6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bármilyen kemény beszédet is mondott az amerikai védelmi miniszter Szingapúrban, a főnöke tettei számítanak igazán Ázsiában. A térségben azt tekintik döntőnek, hogy az USA Nemzetbiztonsági Tanácsában a Kína-héjákat – mint például Mike Waltz és Alex Wong – elmozdították a posztjukról. Káncz Csaba jegyzete.

Amikor Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter tegnap az idei szingapúri biztonságpolitikai fórum, a „Shangri-La Párbeszéd” pódiumára lépett, igyekezett megnyugtatni a regionális védelmi tisztviselőket a Trump 2.0 kormányzat Indo-csendes-óceáni térséggel kapcsolatos megközelítésével kapcsolatban.

Hegseth figyelmeztette az USA ázsiai szövetségeseit egy „küszöbön álló” kínai katonai műveletre Tajvanon. Köztudott, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök „utasította hadseregét, hogy 2027-re legyen olyan helyzetben, hogy megszállhassa Tajvant” – emelte ki.

A kínai hadsereg bővíti erőit, „minden nap gyakorol és próbál a vészhelyzetre” – tette hozzá. Vannak „egyértelmű és hiteles” jelek arra, hogy Peking „arra készül, hogy katonai erőt alkalmazzon az indo-csendes-óceáni térségben az erőegyensúly megváltoztatására” – folytatta Hegseth és figyelmeztetett: „A Kínából érkező fenyegetés valós és fenyegető lehet”.

A Népköztársaság „uralni és ellenőrizni” akarja Ázsiát. Hegseth felszólította az USA ázsiai szövetségeseit, hogy „gyorsan növeljék” védelmi képességeiket. Az elrettentésnek ára van – tette hozzá.

Nincs súlya Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter szavainak?
Nincs súlya Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter szavainak?
Fotó: MTI

De itt van a kutya elásva

És ebben rejlik a probléma: bármit is mondott Hegseth a stratégiáról vagy a prioritásokról, az üresen kongott ahhoz képest, amit az USA tesz, mióta Trump elnök január 20-án hatalomra került.

Az egymást követő amerikai kormányok (beleértve Trump első kormányát is) figyelemre méltóan következetesek voltak a régióval kapcsolatos megközelítésükben: együttműködtek a szövetségesekkel és partnerekkel, támogatták a hajózás szabadságát, szorgalmazták az erő alkalmazásával szembeni fellépést és elősegítették a jólétet. Első hivatali ideje alatt Trump még a „szabad és nyitott Indo-csendes-óceáni térségre” is felszólított, amely fogalmat Shinzo Abe Japánjától kölcsönözte.

Hegseth ugyanezt az ortodox megközelítést igyekezett demonstrálni a régióval kapcsolatban. Márciusi első, a térségbe tett utazásán ugyanezen szabad és nyitott indo-csendes-óceáni mantra keretében igyekezett megerősíteni az Egyesült Államok szövetségeit és partnerségeit.

Trump lépései

A probléma azonban az, hogy Hegseth-et aláássa a saját főparancsnoka.

A Trump 2.0 kormányzat azt tűzte ki célul, hogy helyrehozza az USA és kereskedelmi partnerei közötti kereskedelmi egyensúlytalanságok „hibáit” és sokkal kevesebb gondot fordít Washington stratégiai megközelítésére Délkelet-Ázsiával és az Indo-csendes-óceáni térséggel kapcsolatban. Az április 2-i „Felszabadulás Napi” vámok megmutatták, hogy az Egyesült Államok kevésbé érdekelt abban, hogy jóindulatú hegemón maradjon, amely megnyitja piacát és biztonsági garanciákat nyújt a régiónak.

Az úgynevezett „priorizátorok” – akik az USA Nemzetbiztonsági Tanácsában Kína-héjáknak számítanak – befolyásukat vesztették a „visszafogottakkal” folytatott belső harcok miatt, akik az amerikai erő korlátozottabb külföldi alkalmazását szorgalmazzák.

Hegseth most nem játszotta el J.D. Vance alelnök szerepét, aki a februári Müncheni Biztonsági Konferencián Amerika európai szövetségeseit ostorozta, amiért nem költenek eleget a hadseregükre. Ázsiában a védelmi kiadások ugyanis igazán meggyőzően alakulnak.

Az IISS Military Balance 2025 című kiadványának adatai szerint Délkelet-Ázsia védelmi kiadásai 2024-ben reálértéken 8,3 százalékkal nőttek az előző évhez képest. A 2025-ös „Délkelet-ázsiai Helyzetfelmérésben” a régió elit válaszadói az USA-t Kína elé sorolták, ha a két nagyhatalom közötti „választásra” kényszerülnének.

Peking lépései

Kína azonban kőkeményen ragadja meg a lehetőségeket, miközben Trump januári beiktatása óta az Egyesült Államoknak a régióhoz való közeledése megingott. Nem sokkal azután, hogy Trump bejelentette a vámjait, Hszi Csin-ping kínai elnök villámlátogatást tett Kambodzsában, Malajziában és Vietnamban, hogy kereskedelmi megállapodásokat kössön. Anwar Ibrahim malajziai miniszterelnök oldalán állva Hszi leszögezte, hogy a két ország „együtt fog állni” „a geopolitikai rivalizálás és a blokkalapú konfrontáció, valamint az egyoldalúság és a protekcionizmus visszacsapásai közepette”.

Nagyobb tervek vannak készülőben, amelyek szerint az USA kimarad a jövőre vonatkozó mega-kereskedelmi megállapodásokból.

Szó van viszont az EU bevonásáról az „Átfogó és Progresszív Transz-csendes-óceáni Partnerségbe” (CPTPP), amelyhez Kína már kérte csatlakozását (Trump 2017-ben kilépett a CPTPP elődjéből).

Mindez egy olyan időszakban történik, amikor a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) lenyűgöző eredményeket ért el a katonai modernizáció terén, miközben a Trump-kormányzat nem tud stratégiai megközelítést megfogalmazni a régióval kapcsolatban. Az Egyesült Államok továbbra is a katonai fölényben van, de Kína katonai modernizációja egyre inkább erodálja az amerikai előnyöket.

Az International Crisis Group nemrégiben kiadott jelentése szerint a PLA hiperszonikus siklórakéták, hajó elleni rakéták és növekvő arzenálú közepes és közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták kifejlesztése révén képes meghiúsítani az amerikai beavatkozást.

Válaszul az USA több erőforrást vezényel a régióba, igyekszik eltávolodni a nagy felszíni platformoktól, például a repülőgép-hordozóktól, és katonai eszközöket oszt szét a régióban. Csakhogy Trump kijelentései nem hangzanak megnyugtatóan, amikor az esetleges kínai akciók elrettentéséről van szó, akár a Tajvani-szoros, akár a Dél-kínai-tenger vonatkozásában.

Trump hírhedtté vált idézete nem volt igazán meggyőző, amelyet foghegyről a Hszihez fűződő viszonyáról mondott: „Nem kellene katonai erőt alkalmaznom, mert ő tisztel engem, és tudja, hogy egy kib…ott őrült vagyok”.

A helyi megfigyelők bizony sokkal nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy az USA Nemzetbiztonsági Tanácsában a Kína-héjákat – mint például Mike Waltz és Alex Wong – elmozdították a posztjukról.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Trumpot megkérdezték, tényleg le akarja-e bombáztatni Moszkvát
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 06:46
Az amerikai elnök élőszóban nem volt annyira harcos, mint telefonon.
Nemzetközi Oroszország titkosította a demográfiai adatait
Kormos Olga | 2025. július 16. 05:56
Nincsenek születések, nincsenek halálesetek – demográfiai statisztikákat próbál eltitkolni a Kreml. Volt már ilyen a történelemben. 
Nemzetközi Ezért mondott le az ukrán kormányfő
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 19:45
Denisz Smihal ukrán miniszterelnök kedden bejelentette, hogy benyújtotta lemondólevelét az ország ezen a héten várható – háború kezdete óta legnagyobb – kormányzati átalakításának részeként.
Nemzetközi A lengyelek jobban élnek? Meglepő dolgokat láttunk a Balti-tenger parti városban
Wéber Balázs | 2025. július 15. 18:51
Gdanskban a szállás meglepően olcsó, az étkezés viszont meglepően drága. Néha váratlanul leszakad az ég, de amúgy szinte minden a legnagyobb rendben van. A Nagyító ezúttal a Balti-tenger partjáról jelentkezik.
Nemzetközi Trumpnak itt sikerült kereskedelmi megállapodást kötnie
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 17:40
Donald Trump amerikai elnök kedden bejelentette, hogy Indonéziával kereskedelmi megállapodást kötött, amely a legújabb paktum a hatalmas amerikai kereskedelmi hiány csökkentésére.
Nemzetközi Hét európai ország kész fizetni az amerikai fegyverekért Ukrajnának
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 17:10
Több európai ország jelezte, hogy kész hozzájárulni Ukrajna amerikai fegyverekkel történő ellátásához a Donald Trump által bejelentett új kezdeményezés keretében, noha a konkrét megállapodásokat még nem véglegesítették.
Nemzetközi Jeff Bezos meg akarja vásárolni a Vogue-t a feleségének?
Elek Lenke | 2025. július 15. 16:40
A pletykák szerint Jeff Bezos nászajándékként kívánja megvásárolni a Vogue-ot új feleségének. Talán ez is közrejátszott abban, hogy Anna Wintour váratlanul felállt 37 év után a lap főszerkesztői székéből? A világlapok egyelőre feltételes módban fogalmaznak, de már az a tény, hogy a múltkori Vogue címlapján Bezos felesége, Lauren Sanchez menyasszonyi ruhában szerepelt, alapot adhatott a spekulációra.
Nemzetközi Február óta a legmagasabbra emelkedett az amerikai infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 15:55
Mindazonáltal az elemzők által várttal összhangban gyorsult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme júniusban.
Nemzetközi Elkezdődött a palesztinai megszállás megszüntetését célzó nemzetközi konferencia
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 15:29
A Hágai Csoport politikai, gazdasági és jogi intézkedésekről kíván megállapodni Izrael és Palesztina „sorsdöntő óráiában” a kolumbiai Bogotában.
Nemzetközi Legalább ekkora vámot fizetünk majd Trumpnak – a svéd pénzügyminiszter szerint
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 14:55
A 10 százalékos vámszint a legjobb, amit az Európai Unió az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások során elérhet – mondta Elisabeth Svantesson kedden.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG