5p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bármennyire önelégült lehet most Donald Trump, hogy a világ tetején ül két tekintélyelvű uralkodótársa mellett, mindez csak látszat. Nagy a kockázata annak, hogy a befolyási szférák új rendszerének rossz irányítása erőszakos összeomláshoz vezethet, ahogyan az az európai rendszerrel 1914-ben megtörtént. Káncz Csaba jegyzete.

Ahogy korábbi nemzetbiztonsági tanácsadója, John Bolton megjegyzi, Trumpnak „nincs átfogó nemzetbiztonsági filozófiája”, és „döntései tranzakciósak, ad hoc jellegűek, anekdotikusak és epizodikusak.” A második ciklusában ráadásul a komoly szaktekintélyek is eltűntek a környezetéből, akik az első ciklusban még megfékezték néhány zsigeri impulzusát, és megpróbálták visszafogni.

Lekerült a póráz

Trump vonalvezetésében a legnyilvánvalóbb a tekintélyelvűség iránti vonzalma, valamint a demokrácia és a jogállamiság megvetése.

Belföldön ez magában foglalja a 2020-as elnökválasztás eredményének megdöntésére tett kísérletét, valamint azt, hogy jelenleg figyelmen kívül hagy számos olyan törvényt, amely az általa tönkretett vagy működésképtelenné tett ügynökségek státuszát szabályozza. Ennek megfelelő hajlamai nemzetközileg többek között a Vlagyimir Putyin iránti régóta tartó tiszteletét és a nemzetközi jog semmibe vételét foglalják magukban, például a Gázai övezet Egyesült Államok által javasolt átvételével.

Újraválasztása óta önelégült kifejezés van Trump arcán
Újraválasztása óta önelégült kifejezés van Trump arcán
Fotó: AFP

Ehhez kapcsolódik a tágabb értelemben vett emberi és politikai jogok figyelmen kívül hagyása. Ennek egyik legfrissebb példája Trump rendelete, amely megszünteti az amerikai fegyverexport és az emberi jogok tiszteletben tartása közötti kapcsolatot. Ez a lépés nemcsak a Biden-kormányzat egyik intézkedését helyezi hatályon kívül, hanem egy másik amerikai törvénynek lazán ellentmond.

Az erősebb jogán („might makes right”) megközelítés, amely a nyers hatalom alkalmazásával jár, jellemzi Trump egész kormányzási módszerét a hivatalba lépésének első napjától.

A külpolitikában ennek a megközelítésnek a legmegdöbbentőbb megnyilvánulása az, hogy az ukrajnai háborúval kapcsolatos amerikai politikát megfordította, és az ukrajnai háborúval szembeni ellenállásból de facto jóváhagyta Oroszország azon kísérletét, hogy fegyveres erővel leigázza Ukrajnát.

Az etnonacionalizmus egy másik kiemelkedő téma, amely belföldön Trump könyörtelen támadásában mutatkozik meg minden olyan dolog ellen, amely a sokszínűségre, egyenlőségre és befogadásra (DEI) utaló programokra utal. Ehhez jön még egy olyan téma, amely a múltbeli amerikai külpolitikai hagyományokban is megtalálható, de csak akkor, ha visszamegyünk William McKinley elnök idejéig, a 19. század végéig, akit Trump elmondása szerint csodál. Ez a téma az amerikai imperializmushoz való visszatérés, különösen a nyugati féltekén, amint azt Trump Grönlandról, Kanadáról és Panamáról tett expanziós nyilatkozatai is mutatják.

Végső soron destabilizáló

Bár Trump külpolitikáját talán nem a nagy és jól körülhatárolt víziók vezérlik, ezek a politikák együttesen egy olyan világrend felé tartanak, amely valóban meghatározható, és amely határozottan különbözik a korábbi globális rendszerektől, mint például a liberális internacionalizmus, a kétpólusú hidegháború vagy a hidegháború utáni amerikai „egypólusú pillanat”.

Ezt az új, kialakulóban lévő világrendet Donald Trump Amerikájának, Vlagyimir Putyin Oroszországának és Hszi Csin-ping Kínájának tekintélyelvű triumvirátusa uralná.

Egy ilyen triumvirátus nem formális szövetség lenne, hanem inkább egyfajta globális hatalommegosztás, amelyben a három nagy hatalom tranzakciós alkukat kötne egymással, mindenki más feje fölött, miközben tiszteletben tartanák egymás befolyási övezetét.

A triumvirátus erős hasonlóságokon alapulna, kezdve a tekintélyelvűséggel, amelynek középpontjában az a fajta korlátlan személyes uralom áll, amelyet Putyin és Hszi elért, és amelyet Trump is el akar érni. Az orosz és a kínai rezsim egyéb jellemzői számos tekintetben hasonlítanak Trump uralmának fentebb ismertetett tendenciáira. Ezek közé tartozik az emberi jogok elutasítása, a kül- és belpolitikai kérdésekben egyaránt a hatalom dominanciája a jog fölött, valamint az etno-nacionalizmus, ahogyan azt Putyin etnikai alapú felhívásai és Kína ujgurokkal szembeni bánásmódja mutatja.

Mindhárom rezsim birodalmi terjeszkedésre törekszik, amint azt Putyin erőfeszítései, hogy helyreállítsa Moszkva uralmát a volt Szovjetunió egy része felett, és Kína expanzív tevékenységei a Dél-kínai-tengeren is mutatják.

Trump mára szinte átengedte Európát az orosz szférának, nemcsak az Ukrajnával kapcsolatos amerikai politika megfordításával, hanem azzal is, hogy megrendítette a NATO-t, és arra bátorította az oroszokat, hogy „azt csináljanak, amit akarnak” minden olyan NATO-taggal, amely nem felel meg a hadi-kiadási elvárásoknak.

Még túl korai lenne megbecsülni, hogy Trump miként próbál majd határokat húzni az amerikai és a kínai befolyási szférák között, vagy hogyan reagálna a kínai kihívásokra e szférák határai mentén. A lehetséges összeütközések a csendes-óceáni kínai terjeszkedésből és Peking latin-amerikai térnyeréséből adódhatnak.

Bármilyen önelégültség, amit Trump most érezhet, hogy a világ tetején ül két tekintélyelvű uralkodótársa mellett, csalóka látszat. Nagy a kockázata annak, hogy a befolyási szférák új rendszerének rossz irányítása erőszakos összeomláshoz vezethet, ahogyan az az európai rendszerrel több, mint egy évszázaddal ezelőtt megtörtént.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Kettős játékot játszik Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2025. július 22. 19:11
Február végén az amerikai elnök még Zelenszkijt alázta a Fehér Házban, múlt héten viszont már Putyinnak adott 50 napos ultimátumot. A Kreml ura ugyanakkor továbbra sem konfrontálódik Trumppal, telefonon elbeszélget vele a békéről, miközben tovább tolja előre a katonáit Ukrajnában. Neki a háborús célok a legfontosabbak. Nagyító alatt ezúttal a két nagyhatalom vezetőjének megromlott viszonya.
Nemzetközi Robert Fico Washingtonban írhatja alá a nagy üzletet
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 17:52
Hamarosan kormányközi megállapodás születhet Szlovákia és az Egyesült Államok között, amely lehetővé tenné, hogy az amerikai Westinghouse építse meg a Jaslovské Bohunice-i 1,250 megawattos új atomerőművet.
Nemzetközi A franciák tisztán szeretnének látni Gázában
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 15:57
Franciaország azt kéri, hogy „a szabad és független sajtó bejuthasson Gázába, hogy megmutathassa”, mi történik a 21 hónapja tartó háború után az ENSZ és a civil szervezetek szerint éhínséggel fenyegetett területen – mondta Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter kedden.
Nemzetközi Nem szokványos napja volt Szijjártó Péternek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 15:11
Kollégájával való találkozás után számolt be erről a külgazdasági és külügyminiszter.
Nemzetközi Felgyorsult a gyermekek éhenhalása Gázában
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 14:28
Dr. Mohammed Abu Salmiya, a gázai Shifa kórház igazgatója szerint az elmúlt 72 órában 21 gyermek halt meg alultápláltság és éhezés következtében a térségben.
Nemzetközi Hatalmas atomerőművet építettnek a britek — külföldi segítséggel
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 13:48
Az Egyesült Királyság megállapodást kötött magánbefektetőkkel, hogy felépítsék a 38 milliárd fontos Sizewell C atomerőművet.
Nemzetközi Kiderült, hogy mennyiből él egy átlag német és mi számít rossz fizetésnek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:20
A magyar mediánbér a német harmada.
Nemzetközi Mikor nyílnak meg teljesen az uniós pénzcsapok? Klasszis Klub Live Szent-Iványi Istvánnal
Wéber Balázs | 2025. július 22. 10:51
Kérdezze Ön is a Klasszis Klub Live következő adásában Szent-Iványi Istvánt!
Nemzetközi Egyre több fogamzásgátló fogy Oroszországban – vannak, akiknek ez nem tetszik
Elek Lenke | 2025. július 22. 10:35
Egyre több orosz nő használ hormonális fogamzásgátlót, amit a gyógyszertári statisztikák is igazolnak: január és május között közel 9 millió csomagot adtak el az országban az RNC Pharma gyógyszerpiaci szakértőinek adatai szerint. Ez 7 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kereslet különösen a Csecsen Köztársaságban ugrott meg, ahol 23 százalékos növekedést regisztráltak. Az orosz demográfusok azonban aggodalommal figyelik ezt a tendenciát.
Nemzetközi Itt a Zelenszkij-lista: erről tárgyalnának az oroszokkal szerdán
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 09:20
Három kiemelten fontos kérdést nevezett meg hétfőn Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, melyet Kijev meg akar vitatni az Oroszországgal tartandó harmadik tárgyalási fordulón Isztambulban: a hadifoglyok és az ukrán gyerekek hazaszállítása, valamint az államfők közvetlen tárgyalása.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG