6p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bármilyen kemény beszédet is mondott az amerikai védelmi miniszter Szingapúrban, a főnöke tettei számítanak igazán Ázsiában. A térségben azt tekintik döntőnek, hogy az USA Nemzetbiztonsági Tanácsában a Kína-héjákat – mint például Mike Waltz és Alex Wong – elmozdították a posztjukról. Káncz Csaba jegyzete.

Amikor Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter tegnap az idei szingapúri biztonságpolitikai fórum, a „Shangri-La Párbeszéd” pódiumára lépett, igyekezett megnyugtatni a regionális védelmi tisztviselőket a Trump 2.0 kormányzat Indo-csendes-óceáni térséggel kapcsolatos megközelítésével kapcsolatban.

Hegseth figyelmeztette az USA ázsiai szövetségeseit egy „küszöbön álló” kínai katonai műveletre Tajvanon. Köztudott, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök „utasította hadseregét, hogy 2027-re legyen olyan helyzetben, hogy megszállhassa Tajvant” – emelte ki.

A kínai hadsereg bővíti erőit, „minden nap gyakorol és próbál a vészhelyzetre” – tette hozzá. Vannak „egyértelmű és hiteles” jelek arra, hogy Peking „arra készül, hogy katonai erőt alkalmazzon az indo-csendes-óceáni térségben az erőegyensúly megváltoztatására” – folytatta Hegseth és figyelmeztetett: „A Kínából érkező fenyegetés valós és fenyegető lehet”.

A Népköztársaság „uralni és ellenőrizni” akarja Ázsiát. Hegseth felszólította az USA ázsiai szövetségeseit, hogy „gyorsan növeljék” védelmi képességeiket. Az elrettentésnek ára van – tette hozzá.

Nincs súlya Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter szavainak?
Nincs súlya Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter szavainak?
Fotó: MTI

De itt van a kutya elásva

És ebben rejlik a probléma: bármit is mondott Hegseth a stratégiáról vagy a prioritásokról, az üresen kongott ahhoz képest, amit az USA tesz, mióta Trump elnök január 20-án hatalomra került.

Az egymást követő amerikai kormányok (beleértve Trump első kormányát is) figyelemre méltóan következetesek voltak a régióval kapcsolatos megközelítésükben: együttműködtek a szövetségesekkel és partnerekkel, támogatták a hajózás szabadságát, szorgalmazták az erő alkalmazásával szembeni fellépést és elősegítették a jólétet. Első hivatali ideje alatt Trump még a „szabad és nyitott Indo-csendes-óceáni térségre” is felszólított, amely fogalmat Shinzo Abe Japánjától kölcsönözte.

Hegseth ugyanezt az ortodox megközelítést igyekezett demonstrálni a régióval kapcsolatban. Márciusi első, a térségbe tett utazásán ugyanezen szabad és nyitott indo-csendes-óceáni mantra keretében igyekezett megerősíteni az Egyesült Államok szövetségeit és partnerségeit.

Trump lépései

A probléma azonban az, hogy Hegseth-et aláássa a saját főparancsnoka.

A Trump 2.0 kormányzat azt tűzte ki célul, hogy helyrehozza az USA és kereskedelmi partnerei közötti kereskedelmi egyensúlytalanságok „hibáit” és sokkal kevesebb gondot fordít Washington stratégiai megközelítésére Délkelet-Ázsiával és az Indo-csendes-óceáni térséggel kapcsolatban. Az április 2-i „Felszabadulás Napi” vámok megmutatták, hogy az Egyesült Államok kevésbé érdekelt abban, hogy jóindulatú hegemón maradjon, amely megnyitja piacát és biztonsági garanciákat nyújt a régiónak.

Az úgynevezett „priorizátorok” – akik az USA Nemzetbiztonsági Tanácsában Kína-héjáknak számítanak – befolyásukat vesztették a „visszafogottakkal” folytatott belső harcok miatt, akik az amerikai erő korlátozottabb külföldi alkalmazását szorgalmazzák.

Hegseth most nem játszotta el J.D. Vance alelnök szerepét, aki a februári Müncheni Biztonsági Konferencián Amerika európai szövetségeseit ostorozta, amiért nem költenek eleget a hadseregükre. Ázsiában a védelmi kiadások ugyanis igazán meggyőzően alakulnak.

Az IISS Military Balance 2025 című kiadványának adatai szerint Délkelet-Ázsia védelmi kiadásai 2024-ben reálértéken 8,3 százalékkal nőttek az előző évhez képest. A 2025-ös „Délkelet-ázsiai Helyzetfelmérésben” a régió elit válaszadói az USA-t Kína elé sorolták, ha a két nagyhatalom közötti „választásra” kényszerülnének.

Peking lépései

Kína azonban kőkeményen ragadja meg a lehetőségeket, miközben Trump januári beiktatása óta az Egyesült Államoknak a régióhoz való közeledése megingott. Nem sokkal azután, hogy Trump bejelentette a vámjait, Hszi Csin-ping kínai elnök villámlátogatást tett Kambodzsában, Malajziában és Vietnamban, hogy kereskedelmi megállapodásokat kössön. Anwar Ibrahim malajziai miniszterelnök oldalán állva Hszi leszögezte, hogy a két ország „együtt fog állni” „a geopolitikai rivalizálás és a blokkalapú konfrontáció, valamint az egyoldalúság és a protekcionizmus visszacsapásai közepette”.

Nagyobb tervek vannak készülőben, amelyek szerint az USA kimarad a jövőre vonatkozó mega-kereskedelmi megállapodásokból.

Szó van viszont az EU bevonásáról az „Átfogó és Progresszív Transz-csendes-óceáni Partnerségbe” (CPTPP), amelyhez Kína már kérte csatlakozását (Trump 2017-ben kilépett a CPTPP elődjéből).

Mindez egy olyan időszakban történik, amikor a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) lenyűgöző eredményeket ért el a katonai modernizáció terén, miközben a Trump-kormányzat nem tud stratégiai megközelítést megfogalmazni a régióval kapcsolatban. Az Egyesült Államok továbbra is a katonai fölényben van, de Kína katonai modernizációja egyre inkább erodálja az amerikai előnyöket.

Az International Crisis Group nemrégiben kiadott jelentése szerint a PLA hiperszonikus siklórakéták, hajó elleni rakéták és növekvő arzenálú közepes és közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták kifejlesztése révén képes meghiúsítani az amerikai beavatkozást.

Válaszul az USA több erőforrást vezényel a régióba, igyekszik eltávolodni a nagy felszíni platformoktól, például a repülőgép-hordozóktól, és katonai eszközöket oszt szét a régióban. Csakhogy Trump kijelentései nem hangzanak megnyugtatóan, amikor az esetleges kínai akciók elrettentéséről van szó, akár a Tajvani-szoros, akár a Dél-kínai-tenger vonatkozásában.

Trump hírhedtté vált idézete nem volt igazán meggyőző, amelyet foghegyről a Hszihez fűződő viszonyáról mondott: „Nem kellene katonai erőt alkalmaznom, mert ő tisztel engem, és tudja, hogy egy kib…ott őrült vagyok”.

A helyi megfigyelők bizony sokkal nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy az USA Nemzetbiztonsági Tanácsában a Kína-héjákat – mint például Mike Waltz és Alex Wong – elmozdították a posztjukról.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Robert Fico a NATO-csúcs előtt szlovák semlegességről beszél
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 19:59
A NATO-tag Szlovákia számára inkább előnyös lenne a semlegesség – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök kedden, első alkalommal kérdőjelezve meg a közép-európai ország tagságát abban a szövetségben, amely sietve próbálja megerősíteni elrettentő erejét Oroszországgal szemben.
Nemzetközi Trump tudja hol van az iráni vezető, de még nem kívánja megöletni
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 19:45
Donald Trump elnök kedden kijelentette, hogy az Egyesült Államok tudja, hol rejtőzik Ali Khamenei ajatollah, Irán legfelsőbb vezetője, de „egyelőre” nem akarja megöletni.
Nemzetközi Már vadászgépeket is telepít Amerika a Közel-Keletre, miközben dúl az izraeli-iráni háború
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 19:15
Az amerikai hadsereg több vadászgépet telepít a Közel-Keletre, és kiterjeszti más harci repülőgépek telepítését, megerősítve az amerikai katonai erőket a régióban – közölte három amerikai tisztviselő.
Nemzetközi A nagy atomjátszma, avagy tényleg kell-e rettegni Irántól?
Wéber Balázs | 2025. június 17. 18:45
Izrael arra hivatkozva támadta meg Iránt, hogy az iszlám köztársaság karnyújtásnyira van az atombomba előállításától, amit bevethetne a zsidó állam ellen. De mennyire megalapozott ez az érvelés, valamint tud vagy akar-e Irán egyáltalán atombombát gyártani? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban.
Nemzetközi Panaszhullám Lengyelországban – a Legfelsőbb Bíróság dönt
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 17:24
A lengyel elnökválasztáson vereséget szenvedett jelölt kampánycsapata panaszt nyújtott be az állítólagos szavazási szabálytalanságok miatt. Ez az akció a liberális Rafal Trzaskowski támogatói panaszhullámának részeként érkezett.
Nemzetközi Szijjártó Péter nagy nyugat-balkáni átverésről beszélt
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 13:32
A külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten tárgyalt a montenegrói miniszterelnök-helyettessel, Nik Gjeloshajjal.
Nemzetközi Az EU megkerüli majd a magyar vétót orosz gázügyben
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 13:02
Az Európai Bizottság kedden javaslatot tesz az orosz gáz és cseppfolyósított földgáz EU-ba történő importjának 2027 végéig történő tilalmára, jogi eszközökkel biztosítva, hogy a tervet az EU-tagállamok, Magyarország és Szlovákia ne tudják megakadályozni.
Nemzetközi Fico: Ukrajna jöhet az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 12:18
Robert Fico szerint Ukrajna EU-tagsága előnyös lehet Szlovákiának, de NATO-csatlakozását továbbra is elutasítja.
Nemzetközi Miközben mindenki Izraelre és Iránra figyel, Gázában megint több tucatnyi palesztint lőttek le a segélyosztó központoknál
Wéber Balázs | 2025. június 17. 11:21
Helyi közlések szerint összesen már több mint 300 palesztinnal végeztek izraeli erők a központok közelében azok megnyitása óta. Izrael vitatja a számokat, és önvédelemre hivatkozik.
Nemzetközi Trump készül: amerikai légi utántöltő gépek érkeznek Európába
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 11:05
A USS Nimitz pedig a Közel-Kelet felé tart.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG