Idén nyáron 250 orosz gyerek Észak-Koreában járt és már vissza is érkezett a tábor után – vélhetően tele élménnyel. Hogy milyenekkel, az már más kérdés. A férőhely elnyeréséhez a gyerekeknek esszét kell írniuk a három téma egyikéről: Oroszország szerepe egy többpólusú világban; Gyermekek érdeklődése Észak-Korea kultúrája iránt; vagy egy történet, amit szeretnének elmesélni az észak-koreai gyerekeknek Oroszországról. A programot a Moszkva és Phenjan közötti kapcsolatok szorosabbra fűzése után indították be.
Az észak-koreai út csupán egyike annak a számtalan, államilag támogatott erőfeszítésnek, amelyek célja a nacionalizmus propagálása az orosz fiatalok körében Vlagyimir Putyin irányításával.
Az orosz állam ugyanis oktatási kezdeményezésekkel és új ifjúsági szervezetek létrehozásával minden erejével azon van, hogy a hazaszeretet és a lojalitás értékeit a gyermekek fejében elültesse.
Egyébként Oroszország csak 2024-ben több mint 500 millió dollárt fog költeni ezekre az úgynevezett „hazafias projektekre”. Ezen erőfeszítések nagy része két területre összpontosul: az orosz nacionalista ifjúsági csoportok létrehozására és a nemzet iskoláinak átpolitizálására, az ukrajnai háború kezdete óta mindkettő egyre nagyobb prioritást élvez – írja a The Conversation.
Az orosz ifjúsági szervezetek felemelkedése
Az észak-koreai kulturális csereprogramot az Elsők Mozgalma nevű orosz ifjúsági szervezet hozta tető alá. A csoport Putyin parancsára indult 2022-ben, hónapokkal azután, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát.
A szervezet a Fiatal Pionírok mintájára alakult – ez volt a sztálinista ideológia ifjúsági szervezete a szovjet években.
Putyin azzal dicsekszik, hogy a szervezet „hatalmas hadsereget” alkot a fiatalokból, és rendszeresen dicséri a hagyományosabb civil tevékenységektől, például a faültetéstől az ideológiai célokig. A gyerekek például leveleket írnak az ukrajnai invázió során bevetett katonáknak.
Az Elsők Mozgalma csak a legújabb szervezet a maga területén. Egy másik ifjúsági csoportot, a Győzelem Önkénteseit az orosz állam hozta létre 2015-ben, és hasonló ellenséges kapcsolatban áll Ukrajnával, mivel röviddel a Krím 2014-es annektálása után indult.
A szervezet küldetése, hogy megőrizze az orosz történelem változásait és a múltbeli győzelmeket. Jelenleg már 650 ezer taggal büszkélkedhet 89 régióban. A Győzelem Önkéntesei többnyire tinédzserek, akik számos tevékenységben vesznek részt, kezdve a háborús veteránokkal való találkozástól, történeteik rögzítésétől és dokumentálásától a katonai temetők és háborús emlékművek takarításáig. A cél a szovjet és orosz hadsereg hősies tettei iránti tömeges tudatosság felkeltése, valamint Oroszország katonai nagyhatalomként való népszerűsítése.
Noha mindkét csoport az orosz-ukrajnai politikából származik, egy sokkal nagyobb ideológiai fának csak egyetlen ága. Oroszország legnagyobb ifjúsági szervezete az Ifjúsági Hadsereg, amely több mint 1,6 millió tagot számlál. 2016-ban hozták létre Szergej Sojgu akkori védelmi miniszter vezetésével, azzal a céllal, hogy gyermekeket képezzenek ki a katonai pályára.
A szervezet az önmegvalósítás és a katonai társadalmi összetartozás hirdetésével próbálja csábítani a fiatalokat a csatlakozásra. A tagok olyan ideológiai témákban kapnak oktatást, mint a nacionalizmus, és gyakorlati képzésben is részesülnek, például megtanulnak fegyvereket kezelni.
Az orosz oktatás totális átpolitizálása
Amellett, hogy a Kreml-barát ideológiát ifjúsági szervezeteken keresztül népszerűsítik, Oroszország egyre inkább átpolitizálja az oktatás minden szféráját az óvodáktól az egyetemekig.
2023-ban Oroszországban és az Oroszország által megszállt területeken minden iskolában új kötelező középiskolai tankönyveket vezettek be, amelyek a történelem és a kultúra Kreml által kidolgozott és jóváhagyott változatát tanítják. A könyvek képet festenek az orosz nacionalizmus dicsőségéről az ellenséges világgal szemben, amely tele van a szovjet rendszer dicsőítésével, a sztálinizmus bűneinek rehabilitációjával, valamint a korábbi, államilag jóváhagyott népirtások, tisztogatások, pogromok és kényszermunkatáborok mellőzésével. Azaz teljes agymosás.
2022 szeptemberétől az orosz iskolákban országszerte elkezdték a „Beszélgetések, amelyek számítanak” nevű ideológiai leckéket, amelyek célja a hazaszeretetre nevelés. 2023-ban Oroszország távol-keleti régióinak tisztviselői egy másik általános tantervű hazafias projekttel álltak elő, ez „A fontos ügyek ABC-je”. A „hadsereg”, „hit”, „becsület”, „haza”, és „hagyományok” szavakat tartalmazó ábécét már sok óvodában és általános iskolában tanítják.
Oroszország-szerte az iskolákban az állam nyomására a tanárok az életkoruknak megfelelő stratégiákat dolgoznak ki a gyerekek és fiatalok, valamint az Ukrajnában harcoló orosz katonák összekapcsolására.
A legkisebbek egyszerű feladatokat kapnak, mint például a „Z” betű szalagokra való felrajzolását és kiszínezését, vagy formációkba állnak, hogy megalkossák a betű formáját. A „Z” betű a háború szimbóluma, és mintegy jelképévé vált azok számára, akik támogatják a háborút. Az idősebb gyerekek leveleket írnak az Ukrajnában szolgálatot teljesítő katonáknak, különösen a városukból vagy régiójukból származóknak, és csomagokat készítenek nekik.
Az iskolákat pedig most olyan asztalokkal látják el, amelyeken kiválóan teljesítő katonák fotói és életrajzi adatai láthatók, élénken emlékeztetve őket az orosz katonai hősiesség büszke történetére, amelybe őket is invitálják. Az Ukrajnában harcolni indult és meghalt diplomások emlékére pedig az iskolák „hőspultokat” helyeztek el.
Mi is az a "ruszizmus"?
Putyin Oroszországában hosszabb távon az oktatási és ifjúsági csoportok mély és tartós hazaszeretetet, valamint a katonaság iránti tiszteletet akarják kialakítani, kormánybarát történelem- és emlékszemléletet mutatva, miközben megóvják a fiatalokat az ellentétes világnézetektől.
Az biztos, hogy Putyin aligha van egyedül azzal, amikor az ifjúságot markáns nacionalista célokra akarja használni. A történelem tele van uralkodókkal, különösen autokratákkal, akik hasonlóan jártak el. Mussolini Olaszországa előnyben részesítette az olyan ifjúsági szervezeteket, mint az egykori ifjúsági fasiszta csoportosulás, az Opera Nazionale Balilla, vagy a Figli della Lupa (Farkas gyermekei). Ezek hasonlóak voltak a hitleri Németországban működött Nationalpolitische Erziehungsanstaltenhez vagy a Hitlerjugendhez.
A mai Oroszország Putyin uralma alatt saját nacionalista és hazafias céljait követi az orosz történelem és a jelenkor körülményeihez igazítva. Egyes tudósok azonban el is nevezték Putyin tekintélyelvű megközelítését, mint a fasizmus egyedi orosz típusát, ez az úgynevezett „ruszizmus”.
Ahogy a kifejezés is sugallja, Putyin a múlt tekintélyelvűségét favorizálja, beleértve a szovjet korszakot is, ugyanakkor a mai Oroszországra szabva. A Kreml egyik tisztviselője 2023-ban azt érzékeltette, Putyin Oroszországa három fronton vív holisztikus háborút: egyet az ukrajnai területi harctéren, egyet a Nyugat elleni gazdasági, és egyet az információs fronton. Ez utóbbin Putyin úgy akarja a jövőt biztosítani, hogy próbálja a tekintélyelvű brandjét átadni az oroszok fiatalabb generációjának.