos ellenintézkedésekkel szemben, mint a zavarás.

Ezenkívül lehetőséget nyújtanak az erőszaporításra („force multiplication”), mivel nem feltétlenül igényelnek folyamatos beavatkozást a rendszerbe - ilyenek például a raj drónok. És bár az ilyen törekvésekhez szükséges mérnöki képességek jelenleg nem állnak rendelkezésükre, még a kezdetleges autonóm drónok tandemben való együttműködése is potenciálisan végzetes következményekkel járhat.  

Mivel egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy legalább néhány fegyverrendszer idővel autonómmá válik, a dróntámadás elkövetői egyszerűen a "hibásan működő mesterséges intelligenciát" hibáztathatják, és nem lenne mód arra, hogy kiderüljön, ki a tényleges bűnös. Távolról sem a jövőbeni aggodalomról van szó, már most is vannak olyan jelentések, amelyek szerint Ukrajna autonóm támadó drónokat alkalmaz az Oroszország elleni háborújában, hogy esetleg harcosokat célozzon meg emberi felügyelet nélkül.

AI vadászrepülőgépek: Skynet vagy stratégiai fölény?

Az amerikai légierő által májusban elért mérföldkő, amikor egy mesterséges intelligencia által vezérelt F-16-os vadászrepülőgép sikeresen teljesített egy tesztrepülést, világszerte vitákat váltott ki. A katonai repüléstechnológia eme úttörő előrelépése magában hordozza a légi harci stratégiák átformálásának és a modern hadviselés dinamikájának újradefiniálásának lehetőségét. Az izgalmak közepette azonban kritikus kérdések is felmerülnek e forradalmi fejlesztés etikai vonatkozásait, nemzetközi következményeit és homályos jövőjét illetően.

Egy olyan világban, ahol a technológiai fejlődés egyszerűen átlép az erkölcsi és jogi kereteket, az AI katonai műveletekbe való integrálása kétélű kardként jelent meg. Az amerikai légierő ambiciózus célja, hogy 2028-ig több mint 1000 pilóta nélküli, mesterséges intelligenciával vezérelt harci repülőgépből álló félelmetes flottát állítson hadrendbe, a mesterséges intelligencia által vezérelt légi fölényre való agresszív törekvésről tanúskodik.

Ennek a törekvésnek a középpontjában a "Vista" kódnevű, AI által vezérelt F-16-os áll, amely nemrégiben demonstrálta rátermettségét, amikor szimulált légiharcok során felülmúlta az emberi pilótákat, beleértve egy tesztrepülést is, amelynek fedélzetén Frank Kendall, az amerikai légierő minisztere tartózkodott. Ez a teljesítmény nemcsak a mesterséges intelligenciában rejlő hihetetlen lehetőségeket mutatja be a légi harcban, hanem mélyreható aggályokat is felvet az irányítás algoritmusoknak való átadásának következményeivel kapcsolatban.

Páratlan képességek, feltérképezetlen kockázatok

A mesterséges intelligenciával rendelkező vadászgépek előnyei tagadhatatlanok. Emberi társaikkal ellentétben ezek a gépek immunisak a fáradtság, az érzelmi stressz és a fizikai korlátok korlátaira. Azonnal képesek reagálni, hatalmas mennyiségű adatot valós időben feldolgozni, és a manővereket hajszálpontos pontossággal végrehajtani, ami minimálisra csökkentheti a járulékos károkat és maximalizálhatja a küldetés sikerét.

A mesterséges intelligencia erősségei azonban jelentős kockázatokat is rejtenek magukban. Az összetett algoritmusok átláthatatlan természete teret enged a kiszámíthatatlan viselkedésnek, és egy látszólag apró hiba a kódban katasztrofális következményekkel járhat. Ez felveti az elszámoltathatóság kritikus kérdését: Egy mesterséges intelligencia által okozott baleset vagy polgári áldozatok esetén ki viseli a felelősséget - az emberi operátor a helyszínen vagy az arctalan kódsorok?

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Marad az ellenőrzés a magyar határon – miért aggódik a szomszédos ország?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 19:31
A szlovén kormány csütörtöki ülésén további hat hónappal meghosszabbította a határellenőrzést a horvát és a magyar határon.
Nemzetközi Angela Merkel elárulta: ezért ellenezte Ukrajna gyors NATO-csatlakozását
Bózsó Péter | 2024. november 21. 19:07
A napokban jelenik meg az egykori kancellár emlékirata, amelyben Oroszország-politikája védelmére kel, és Donald Trumpról is kifejti véleményét.
Nemzetközi Szijjártó Pétert nagyon feldühítették
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:20
A miniszter indulatosan reagált az ICC döntésére.
Nemzetközi Benjamin Netanjahu mostantól nem nagyon megy az Európai Unióba?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:27
Erre utal Josep Borrell kijelentése.
Nemzetközi Újra gellert kaphat a gyermekbénulás járvány?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:19
A lengyel egészségügyi hatóságok gyermekbénulás elleni oltások számának növelését sürgetik a kicsik számára, miután novemberben Varsó szennyvizében észlelték a vírust. Idén ez már a második európai ország, ahol hosszú vírusmentesség után ismét kimutatták a kórokozót.
Nemzetközi Nem akármilyen ajándékot küldött Putyin – ez a hála az észak-koreai katonákért?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 15:40
Oroszország több mint 70 állatot, köztük egy afrikai oroszlánt, két barnamedvét és 45 fácánt szállított az észak-koreai főváros, Phenjan állatkertjébe.
Nemzetközi Orbán Viktor szövetségesének torkán a kés, de ezen is nyerhet a szélsőjobb
Bózsó Péter | 2024. november 21. 15:04
Amennyiben megszületik az ítélet, amely Marine Le Pent, a Nemzeti Tömörülés (RN) vezetőjét eltiltja a politizálástól, az előnyt jelenthet pártfogoltjának, a 29 éves, ambiciózus Jordan Bardellának, aki szabad utat kaphat az Elysée-palotához.
Nemzetközi Nagyon kiakadt az izraeli elnök
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:41
Isaac Herzog kritizálta az ICC lépését.
Nemzetközi Újabb vadászgépek érkeznek Magyarország szomszédjába
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:18
Megkötötték a kormányközi megállapodást csütörtökön Románia és az Egyesült Államok között az első 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó harci repülőgép beszerzéséről, a szerződést román részről Angel Tilvar védelmi miniszter, amerikai részről pedig Kathleen Kavalec bukaresti nagykövet írt alá.
Nemzetközi Kemény lépés: elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu ellen
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 13:57
Az izraeli miniszterelnököt és a Hamász-vezért is bíróság elé állítanák.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG