5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A dinamikus Kallas nagy hangsúlyt fektet az EU védelmi képességeinek megerősítésére, az energiabiztonság fokozására és a demokratikus ellenálló képesség előmozdítására. Moszkva, Budapest és Belgrád várhatóan erőteljes nyomás alá kerül. Káncz Csaba jegyzete.

Az EU külpolitikája drámai változásokra készül, mivel Kaja Kallas, Észtország miniszterelnöke és az orosz harciasság szókimondó bírálója az EU külpolitikai vezetői posztjának várományosa. Ha kinevezését megerősítik (ez akár már ezen a hétvégén megtörténhet), az vízválasztó pillanatot jelentene, és egy merész, értékközpontú korszakot nyitna az EU globális szerepvállalásában.

Kallas megingathatatlan hírnevet szerzett magabiztos álláspontjával a kritikus geopolitikai kérdésekben. A felemelkedése azt ígéri, hogy az EU külpolitikai apparátusába egy erős adag határozottságot és elvi vezetést juttat, ami az egész nemzetközi színtéren visszhangra talál.

Az EU külpolitikai vezetője - hivatalos nevén az „Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője” - kulcsszerepet játszik az EU külpolitikájának alakításában és végrehajtásában. Ez a pozíció, amely a főképviselő és az Európai Bizottság alelnöke szerepét egyesíti, magában foglalja az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ) felügyeletét, az EU külső fellépéseinek koordinálását és az EU képviseletét a globális színtéren.

Egyáltalán nem véletlen, hogy Kaja Kallas Volodimir Zelenszkij mellett is feltűnt már
Egyáltalán nem véletlen, hogy Kaja Kallas Volodimir Zelenszkij mellett is feltűnt már
Fotó: EPA/RAUL MEE

Egy új korszak

Kallas politikai vonalvezetése szöges ellentétben áll közvetlen elődjével, Josep Borrellel, akinek vezetését gyakran bírálták, mert reaktív volt, nem volt határozott, és nem tudott stratégiai irányt mutatni a tagállamok közötti megosztottság közepette. Kallas valószínűleg egy koherensebb és stratégiailag önállóbb uniós külpolitikát fog előmozdítani, és ezzel Borrell hivatali idejének egyik fő gyengeségét orvosolja, amelyet megosztottság és a stratégiai irányvonal vélt hiánya jellemzett.

Kallas hangsúlyt fektet az EU védelmi képességeinek megerősítésére, az energiabiztonság fokozására és a demokratikus ellenálló képesség előmozdítására, ami egy integráltabb és önállóbb külpolitikai apparátus irányába mutat. Kallas várhatóan határozottabb álláspontot képvisel majd a demokratikus normáktól és a külpolitikai irányvonaltól eltérő uniós tagokkal és csatlakozás előtt álló államokkal, például Magyarországgal és Szerbiával szemben. Ez ellentétben áll Borrell megközelítésével, amelyet gyakran kritizáltak, mivel túlságosan engedékeny volt az ilyen országokkal szemben.

Egy európai védelmi ütőerőt kovácsolva

Kallas víziója egy stratégiailag autonóm és egységes Európáról messze túlmutat a puszta retorikán. Vezetése alatt az EU-ban megugorhat a védelmi együttműködési projektek száma, a legmodernebb fegyverrendszerektől kezdve a fejlett kiberbiztonsági kezdeményezésekig. A védelmi politikák nagyobb fokú összehangolására, a beszerzési folyamatok ésszerűsítésére és az európai védelmi ágazat kollektív erejének kihasználására irányuló felhívás várható, amely az EU stratégiai autonómiájának és globális befolyásának növelésére irányul.

Kallas várhatóan szorgalmazza majd a „Közös Európai Védelmi Ipari Bázis” létrehozását, amely a védelmi vállalatok, kutatóintézetek és ellátási láncok összehangolt hálózata lenne. Ez a bázis - amely az EU Ukrajna által feltárt gyenge pontja - elősegíthetné az együttműködést, az innovációt és a csúcstechnológiák fejlesztését, biztosítva, hogy az EU továbbra is a védelmi képességek élvonalában maradjon, miközben csökkenti a külső beszállítóktól való függőséget.

A hibrid fenyegetések jelentette kihívások kezelése érdekében Kallas a hibrid fenyegetések elleni küzdelem európai kiválósági központjának a korszerűsítését is szorgalmazhatja Helsinkiben, amely a nem katonai eszközök - például a dezinformációs kampányok, a gazdasági kényszerítés és a tudományos fejlődés rosszindulatú célokra való felhasználása - megfigyelésére, elemzésére és az ellenük való fellépésre hivatott.

Navigálás a regionális dinamikában

Az egyik jelentős lépés lehet a NATO „Megerősített Előretolt Jelenlétének” (EFP) kiterjesztése, amely már most is fenntart harccsoportokat a balti térségben. Kallas várhatóan a csapatok számának növelését és gyakoribb közös hadgyakorlatokat szorgalmazhat a Baltikumban állomásozó NATO-erők készenlétének és interoperabilitásának fokozása érdekében. Vezetése továbbá arra ösztönözheti az EU-t, hogy az Európai Védelmi Alapon keresztül erősítse meg a balti államoknak nyújtott támogatását, amely pénzügyi támogatást nyújthatna a közös védelmi projektekhez és a fejlett katonai technológia fejlesztéséhez.

Kallas vezetése várhatóan elősegíti majd az EU és az északi országok közötti szorosabb együttműködést különböző biztonsági kérdésekben. Ez magában foglalja a Balti-tenger tengeri biztonságát, az északi-sarkvidéki ügyeket és a közös védelmi képességek fejlesztését. A stratégiai autonómia és az EU határozottabb védelmi pozíciójának szorgalmazása visszhangra talál az északi nemzetek körében, amelyek már régóta igyekeznek egyensúlyt teremteni biztonsági kötelezettségvállalásaik és a nagyhatalmi tömböktől való függetlenségük között.

A transzatlanti kapcsolatok újrakalibrálása

Újra fogja kalibrálni az EU stratégiai autonómiája és az Egyesült Államokkal való transzatlanti partnerség közötti egyensúlyt. Miközben a NATO és a transzatlanti kötelék iránti elkötelezettsége megingathatatlan, az EU határozottabb és függetlenebb védelmi pozíciójára vonatkozó elképzelései felborzolhatják a kedélyeket az Atlanti-óceán túloldalán.

De ez azt jelentheti, hogy az EU nagyobb részt vállal a regionális biztonsági műveletekből, különösen a közvetlen szomszédságában, miközben fenntartja a NATO-val való szoros koordinációt és interoperabilitást. Márpedig egy ilyen fejlemény enyhíthetné az Egyesült Államokra nehezedő nyomást, hogy vállalja a biztonsági terhek saját részét, és lehetővé tenné az erőforrások és a felelősségek igazságosabb elosztását a szövetségen belül.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Egy lépéssel közelebb a béke? Van, amiben már tárgyalnának az oroszok
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 20:04
Oroszország kész megvitatni az Egyesült Államokkal a zaporizzsjai atomerőműben való amerikai jelenlét kérdését az ukrajnai helyzet rendezése keretében – jelentette ki Alekszandr Lihacsov, a Roszatom orosz nukleáris állami vállalat vezérigazgatója szerdán az Interfax hírügynökségnek.
Nemzetközi Kína váratlan gesztust tett Európa felé
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:21
Kína feloldja az Európai Parlament öt képviselőjével és az emberi jogi szakbizottságával szemben 2021 márciusában bevezetetett szankciókat – jelentette be Roberta Metsola, az uniós parlament elnöke szerdán.
Nemzetközi Észtország bejelentkezett az ukrajnai békefenntartó misszióba
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 17:27
Készek részt venni egy esetleges európai békefenntartó misszióban Ukrajnában – jelentette be Kristen Michal észt miniszterelnök.
Nemzetközi Kína másra mutogat: szerintük innen indulhatott a koronavírus
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 17:01
Kína a világjárvány elleni válaszlépéseiről szóló úgynevezett fehér könyvében megismételte azon állítását, hogy a koronavírus-járvány az Egyesült Államokból indulhatott ki.
Nemzetközi Csalódást keltő adat jött a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:21
Az idei első negyedévben 0,3 százalékkal csökkent az Egyesült Államok GDP-je. Az elemzők 0,3 százalékos növekedésre számítottak.
Nemzetközi Olyat tesz az új kancellár, amire 60 éve nem volt példa – jövő kedden kormányt vált Németország
Wéber Balázs | 2025. április 30. 15:31
A héten bemutatta miniszterjelöltjeit az előrehozott választásokat megnyerő CDU-CSU szövetség Németországban. Friedrich Merz Johann Wadephult jelölte külügyminiszternek – a tárcát utoljára a 60-as években vezette CDU-s politikus. A koalícióba tíz minisztert jelölhet a jobbközép szövetség, a szociáldemokratáknak hét poszt jut. Időközben a szociáldemokraták tagsága jóváhagyta a koalíciós szerződést, így jövő hét kedden hivatalba léphet a koalíciós kormány.
Nemzetközi Az IT-kiadásokat is pörgeti a mesterséges intelligencia
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 15:16
Világszerte egyre gyorsabban nőnek az informatikai kiadások, a mesterséges intelligencia térnyerése tavaly újabb lendületet adott a fejlesztéseknek – közölte a Deloitte. 
Nemzetközi Öntik a pénzt az európai és az ukrán védelmi iparra
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 14:31
Az Európai Bizottság az Európai Védelmi Alap keretében 910 millió eurót fordít az európai és az ukrán védelmi ipar megerősítésére.
Nemzetközi Eddig több száz észak-koreai katona halt meg az orosz-ukrán háborúban
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 14:14
Állítják a dél-koreaiak. 
Nemzetközi Az euróövezeti GDP egyre jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 12:56
A vártnál nagyobb mértékben nőtt az első negyedévben az euróövezeti bruttó hazai termék (GDP) az Európai Unió statisztikai hivatala szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG