6p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az európai geopolitikai földrengés lökéshullámai elérték a forrongó Északkelet-Ázsiát is. Nem elhanyagolható annak a lehetősége, hogy Trump és Hszi elnök egy mega-megállapodást köt az amerikai-kínai kapcsolatok konszolidációja érdekében. Káncz Csaba jegyzete.

A világ egy hónapja borzongva figyeli Washingtont. Donald Trump egyoldalú lépéseivel és provokációival felforgatja a globális rendet, szorult helyzetbe hozva nyugati szövetségeseit. De nem csak Európa és a NATO néz szembe új kihívásokkal.

„Ma Ukrajna, holnap Tajvan?”

A kínai vezetés deklarált célja egy új világrend létrehozása, hogy a jövőben meghatározza a nemzetközi politika szabályait. Ennek a stratégiának a részeként Kína az év eleje óta bővíti katonai tevékenységét Tajvan és a Dél-kínai-tenger körül.

A kínai vezetés saját területének részeként követeli az önigazgatású Tajvant, és elutasítja a sziget bármilyen nemzetközi elismerését. Nyílt titok, hogy Hszi Csin-ping elnök Tajvant annektálni akarja, nem kizárva a katonai opciót.

A távol-keleti térségben egyre nagyobb a félelem attól, hogy Trump látványos engedményei Oroszországnak az Ukrajna elleni agressziós háborúban arra ösztönözhetik Kínát, hogy katonai lépéseket tegyen Tajvan ellen. Peking úgy érzékelheti, hogy az engedmények Oroszországnak neki is utat nyit a sziget kínai inváziója előtt.

Ukrajna után felkészül Tajvan?
Ukrajna után felkészül Tajvan?
Fotó: Depositphotos

Mert ha az Egyesült Államok nem megbízható partner Európában, akkor Ázsiában is elveszítheti a hitelességét. „Ma Ukrajna, holnap Tajvan?” –ezzel a címlappal jelent meg a napokba a The Economist cikke, amely a térség katonai és biztonsági szakértőinek aggodalmait elemzi.

Tajvanon Trump lépéseit nagyítóval vizsgálják, és egyesek aggódnak amiatt, hogy kormányának Ukrajnával kapcsolatos megközelítése jelezheti, hogyan reagálna a kelet-ázsiai nagyhatalom és kicsiny szomszédja közötti, a Tajvani-szoroson átívelő konfliktusra.

Mit kell tudni?

Kína szuverenitást követel Tajvan felett – bár a Hszi Csinping vezette Kínai Kommunista Párt soha nem uralkodott ott. Az elmúlt években Peking jelentősen fokozta a Tajvanra gyakorolt katonai, gazdasági és diplomáciai nyomást, valamint a demokratikus sziget megosztottságát célzó dezinformációs kampányokat.

Lai Csing-te tajvani elnök és Kína-szkeptikus Demokratikus Progresszív Pártja igyekezett erősnek beállítani az amerikai-tajvani kapcsolatokat. Trump közelmúltbeli, távolságtartó megjegyzéseit azonban Kína arra használja fel, hogy alátámassza azt az által táplált narratívát, miszerint Washington Tajvanra csak egy bábuként tekint a Kína megfékezésére irányuló erőfeszítéseiben.

Trump azt javasolta, hogy Tajvan fizessen az Egyesült Államoknak „védelmi” pénzt. Azzal is vádolta a szigetországot, hogy ellopja az Egyesült Államok chipiparát, és vámokkal fenyegetőzött, hogy a tajvani chipgyártókat arra kényszerítse, hogy bővítsék tevékenységüket az Egyesült Államokban.

Nagyon áthallásos a történet

A United Daily News, egy tajvani újság egy nemrégiben megjelent vezércikkében megjegyezte: „Trump a kampánya során Zelenszkijt hibáztatta azért, hogy egyáltalán lehetővé tette a háborút, míg Bident azzal vádolta, hogy „felbujtotta az orosz-ukrán háborút”.

A lap így folytatta: „A tajvani Demokratikus Progresszív Párt határozottan elutasítja a »ma Ukrajna, holnap Tajvan« összehasonlítást. Ukrajna azonban, amely nem a tárgyalóasztalnál, hanem az étlapon találta magát, minden eddiginél világosabb figyelmeztetést ad Tajvannak. Ha Zelenszkijnek nem lett volna szabad megengednie a háborút, akkor ki a felelős azért, hogy Tajvan a világ egyik legveszélyesebb robbanáspontjává vált?”

A tajvani Nemzetvédelmi és Biztonsági Kutatóintézet januárban közzétett felmérésében a megkérdezettek 47 százaléka úgy vélte, hogy az amerikai-tajvani kapcsolatok változatlanok maradnak, míg 24 százalékuk romlásra számít. Mindössze 12 százalékuk vélte úgy, hogy a kapcsolatok javulni fognak.

Figyelmeztető jelzések

Bonnie Glaser, az amerikai Indo-csendes-óceáni program German Marshall Fund ügyvezető igazgatója leszögezte a Newsweeknek: „Trump a kampány során világosan kijelentette, hogy az ukrajnai háború befejezése kormánya egyik prioritása lesz. Soha nem utalt arra, hogy szándékában állna megoldani a Peking és Tajpej közötti nézeteltéréseket. Úgy vélem, hogy Trump el akarja kerülni a katonai konfliktust a Tajvani-szorosban. A Tajvannal kapcsolatos fő céljai közé tartozik Tajvan kereskedelmi, az Egyesült Államokkal szembeni többletének kezelése, és több félvezetőipari beruházás behozása az Egyesült Államokba.”

Trump múlt decemberben Michael Antont nevezte ki a külügyminisztérium politikai tervezési igazgatói posztjára, ami rossz előjel lehet Tajvan biztonsága számára.

Anton 2021-ben írt egy cikket a The Federalist számára „Miért nem áll egyértelműen Amerika érdekében, hogy háborút vívjon Tajvan miatt” címmel. Ebben az elemzésében Anton a Tajvannal kapcsolatos amerikai politikát „hidegháborús relikviának” nyilvánította, és leszögezte, hogy „nincs olyan alapvető amerikai nemzeti érdek, amely arra kényszerítene minket, hogy háborúba menjünk Tajvanért.” Egyben figyelmeztetett, hogy Kína katonai ereje azt jelenti, hogy „nincs garancia arra, hogy győzni tudnánk, vagy akár csak meg tudnánk állni a helyünket” a sziget védelmében.

Barátom, Hszi elnök

Trump két hónapja az NBC Newsnak adott interjújában a kínai vezetővel, Hszi Csin-pinggel való „nagyon jó kapcsolatát” dicsérte, és nem volt hajlandó megerősíteni, hogy egy kínai inváziós kísérlet esetén megvédi Tajvant. „Soha nem mondom ezt, mert tárgyalnom kell a dolgokról” – mondta Trump az NBC-nek. Trump hozzátette, hogy jobban örülne, ha Peking nem támadná meg az önkormányzatisággal rendelkező szigetet.

A kampány során Trump gyakran érvelt azzal, hogy a Tajvan körüli feszültségek azért tetőztek az elmúlt években, mert Hszi elnök „egyáltalán nem tiszteli Bident”.

Trump két napja pedig kijelentette, hogy Kínával lehetséges egy új kereskedelmi megállapodás megkötése és arra számít, hogy Hszi elnök meg fogja őt látogatni. „Van egy kis verseny Kínával”, de szerinte alapvetően jó a kapcsolata a kínai vezetővel.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nagyon súlyos váddal állt elő Izrael
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 20:38
Az izraeli hadsereg (IDF) azt állította pénteken, hogy „a palesztin terroristák puszta kézzel” gyilkolták meg a túsznak elhurcolt izraeli kisgyerekeket, a tízhónapos Kfirt és a négyéves Ariel Bibaszt. A Hamász ezzel szemben azt állítja, hogy egy izraeli bombázásban vesztették életüket.
Nemzetközi Legörbül majd a szája, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 19:16
A magyar fizetőeszköz ismét elkezdett gyengülni.     
Nemzetközi Ismét Kijevbe utazik Ursula von der Leyen
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 17:46
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és António Costa, az Európai Tanács elnöke Kijevbe utazik hétfőn az Ukrajna elleni orosz háború 2022. február 24-i kezdetének harmadik évfordulója alkalmából.
Nemzetközi Ki nem találja, hol nyit új diplomáciai képviseletet a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 17:01
A kormány a magyar-tanzániai kétoldalú együttműködésben rejlő „hatalmas lehetőségekre” tekintettel szeptemberben diplomáciai képviseletet nyit Dar es-Salaamban – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.
Nemzetközi Lebukott az orosz hírszerzés embere Lengyelországban – íme, az ítélet
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 16:16
Nyolcéves szabadságvesztésre ítélt pénteken a nyugat-lengyelországi Wroclawban működő kerületi bíróság egy ukrán állampolgárt szabotázsakciók szervezése miatt, a lengyel belbiztonsági ügynökség (ABW) szerint a vádlott az orosz hírszerzés megbízásából cselekedett – közölte a lengyel közszolgálati rádió az ítéletet ismertetve.
Nemzetközi A háborús veteránok egymást segítik Oroszországban?
Elek Lenke | 2025. február 21. 14:59
Oroszországnak milliárdokba kerül a háború, de nemcsak a fegyverek gyártása, a katonák   ellátása, szállítása, a zsoldosok pénzzel való ösztönzése, az elhunytak családjainak anyagi segítése, hanem a sérültek és rokkantak rehabilitálása is.
Nemzetközi Rácz András szívesen elvinné Bucsába a Magyar Nemzet munkatársát
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 14:36
“Ha a saját szemeddel is akarod látni, amiről írtál, akkor most itt a lehetőség”, fogalmazott az Oroszország-szakértő.
Nemzetközi Meghívta Elon Muskot a román szélsőjobb
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 13:35
Nyílt levélben fejezte ki háláját Elon Musknak „a román nép kitartó támogatásáért”, és meghívta Romániába a világ jelenlegi leggazdagabb emberét George Simion, a bukaresti kormánypártok által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke.
Nemzetközi Ez még Trumpnak is sok? Kiléptetnék Amerikát az ENSZ-ből
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:33
Az amerikai kongresszus elé kerül egy olyan törvénytervezet, amely javasolja az Egyesült Államok kilépését az ENSZ-ből.
Nemzetközi Hátborzongató: elkeveredett egy túsz holtteste Gázában
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 10:46
A Hamász által átadott test nem azé, akinek mondták.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG