6p

Miközben Kína jelentős gazdasági befolyással rendelkezik, a délkelet-ázsiai elit az ASEAN vezetését és demokratikus értékeit részesíti előnyben Peking hierarchikus modelljével szemben. Kína agresszív magatartása a Dél-kínai-tengeren és a gazdasági kényszer alkalmazása aláásta a vonzerejét és a tekintélyét a régióban. Káncz Csaba jegyzete.

Kína Délkelet-Ázsiát a saját hátsóudvarának tekinti, és arra törekszik, hogy a régiót a saját preferenciáinak megfelelően alakítsa. Peking célja, hogy egy Kína-központú hierarchia és regionális rend kialakításával uralja a régiót. Peking olyan programokkal támasztotta meg vezetői igényét, mint az Övezet és Út Kezdeményezés, a Globális Fejlesztési Kezdeményezés, a Globális Biztonsági Kezdeményezés és a Globális Civilizációs Kezdeményezés.

Kína befolyása Délkelet-Ázsiában folyamatosan nő, különösen a gazdaság területén. Bár a meglévő tanulmányok feltárják, hogy a regionális elitek hogyan érzékelik ezt a felemelkedést, egyik sem vizsgálta, hogy Délkelet-Ázsia hogyan tekint Pekingnek a Kína-központú regionális rend kialakítására irányuló erőfeszítéseire. Ehelyett azt feltételezték, hogy a délkelet-ázsiai államoknak korlátozott hatásköre van a régió struktúrájának alakítására.

Kijózanító felmérés

De egy két évvel ezelőtti, 500 elit válaszadó körében végzett felmérés – Indonéziából, Malajziából, a Fülöp-szigetekről, Szingapúrból, Thaiföldről és Vietnamból – a kutatások e hiányosságát orvosolta.

Kiderült belőle, hogy a délkelet-ázsiai elitek nem tekintik Kínát a régió vezetésére jogosultnak, és vonakodnak támogatni egy általa vezetett regionális rendet.

Hszi Csin-ping kínai elnök beszédet mond a makaói repülőtéren, a korábbi portugál gyarmat kínai fennhatóság alá visszatértének 25. évfordulóján, 2024. december 18-án
Hszi Csin-ping kínai elnök beszédet mond a makaói repülőtéren, a korábbi portugál gyarmat kínai fennhatóság alá visszatértének 25. évfordulóján, 2024. december 18-án
Fotó: MTI/EPA/LUSA/Goncalo Lobo Pinheiro

Egy ilyen rendet a földrajzi közelség és az egymásrautaltság tart össze. Államai kiszámítható és stabil kapcsolatrendszert alakítanak ki.

A regionális rend vezetése érdekében az alárendelt államok legitimitást biztosítanak egy nagyhatalomnak. Az uralkodó állam akkor szerez vezetői tekintélyt, ha önmérsékletet tanúsít, és ha a kisebb államok elfogadják az általa hirdetett politikai értékeket és normatív rendet.

A felmérés azt mutatja, hogy a regionális elit inkább a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségét, az ASEAN-t (Association of Southeast Asian Nations) részesíti előnyben Délkelet-Ázsia vezetésében, mint Kínát vagy az Egyesült Államokat.

A legtöbb válaszadó az ASEAN-t befolyásosabbnak és magasabb rangúnak tartja, mint a két nagyhatalom bármelyikét. Bár Kína befolyása jelentős, nem kiemelkedő, csak a thaiföldi válaszadók tartják Kínát a legbefolyásosabbnak.

Az ASEAN-nal való erős azonosulás azt sugallja, hogy létezik egy erős regionális identitás, és ez hitelt ad az ASEAN-központúság narratívájának. Ez a megállapítás megerősíti azt a gyakran idézett érvet, hogy a délkelet-ázsiai politikai és bürokratikus elitek közötti kölcsönhatások kollektív identitás kialakulásához vezetnek.

Az eredmények kiemelik az ASEAN jelentőségét a délkelet-ázsiai országok számára a nagyhatalmi rivalizálásban. A délkelet-ázsiai államok következetesen hangsúlyozzák, hogy minden nagyhatalmat szívesen látnak a régióban. A sokféleség és a befogadás preferálása miatt az államok elzárkóznak a Kínával való kizárólagos kapcsolattól.

A liberális demokrácia vonzereje

Bár a felmérésben résztvevők kétharmada úgy véli, hogy országa kulturálisan jobban kötődik Kínához, mint az Egyesült Államokhoz. Közel 90 százalékuk a liberális demokratikus értékeket fontosabbnak tartja országa kormányzása szempontjából, mint a kínai politikai értékeket, például a hierarchiát és a központosított hatalmat. A kutatás eredményei azt mutatják, hogy Peking még nem kínál olyan politikai értékeket és normákat, amelyek vonzóak a délkelet-ázsiai országok számára, és amelyek képesek kihívást jelenteni a meglévők számára.

A felmérés eredményei arra utalnak, hogy Délkelet-Ázsia szerint Kínának nincs legitim joga a régió vezetésére. A régió sokszínűsége megnehezíti egy egységes kínai identitás meggyökerezését. A Kína-ellenes érzelmek fennmaradása néhány délkelet-ázsiai országban szintén akadályozza a Kína-központú identitás elfogadását.

Kína vezetői ambícióinak másik akadálya az a nézet, hogy Kína nem tanúsít kellő önmérsékletet a délkelet-ázsiai hatalom kiépítése és fenntartása során. A regionális államok óvakodnak Peking úgynevezett farkasharcos diplomáciájától – a harciasságától, a kényszerítés és a büntetés alkalmazásától, valamint a belügyekbe való beavatkozástól.

Fortyogó tenger

De a fő akadály a Kína és Délkelet-Ázsia közötti kapcsolatokban a dél-kínai-tengeri vita. Peking vitathatatlan szuverenitást követel a tenger összes szigete és vize felett, és összeütközésbe került a délkelet-ázsiai igénylő államokkal, különösen a Fülöp-szigetekkel.

Kína gazdasági és egyéb kényszerítő eszközöket alkalmaz, hogy megbüntesse az érdekeivel szembeszegülő országokat, és hogy demonstrálja a dacosság árát. 2012-ben Peking felfüggesztette a filippínó banán és más mezőgazdasági termékek behozatalát, miután a Fülöp-szigetek jogi úton megtámadta a dél-kínai-tengeri Scarborough-zátony Kína általi elfoglalását.

Miután Szingapúr nyilvánosan támogatta a Fülöp-szigetek dél-kínai-tengeri követelését helyeslő, 2016-os állandó hágai választottbírósági ítéletet, a szingapúri páncélozott járműveket Hongkongban lefoglalták, miután Tajvanon gyakorlatokat tartottak. A kínai kormány tulajdonában lévő Global Times a lefoglalásokat magyarázva arra figyelmeztetett, hogy ha Szingapúr nem alkalmaz kiegyensúlyozottabb megközelítést, Peking kiigazítja politikáját, és annak Szingapúr gazdasága látja majd a kárát.

Megkérdőjelezett globális szerep

Peking hivatalos retorikája ellenére beavatkozik a délkelet-ázsiai országok belügyeibe, hogy kedvező képet alakítson ki magáról. A Kínai Kommunista Párt Egyesült Front Munkaosztálya Délkelet-Ázsia etnikai kínai lakosságát veszi célba. Meghatalmazottjai – a Kínai Tanács a Békés Nemzeti Egyesülés Elősegítéséért, a Kínai Népi Szövetség a Külföldi Barátságért, a Kínai Tengerentúli Baráti Szövetség és a Kínai Zhi Gong Párt – aktívan tevékenykednek a régióban.

Összességében tehát a délkelet-ázsiai elitek nem tekintik Kínát a régió vezetésére alkalmasnak, mert úgy látják, hogy nem gyakorol kellő nagyhatalmi visszafogottságot. Kína nem szolgáltat olyan értékeket sem, amelyekkel a régió azonosulna.

E megállapítások fő következtetése az, hogy ha Kína nem tudja meggyőzni legközelebbi szomszédjait arról, hogy alkalmas a régió vezetésére, akkor még nagyobb kihívást jelent számára a globális vezető szerep gyakorlása.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Senki ne keresse Putyint és Hszi Csin-pinget a riói BRICS-csúcson
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:44
Putyin után a kínai elnök is bejelentette, hogy nem utazik Rióba a BRICS-csúcstalálkozóra.
Nemzetközi Ennek nem fog örülni Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 15:52
Az Egyesült Államokban a növekedésre számító elemzői várakozásokra rácáfolva, 2023 márciusa óta először csökkent a foglalkoztatottak száma júniusban az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet szerdán közzétett adatai szerint.
Nemzetközi Dalai Láma: igenis tibeti hagyományok szerint választják meg utódját
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 13:47
A 90 éves vallási vezető születésnapja előtt posztolt közösségi oldalán. 
Nemzetközi Elismerték az oroszok, hogy ők lőtték le az azeri utasszállítót?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 13:09
Egy levél és hangfelvételek bizonyíthatják, hogy orosz rakéta okozta a tragédiát.
Nemzetközi Putyin telefonált, Orbán Viktor boldog
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:36
Üdvözölte a legújabb fejleményeket a magyar miniszterelnök. 
Nemzetközi Irán kitiltja a nemzetközi ellenőröket az atomlétesítményeiből
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:07
Ha nincs biztonság, nincs ellenőrzés sem.
Nemzetközi Felborult egy olajfúró platform a Szuezi-csatornánál, halottak is vannak
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:19
Vannak, akiket pedig még keresnek a személyzet tagjai közül. A hajóforgalmat nem befolyásolja a baleset.
Nemzetközi Újabb pusztító orosz támadás: rengeteg a sebesült Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:04
Átprogramozott légvédelmi rakétákkal is lőtték az ukrán városokat.
Nemzetközi Elon Musk pártot akar alapítani – elege van Trump ámokfutásából
Káncz Csaba | 2025. július 2. 09:58
Trump lélegzetelállító költségvetési politikai túlkapásai, valamint a központi bank függetlensége elleni támadások aláássák az Egyesült Államok biztonságos pénzügyi menedékhely státuszát. Elon Musk válaszul új pártot alapíthat. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Most van csak igazán bajban Zelenszkij – dermesztő hírek érkeztek Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 09:21
Nekik sincs elég, úgyhogy hiába ígérték, nem küldenek többet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG