380 író és szervezet írta alá azt a levelet, amely szerint az izraeli kormány háborúja a Gázai övezetben valójában népirtás, adta hírül a The Guardian.
Mint fogalmaznak, azt, ami Gázában történik, a „népirtás” és „népirtó cselekedetek” szavakkal lehet leírni, és ezt ma már nem vitatják jogi szakértők és emberi jogi szervezetek.
Hozzáteszik: nemzetközi intézmények, köztük az Amnesty International, a Human Rights Watch és az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa „egyértelműen azonosított” olyan népirtó cselekedeteket, amelyeket az izraeli hadsereg követett el. Több izraeli miniszter, köztük Bezalel Smotrich és Itamar Ben-Gvir pedig „nyíltan népirtó szándékokat fejezett ki.”
A levél aláírói arra szólítanak fel, hogy az ENSZ azonnal és korlátok nélkül oszthasson segélyeket a Gázai övezetben. Egyúttal tűzszünetre is felhívnak, amely „biztonságot és igazságot” garantál minden palesztinnak, valamint arra is, hogy engedjék szabadon az izraeli túszokat, valamint azt a több ezer palesztin bebörtönzöttet, akiket „önkényesen tartanak fogva” izraeli börtönökben.
Ha az izraeli kormány nem törődik a tűzszünetre vonatkozó felhívásokkal, szankciókat kell kivetni, hangsúlyozzák.
Fotó: WHO
A levélírók kiemelik azt is, hogy a „genocídium” nem egy „szlogen”, az „jogi, politikai és morális felelősséget” is magában foglal.
Kitérnek arra is, hogy a Hamász 2023. október 7-én „ártatlan civilek ellen elkövetett atrocitásait” joggal nevezhetjük háborús bűnnek és emberiség elleni bűntettnek, és ugyanígy joggal hívhatjuk „a gázai nép ellen elkövetett atrocitásokat népirtásnak”.
Ugyanakkor jelzik azt is, hogy teljes egészében szembenállnak az antiszemitizmussal, és megvetik azt, mint ahogy a zsidó- és Izrael-ellenes előítéleteket is. Elutasítják az erőszakot és gyűlöletet mind a palesztinokkal, mind az izraeliekkel, zsidókkal szemben.
Végezetül kiemelik azt is, hogy „ez a népirtás mindannyiunkat érint”, tanúi vagyunk, és visszautasítják, hogy jóváhagyják azt hallgatásukkal.
A levelet többek között Zadie Smith, Ian McEwan, Russell T. Davies, Hanif Kureishi, Frank Cottrell-Boyce, George Monbiot, William Dalrymple, Jeanette Winterson, Brian Eno, Kate Mosse, Irvine Welsh és Elif Shafak írták alá. Az állásfoglalást Horatio Clare, Kapka Kassabova és Monique Roffey szervezte.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő élesen elutasítja a népirtás vádját.
A brit lap által közölt helyi adatok szerint az izraeli hadműveletekben eddig több mint 53 ezren vesztették életüket az elmúlt bő másfél évben. Egy jelentős részük nő és gyerek. A Hamász 2023. október 7-i terrortámadása mintegy 1200 áldozatot követelt.
Az övezetbe a közelmúltban több mint két hónapig nem engedett be segélyt az izraeli vezetés, ami segélyszervezetek szerint tömeges alultápláltsághoz, éhínséghez vezetett. Bár múlt héten az izraeli kormány – engedve a nemzetközi nyomásnak – részben megnyitotta a határt a segélyszállítmányok előtt, segélyszervezetek szerint ez nem fedezi az igényeket.
A napokban a gázaiak megrohanták a segélyosztó pontokat, ahol kaotikus helyzet alakult ki. A The Guardian szerint az izraeli hadsereg tüzet nyitott emberek egy csoportjára, minimum egy ember meghalt.
A fent idézett levéllel szöges ellentétben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ma Jeruzsálemben, miután találkozott izraeli kollégájával, Gideon Szaárral, teljes egészében kiállt az izraeli kormány mellett.
Szerinte „Izrael Magyarország barátja és stratégiai szövetségese egyben”.
Szijjártó Péter egyúttal „sérelmezte az Izraellel szembeni nemzetközi erőfeszítéseket”, és utalt arra, hogy Magyarország nem fogja megszavazni a készülő szankciókat. A gázai áldozatokat és az éhínséget ezúttal sem említette.