5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A szakképzett munkaerő vízumával kapcsolatos vita jól mutatja, hogy a migráció kérdése mennyire megosztja a republikánus bázist. Ez robbanásveszélyes Trump második elnöksége szempontjából. Káncz Csaba jegyzete.

A idei év aligha indulhatott volna rosszabbul az Egyesült Államokban. Az Iszlám Állam feltételezett támogatójának New Orleans-i ámokfutása és szilveszter éjjel a Las Vegas-i Trump-torony előtt felrobbanó Tesla Cybertruck mélyen megrázta az országot, mindössze három héttel Donald Trump második amerikai elnöki beiktatása előtt.

Politikailag viszont ezeknél sokkal robbanásveszélyesebb az a vértelen, de heves vita, amely a közösségi médiában eszkalálódott az ünnepek alatt. Ez ugyanis megtorpedózhatja Trump második elnökségét, mielőtt az igazán beindulna. Az egyik kulcsfontosságú kérdésről van szó, amely segített neki megnyerni a választást: Mennyi migrációt tűrhet el az USA, mint bevándorlóország?

Vajon a választók mennyire látnak ki a szlogenek alól?
Vajon a választók mennyire látnak ki a szlogenek alól?
Fotó: Wikipédia

A Trump-féle „Tegyük Újra Naggyá Amerikát”  (MAGA) koalíció két tábora kibékíthetetlenül áll szemben egymással: egyrészt az „identitáriusok”, akiket Trump korábbi főstratégája, Steve Bannon és Trump állítólagos szeretője, a szélsőjobboldali befolyásos Laura Loomer testesít meg. Ők mindenfajta bevándorlást fenyegetésnek tekintenek a fehér és (ultra)konzervatív Amerika ideáljukra nézve.

Musk letiltja Loomer fiókját

A másik oldalon azok a tech-oligarchák állnak, akiket Trump a választási kampány során a maga oldalára tudott állítani, mindenekelőtt Elon Musk „árnyékelnök”. Ők arra mutatnak rá, hogy az USA nem képez elég szakmunkást a virágzó technológiai iparágak számára, ezért külföldről kell toborozniuk őket. Ennek egyik módja az úgynevezett H1-B vízum.

Ugyanaz az Elon Musk, aki Németországban a „remigrációs” AfD-t élteti, az USA-ban a vízumprogram kiterjesztésére szólít fel, és akit Bannon és Loomer élesen támad. A vita csúcspontján Elon Musk tizenkét órára letiltotta Laura Loomer X-fiókját, aki a választási kampányban Trump mellett szerepelt – különböző minőségekben.

Elon Musk „árnyékelnök”  füstbe burkolódzik
Elon Musk „árnyékelnök” füstbe burkolódzik
Fotó: YouTube / Joe Rogan

Középszerűség a csúcsteljesítmény helyett

Ekkor lépett közbe Vivek Ramaswamy, akinek Muskkal együtt kellene „racionalizálnia” a szövetségi adminisztrációt. Egy X-Postban arról panaszkodott, hogy az amerikai kultúra túl sokáig a „középszerűséget részesítette előnyben a kiválósággal szemben”. Jobban ünnepli „a bálkirálynőt, mint a matekolimpia győztesét” és „a sportolót, a stréber helyett”.

Egy ilyen kultúra soha nem fogja a legjobb mérnököket kitermelni – panaszkodik Ramaswamy. Számára és a technológiai milliárdosok számára a teljesítmény többet számít, mint a származás. Elon Musk Dél-Afrikában született, és H1-B vízumot kapott, amikor az USA-ba vándorolt, legalábbis állítása szerint. Vivek Ramaswamy szülei Indiából „vándoroltak be”.

„Amerika” vagy „Nagy”?

Végső soron két összeegyeztethetetlen filozófia ütközik össze Trump kíséretében. A Die Zeit című német lap ezt szemléletesen írja le: az olyan emberek, mint Bannon és Loomer „a Trump-tábor közös vezérelvében, a „Tegyük Újra Naggyá Amerikában” az „Amerikát” hangsúlyozzák, míg Musk és Ramaswamy láthatóan a „Nagy” szót.

A magasan képzett szakemberek kérdésköre azonban csak az érem egyik oldala. A tápláléklánc másik végén talán még nagyobb probléma van. A választási kampány során Trump mintegy tizenegymillió, hivatalos dokumentumok nélküli bevándorló kitoloncolását ígérte, és nem riadt vissza a náci zsargon használatától („megmérgezik országunk vérét”).

Magasabb árak a szupermarketben

A legtöbb ilyen migráns azonban dolgozik, főként az alacsony bérű ágazatokban, például a mezőgazdaságban és az építőiparban. Ezek olyan munkakörök, amelyeket a MAGA-közönség aligha vállalna önként, például az aratás, a vágóhidak vagy az élelmiszeripar. A kritikusok arra figyelmeztetnek, hogy kitoloncolásuk komoly kihatással lesz az amerikai élelmiszerellátásra.

Az eredmény: magasabb árak a szupermarketekben és az infláció növekedése. Nem csoda, hogy az érintett gazdasági körök, köztük sok Trump-szavazó is, dühösek a deportálási tervek miatt. Ez érinti például a kaliforniai Közép-völgy („Central Valley”) gazdaságait, ahol a munkaerő több, mint felének nincs legális státusza.

A Mexikót és Amerikát elválasztó kerítés belső megosztottságot is teremthet
A Mexikót és Amerikát elválasztó kerítés belső megosztottságot is teremthet
Fotó: Wikipédia

A gazdaságnak szüksége van az „illegális bevándorlókra”

Eddig úgy tűnik, az új kormány tagjai nem hatódtak meg, különösen Tom Homan, akit Trump „határcárnak” jelölt. „A lehető legtöbb embert akarjuk letartóztatni, akik illegálisan tartózkodnak az országban” – hangsúlyozta a CNN-nek adott interjújában. Homan nem akarja figyelembe venni az amerikai állampolgársággal rendelkező gyerekek érzékeny kérdéskörét sem.

Csak az erőforrások (pénz, személyzet, szállás) hiánya lehet akadálya a tömeges deportálásnak, ismerte el Homan. De ő és leendő főnöke szinte reménytelen dilemmában vannak. A gazdaságnak szüksége van az „illegálisokra”, miközben az identitárius Trump támogatói aligha elégednek meg a bűnözők szimbolikus kitoloncolásával.

„Amerika csak az amerikaiaké”

Nem meglepő, hogy Trump magatartása a migrációs vitában ambivalens. A New York Postnak adott interjújában a vízumvitában bizalmasa, Musk pártjára állt, de legközelebbi bizalmasai közé tartozik Stephen Miller is, aki a választási kampányban azt hirdette: „Amerika az amerikaiaké – és csakis az amerikaiaké”.

Ez bizony figyelemre méltó kijelentés egy hagyományos bevándorlóországban, és mégis Miller lesz a Fehér Ház kabinetfőnök-helyettese, aki a migrációs dossziéért felel. Ez nem csak a technológiai oligarchákkal való szövetséget veszélyeztetheti, akik térdre estek Trump előtt.

Valójában ez az első súlyos próbatétel – már Trump beiktatása előtt.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Megvan a spanyol és portugál nagy áramkimaradás indoka?
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 16:45
Spanyolország energiaügyi minisztere szerint a granadai alállomáson történt hirtelen áramtermelés-kiesés, majd másodpercekkel később a badajozi és sevillai meghibásodások okozták az április 28-i példátlan áramszünetet Spanyolországban és Portugáliában.
Nemzetközi RMDSZ: Orbán Viktor fotóját használják a román kampányban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 16:15
Orbán fotójával kampányol a román elnökjelölt, óriási a felháborodás.
Nemzetközi Félszáz ember meghalt egy izraeli légicsapásban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 15:51
Keddről szerdára legalább 48 palesztin vesztette életét egy Észak-Gázát ért izraeli légicsapás-sorozatban.
Nemzetközi Friedrich Merz: „Új önkéntes katonai szolgálatot vezetünk be”
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 15:29
A német parlamentben megtartott első teljes beszédében Friedrich Merz új kancellár először felvázolta a Németország előtt álló hatalmas kihívások egy részét, majd nagyon gyorsan Ukrajnára terelődött a szó .
Nemzetközi Tovább titkolja Moszkva, hogy találkozik-e Putyin Zelenszkijjel – szerda este lehullhat a lepel
Wéber Balázs | 2025. május 14. 15:10
Putyin és Zelenszkij mintegy öt és fél évvel ezelőtt találkozott utoljára egymással. Csütörtökön viszont ismét egy asztalhoz ülhetnek Isztambulban – hogy ez megtörténik-e, az már csak az orosz elnökön múlik. Egy orosz forrás szerint a delegáció összetételét szerda este hozhatják nyilvánosságra. Ha Putyin igent mond, akkor Trump is elrepül a török fővárosba.
Nemzetközi Lemondott a miniszterelnök – Peruban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 14:47
Órákkal azelőtt lemondott Peru miniszterelnöke, Gustavo Adrianzén, hogy bizalmatlansági szavazásra került volna sor a kongresszusban.
Nemzetközi Az Európai Unió elfogadta a 17. orosz szankciócsomagot
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 13:52
Vlagyimir Putyin nem ment bele a tűzszünetbe, az Európai Unió beváltotta a fenyegetését. 
Nemzetközi Összeomlás szélén Mali: feloszlatják az összes politikai pártot
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 13:24
Maliban a katonai junta feloszlatta az ország összes politikai pártját a hadsereg hatalomátvétele óta fokozódó ellenzéki fellépés közepette.
Nemzetközi Áll a bál Ursula von der Leyen körül – Szijjártó Péter is üzent
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 12:58
A koronavírus-vakcinák beszerzésének ügyében.
Nemzetközi Putyinon a világ szeme – tényleg találkozhat Zelenszkijjel?
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 11:13
Mindenki azt figyeli, hogy mit fog tenni Putyin.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG