5p

A szakképzett munkaerő vízumával kapcsolatos vita jól mutatja, hogy a migráció kérdése mennyire megosztja a republikánus bázist. Ez robbanásveszélyes Trump második elnöksége szempontjából. Káncz Csaba jegyzete.

A idei év aligha indulhatott volna rosszabbul az Egyesült Államokban. Az Iszlám Állam feltételezett támogatójának New Orleans-i ámokfutása és szilveszter éjjel a Las Vegas-i Trump-torony előtt felrobbanó Tesla Cybertruck mélyen megrázta az országot, mindössze három héttel Donald Trump második amerikai elnöki beiktatása előtt.

Politikailag viszont ezeknél sokkal robbanásveszélyesebb az a vértelen, de heves vita, amely a közösségi médiában eszkalálódott az ünnepek alatt. Ez ugyanis megtorpedózhatja Trump második elnökségét, mielőtt az igazán beindulna. Az egyik kulcsfontosságú kérdésről van szó, amely segített neki megnyerni a választást: Mennyi migrációt tűrhet el az USA, mint bevándorlóország?

Vajon a választók mennyire látnak ki a szlogenek alól?
Vajon a választók mennyire látnak ki a szlogenek alól?
Fotó: Wikipédia

A Trump-féle „Tegyük Újra Naggyá Amerikát”  (MAGA) koalíció két tábora kibékíthetetlenül áll szemben egymással: egyrészt az „identitáriusok”, akiket Trump korábbi főstratégája, Steve Bannon és Trump állítólagos szeretője, a szélsőjobboldali befolyásos Laura Loomer testesít meg. Ők mindenfajta bevándorlást fenyegetésnek tekintenek a fehér és (ultra)konzervatív Amerika ideáljukra nézve.

Musk letiltja Loomer fiókját

A másik oldalon azok a tech-oligarchák állnak, akiket Trump a választási kampány során a maga oldalára tudott állítani, mindenekelőtt Elon Musk „árnyékelnök”. Ők arra mutatnak rá, hogy az USA nem képez elég szakmunkást a virágzó technológiai iparágak számára, ezért külföldről kell toborozniuk őket. Ennek egyik módja az úgynevezett H1-B vízum.

Ugyanaz az Elon Musk, aki Németországban a „remigrációs” AfD-t élteti, az USA-ban a vízumprogram kiterjesztésére szólít fel, és akit Bannon és Loomer élesen támad. A vita csúcspontján Elon Musk tizenkét órára letiltotta Laura Loomer X-fiókját, aki a választási kampányban Trump mellett szerepelt – különböző minőségekben.

Elon Musk „árnyékelnök”  füstbe burkolódzik
Elon Musk „árnyékelnök” füstbe burkolódzik
Fotó: YouTube / Joe Rogan

Középszerűség a csúcsteljesítmény helyett

Ekkor lépett közbe Vivek Ramaswamy, akinek Muskkal együtt kellene „racionalizálnia” a szövetségi adminisztrációt. Egy X-Postban arról panaszkodott, hogy az amerikai kultúra túl sokáig a „középszerűséget részesítette előnyben a kiválósággal szemben”. Jobban ünnepli „a bálkirálynőt, mint a matekolimpia győztesét” és „a sportolót, a stréber helyett”.

Egy ilyen kultúra soha nem fogja a legjobb mérnököket kitermelni – panaszkodik Ramaswamy. Számára és a technológiai milliárdosok számára a teljesítmény többet számít, mint a származás. Elon Musk Dél-Afrikában született, és H1-B vízumot kapott, amikor az USA-ba vándorolt, legalábbis állítása szerint. Vivek Ramaswamy szülei Indiából „vándoroltak be”.

„Amerika” vagy „Nagy”?

Végső soron két összeegyeztethetetlen filozófia ütközik össze Trump kíséretében. A Die Zeit című német lap ezt szemléletesen írja le: az olyan emberek, mint Bannon és Loomer „a Trump-tábor közös vezérelvében, a „Tegyük Újra Naggyá Amerikában” az „Amerikát” hangsúlyozzák, míg Musk és Ramaswamy láthatóan a „Nagy” szót.

A magasan képzett szakemberek kérdésköre azonban csak az érem egyik oldala. A tápláléklánc másik végén talán még nagyobb probléma van. A választási kampány során Trump mintegy tizenegymillió, hivatalos dokumentumok nélküli bevándorló kitoloncolását ígérte, és nem riadt vissza a náci zsargon használatától („megmérgezik országunk vérét”).

Magasabb árak a szupermarketben

A legtöbb ilyen migráns azonban dolgozik, főként az alacsony bérű ágazatokban, például a mezőgazdaságban és az építőiparban. Ezek olyan munkakörök, amelyeket a MAGA-közönség aligha vállalna önként, például az aratás, a vágóhidak vagy az élelmiszeripar. A kritikusok arra figyelmeztetnek, hogy kitoloncolásuk komoly kihatással lesz az amerikai élelmiszerellátásra.

Az eredmény: magasabb árak a szupermarketekben és az infláció növekedése. Nem csoda, hogy az érintett gazdasági körök, köztük sok Trump-szavazó is, dühösek a deportálási tervek miatt. Ez érinti például a kaliforniai Közép-völgy („Central Valley”) gazdaságait, ahol a munkaerő több, mint felének nincs legális státusza.

A Mexikót és Amerikát elválasztó kerítés belső megosztottságot is teremthet
A Mexikót és Amerikát elválasztó kerítés belső megosztottságot is teremthet
Fotó: Wikipédia

A gazdaságnak szüksége van az „illegális bevándorlókra”

Eddig úgy tűnik, az új kormány tagjai nem hatódtak meg, különösen Tom Homan, akit Trump „határcárnak” jelölt. „A lehető legtöbb embert akarjuk letartóztatni, akik illegálisan tartózkodnak az országban” – hangsúlyozta a CNN-nek adott interjújában. Homan nem akarja figyelembe venni az amerikai állampolgársággal rendelkező gyerekek érzékeny kérdéskörét sem.

Csak az erőforrások (pénz, személyzet, szállás) hiánya lehet akadálya a tömeges deportálásnak, ismerte el Homan. De ő és leendő főnöke szinte reménytelen dilemmában vannak. A gazdaságnak szüksége van az „illegálisokra”, miközben az identitárius Trump támogatói aligha elégednek meg a bűnözők szimbolikus kitoloncolásával.

„Amerika csak az amerikaiaké”

Nem meglepő, hogy Trump magatartása a migrációs vitában ambivalens. A New York Postnak adott interjújában a vízumvitában bizalmasa, Musk pártjára állt, de legközelebbi bizalmasai közé tartozik Stephen Miller is, aki a választási kampányban azt hirdette: „Amerika az amerikaiaké – és csakis az amerikaiaké”.

Ez bizony figyelemre méltó kijelentés egy hagyományos bevándorlóországban, és mégis Miller lesz a Fehér Ház kabinetfőnök-helyettese, aki a migrációs dossziéért felel. Ez nem csak a technológiai oligarchákkal való szövetséget veszélyeztetheti, akik térdre estek Trump előtt.

Valójában ez az első súlyos próbatétel – már Trump beiktatása előtt.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Orbán Viktorhoz hű maradt az egyetlen megmaradt uniós szövetségese
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 15:36
Szlovákia továbbra is elutasítja az Oroszországgal szembeni újabb uniós szankciós csomagot.
Nemzetközi Az oroszoktól vásárolna úszó atomerőműveket Brazília
Elek Lenke | 2025. július 5. 14:22
A brazil kormány azt fontolgatja, hogy úszó atomerőműveket vásárol az orosz Roszatom állami vállalattól. Ezeket később az Amazonas folyó medencéjében használnák – írta az orosz Pravda.
Nemzetközi Fontos fejlemény a zaporizzsjai atomerőműben
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 13:40
Helyreállt az energiaellátás – közölte az ukrán áramszolgáltató.
Nemzetközi Nagy fába vágta a fejszéjét az Európai Bizottság
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 12:55
Az EU csökkenti a taxonómia rendelet szerinti bürokráciát.
Nemzetközi Dráma egy Ryanair-gépen
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 12:19
Csak azután derült ki, hogy téves volt a tűzriadó, amikor már több utas a repülő szárnyairól ugrált le.
Nemzetközi Ismét lecsaptak az oroszok – de nem késett a válasz
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 11:37
Dróntámadást intéztek Putyin emberei Ukrajna déli és keleti régiója ellen péntek éjjel. Az ukrán hadsereg mindeközben oroszországi célpontokat, például egy légibázist támadott.
Nemzetközi Vészjósló tanulmány: megrendült a hite a demokráciában sok európai fiatalnak
Wéber Balázs | 2025. július 5. 10:23
Több nagy uniós országban a fiatalok fele szerint nem a demokrácia a legjobb kormányzási forma, tízből négy fiatal pedig nem tartja demokratikusnak az EU-t. Eközben jelentősen nőtt a migrációval szemben szigorúbb fellépést szorgalmazók száma.
Nemzetközi Itt a várva várt áttörés az orosz-ukrán háborúban?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 10:04
Trump Putyin után Zelenszkijjel is telefonon beszélt.
Nemzetközi Eggyel csökkenhet a NATO-tagok száma?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 09:46
A legnagyobb szlovén kormánypárt népszavazást kezdeményez az Észak-atlanti Szerződés Szervezetében meglévő tagságról.
Nemzetközi Ez az ország előbb lehet EU-tag, mint Ukrajna?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 09:27
Moldova európai uniós integrációját támogató közös nyilatkozatot fogadtak el az első Moldova-EU csúcstalálkozón.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG