A Politico cikkében emelte ki, hogy rövid időn belül másodszor kritizálta rendkívül élesen az ex-elnök Izraelt, pedig hagyományosan a zsidó állam egyik legfontosabb védelmezőjeként tünteti fel magát. Hivatali ideje alatt költöztették például Tel-Avivból Jeruzsálembe az amerikai nagykövetséget is, a korábbi kampány alatt azzal is eldicsekedett, hogy
úgy harcolt Izraelért, mint még soha egyetlen elnök sem.
Ennek fényében tehát Izrael egyáltalán nem lehet nyugodt azt látva, hogy Trump egyre nyíltabban fogalmaz meg kritikákat a gázai háború kapcsán, többek közt a civil áldozatok magas száma, és a rombolásról szóló posztok miatt.
Izrael elveszíti a pr-háborút – jelentette ki izraeli újságíróknak nyilatkozva az exelnök azzal kapcsolatban, ahogy az ország a konfliktust kezeli, ugyanis véleménye szerint rendkívül helytelen, hogy a közösségi médiában folyamatosan a pusztításról készült posztokat tesznek közzé. Trump hangsúlyozta, ez visszafelé sül el,
ugyanis azzal, hogy Izrael a legszörnyűbb felvételeket teszi közzé az épületek leomlásáról, a nézők azt gondolják, hogy ezek tele vannak emberekkel, és ezt nagyon nem nézik jó szemmel.
A volt elnök itt azonban még nem állt meg, hangsúlyozta azon véleményét is, hogy az izraeli háborús posztok célja bizonyára a kemény fellépés bizonyítása, azonban ezzel csak elveszítik a pr-háborút, ezért Izraelnek be kell fejeznie, amit elkezdett, és mindezt gyorsan meg kell tennie. Amikor arról kérdezték, hogy még mindig 100 százalékban Izrael mellett áll-e, nem válaszolt közvetlenül.
Teljes pálfordulásról nincsen szó
Bár az, hogy Donald Trump kritizálta Izraelt és Benjamin Netanjahu kormányát, amely hangoztatott véleménye szerint helytelenül kezeli a háborút, mindenképpen aggasztó Izrael szempontjából, arról egyelőre nincsen szó, hogy teljesen kihátrált volna az ország mögül. A cikk emlékeztet, az exelnök továbbra is kiváló viszonyt ápol például Miriam Adelson üzletasszonnyal (az elmúlt hónapokban többször is együtt vacsoráztak), aki a gázai katonai beavatkozás egyik legelkötelezettebb támogatója, nem mellesleg pedig a korábbi kampányok során több mint 100 millió dollárt adományozott Donald Trumpnak. Az újraválasztásáért harcoló elnök minden bizonnyal nem akar lemondani erről a pénzről 2024-ben sem – ezt pedig nem valószínű, hogy megkapná, ha a gázai háború ellen fordulna.
A republikánusok zsidó koalíciójának vezérigazgatója, Matt Brooks reakciója is arról árulkodik, hogy Trump kritikája nem jelent valódi pálfordulást, és zsidó támogatókat sem fog veszíteni véleménye miatt. Brooks értelmezése alapján ugyanis
Trump egy kitöltetlen csekket adott Izraelnek, hogy fejezze be a munkát, és iktassa ki a Hamászt, azzal a figyelmeztetéssel, hogy az idő nem az ő oldalukon áll, és a gázai háború megítélése folyamatosan romlik.
Hozzátette, ily módon a volt elnök álláspontja megegyezik azzal, ami az általános véleménynek számít az Izraelen kívüli zsidó közösségekben.
A republikánusok nem nyugodtak
Mindezek ellenére azonban a Republikánus Párt berkeiben egyáltalán nem nyugodtak. A The Hill washingtoni szaklap cikkében emlékeztetett, hogy Trump szövetségeseinek reakciója az izraeli újságíróknak tett kijelentésekre a lekicsinylés volt, és azt ismételgették, hogy nem kérdés, hogy az elnök egy esetleges következő ciklus alatt is ugyanúgy támogatná a zsidó államot. John Bolton, Trump korábbi nemzetbiztonsági tanácsadója azonban a lap kérdésére emlékeztetett egy veszélyes faktorra: az újraválasztására törekedő republikánus jelöltnek nincsen valódi, kiszámítható politikája ilyen kérdésekben. Bolton kiemelte, a volt elnök Izraellel kapcsolatos álláspontja nagyban függ majd attól a környezettől, amelyet örököl, és attól, hogy mi szolgálná leginkább a saját érdekeit, mivel
Donald Trump elsősorban a „jót tesz ez Donald Trumpnak?”-prizmán keresztül nézi a dolgokat.