7p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A brit hadiipari vállalatok jobban teljesítenek más ágazatoknál – még amerikai társaiknál is – a folyamatban lévő ukrajnai és a gázai háború idején. A brit BAE Systems óriási gyártókapacitások kiépítésére készül Ukrajnában. Káncz Csaba jegyzete.

A brit védelmi cégeket 2024 első félévében a szárnyaló nyereség és az erőteljes bevétel-növekedés jellemezte. Az orosz-ukrán háború, Izrael Gáza és Libanon elleni háborúja, valamint az USA és Kína közötti feszültségek fokozódása az ázsiai-csendes-óceáni térségben – ezek az aggasztó fejlemények lehetővé tették a brit hadiipari vállalatok számára, hogy elképesztő nyereséget termeljenek.

Vessünk egy gyors pillantást néhány nagy iparági név elmúlt két évben elért eredményeire:

  • Rolls-Royce Defence: A vállalat profitja több mint kétharmadával nőtt, miközben a bevételek jelentősen emelkedtek. A tendencia mögött elsősorban a stratégiai költségcsökkentés és a példátlan megrendelések beáramlása állt.
  • BAE Systems: Az Egyesült Királyság vezető védelmi óriáscége szintén stabil teljesítményt nyújtott, a nyereség a vártnál jobban, 5 százalékkal nőtt.
  • Babcock International: A hadiipari vállalkozás 2024-ben is fenntartotta felfelé ívelő pályáját, és erőteljes pénzügyi növekedést ért el.
  • QinetiQ: A vállalat folyamatos nyereséget élvezhetett, és következetes növekedést jelentett minden tevékenységében.
  • Serco: Az iparági szintű lendület ellenére a Serco – társaitól eltérően – nehézségekkel szembesült az időszak során, a nyereség és a bevételek kismértékben csökkentek.

A Rolls-Royce Defense az egyik legnagyobb brit hadiipari cég
A Rolls-Royce Defense az egyik legnagyobb brit hadiipari cég
Fotó: Youtube

Az olyan kihívások ellenére, mint az ellátási láncok zavarai, a magas energiaárak és a fenyegető recesszió, az ágazat ellenálló képességről és alkalmazkodóképességről tett tanúbizonyságot. A globális Top 100-ban szereplő brit védelmi vállalatok folyamatosan növelték bevételeiket, különösen az orosz-ukrán konfliktus kezdete óta.

A kormány szerepe

Az orosz-ukrán háború jelentős változást eredményezett az Egyesült Királyság kormányának biztonsági felfogásában.

Az ország 2022-2023-ban megerősítette katonai infrastruktúráját, az elmúlt két évtized legmagasabb védelmi kiadásait jelezve, sőt megfordítva azt a tendenciát, amely az 1960-as évek óta folyamatosan növekvő egészségügyi kiadásokat jelentett. 2022-ben az Egyesült Királyság a GDP 11,1 százalékát fordította egészségügyi kiadásokra, egy évvel később azonban ez 10,9 százalékra csökkent.

Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma (MOD) a hazai védelmi beszállítók elsődleges megrendelője. A QinetiQ és a Babcock International például bevételeik több mint 50 százalékát a brit kormánnyal aláírt projektekből szerzik.

Más nemzetek mellett az Egyesült Királyság is kulcsfontosságú támogatója volt Ukrajnának, eddig 7,8 milliárd font (9,9 milliárd dollár) katonai támogatást vállalt. 2019 és 2023 között a háború sújtotta ország a brit katonai eladások harmadik legnagyobb célpontja, ami rávilágít arra, hogy a brit védelmi cégek milyen fontos szerepet játszottak Ukrajna hadseregének felfegyverzésében az Oroszországgal való teljes körű konfliktust megelőző években.

A brit BAE Systems és a német Rheinmetall már óriási gyártókapacitások kiépítésére készül Ukrajnában. Szomszédunk NATO-szabványoknak megfelelő nagyívű felfegyverzése egyben hozzájárul a Kijev által követelt biztonsági garanciákhoz.

Nemzetközi kereskedelem és export

Az elmúlt öt évben az Egyesült Királyság exportja megugrott, és megerősítette pozícióját a globális védelmi piac egyik vezető szereplőjeként.

A 2019 és 2023 közötti időszakban az Egyesült Királyság a 7. legnagyobb globális exportőrként szerepel a nemzetközi hadiipari eladások terén.

Csak 2022-ben az Egyesült Királyság védelmi exportja mintegy 11,2 milliárd fontot (15 milliárd dollárt) termelt, ami az iparág teljes bevételének több mint egyharmadát teszi ki – ez elképesztő, 69,9 százalékos növekedés az előző évekhez képest. A felfelé ívelő pálya 2023-ban folytatódott, az export 9,5 milliárd fontot (12 milliárd dollárt) ért el.

Ez a növekedés nagyrészt egy sor új szerződésnek köszönhető, amelyek kiterjesztették az Egyesült Királyság hatókörét a globális védelmi ágazatban. Különösen a Közel-Kelet vált az Egyesült Királyság exportjának kulcsfontosságú piacává, és olyan országok, mint Katar, a brit védelmi termékek első számú célországává léptek elő.

A SIPRI szerint a közel-keleti katonai kiadások 2023-ban drámai, 9 százalékos növekedést mutattak a megelőző évhez képest, ami mintegy 200 milliárd dollárt tesz ki – ez az elmúlt évtized legnagyobb éves növekedése.

Tőzsdei dinamika

A védelmi vállalatok tőzsdei teljesítménye hagyományosan a konfliktusokhoz és a geopolitikai feszültségekhez kötődik. A részvényárfolyamok általában a védelmi ágazat egészségi állapotának és a befektetői bizalomnak a mutatói.

A Rolls-Royce részvényeinek árfolyama az ukrajnai háború kezdete óta csaknem megnégyszereződött.

Bár a Rolls-Royce védelmi szegmense a teljes bevételének mindössze 26 százalékát teszi ki, a vállalat repülőgépiparban betöltött domináns szerepe és a katonai hajtóművek és rendszerek iránti folyamatos kereslet hozzájárult a részvényárfolyam folyamatos emelkedéséhez.

Ezért a BAE Systems kiemelkedik az ágazat sikerének legjobb példájaként, mivel bevételeinek 96 százaléka a védelemhez kötődik. Ugyanezen időszak alatt a BAE részvényeinek árfolyama megduplázódott, és megközelítőleg 1300 fontra (1600 dollár) emelkedett.

Más védelmi szereplők is lenyűgöző növekedést mutattak az elmúlt három évben. A Babcock International részvénye több mint kétharmadával, 500 fontra (630 dollárra) emelkedett, míg a QinetiQ hasonló nyereséget könyvelhetett el, 425 fontra (540 dollárra) ugorva.

Néhány védelmi vállalatnál a részvényárfolyamok emelkedése ellenére is volatilitás volt tapasztalható. Ennek oka a nem védelmi célú szerződésektől való függésük, a Serco például némi visszaeséssel szembesült, különösen az ausztrál migrációs megállapodással kapcsolatos jelentős veszteséget követően.

Az FTSE 100 index, amely azt mutatja meg, hogyan teljesítettek az Egyesült Királyság legértékesebb vállalatai, megragadta ezt a tendenciát – azt, hogy a védelmi cégek kivételével a többi ágazat csak 10 százalékkal nőtt ugyanebben az időszakban.

Ezért a befektetők egyre inkább megbízható növekedési lehetőségként tekintenek a védelmi vállalatokra, és a bizonytalan geopolitikai helyzetben a tartós keresletre fogadnak.

Az iparág kilátásai

A befektetők továbbra is egyre pozitívabban ítélik meg az ágazatot. Az Izraellel kötött egyes szerződések leállítása ellenére az Egyesült Királyság védelmi ipara a globális feszültségek és a katonai költségvetések növekedésével várhatóan növekedni fog.

A közelmúltban a BAE egy új, több mint 200 millió dolláros szerződést kötött, míg a Serco egy 97 millió dollárosat ütött nyélbe.

A kormány ígéretet tett arra, hogy a védelmi kiadásokat 2030-ra a GDP 2,5 százalékára emeli, ami 1997 óta a legmagasabb szint. Az Egyesült Királyság emellett kötelezettséget vállal arra, hogy 2024 és 2025 között 3 milliárd font (3,8 milliárd dollár) katonai támogatást nyújt.

Az ágazat most egy újabb erős nyereséges év előtt áll, mivel az olyan védelmi óriások, mint a BAE és a Roll Royce nemrégiben megemelték a 2024-es teljes évre vonatkozó kilátásaikat.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Mi lesz Mexikó válasza Trump húzására?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 20:19
A mexikói elnök leszögezte: meg fogja védeni hazája szuverenitását, de közben párbeszédre törekszik az Egyesült Államokkal.
Nemzetközi Zelenszkij felszólította Európát: ne spóroljanak a biztonságon
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 19:39
Oroszország másfél millió katonát képes harcba állítani, míg az ukrán fegyveres erőknél valamivel több mint 800 ezren, Franciaországban pedig 200 ezren szolgálnak, ezért az európai országoknak össze kell fogniuk, hogy megvédjék magukat az Oroszországi Föderációtól – hangsúlyozta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden a davosi Világgazdasági Fórumon mondott beszédében.
Nemzetközi Egy tollvonással újabb rendeletet törölt el Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 19:13
Az új amerikai elnök ismét egy olyan rendeletet vont vissza, amelyet még Joe Biden írt alá.
Nemzetközi Már egy napja Donald Trump az elnök, most megszólaltak az oroszok is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 18:26
Tiszteletben tartjuk az amerikai nép választását – mondta az orosz külügyminiszter.
Nemzetközi Orbán Viktor megsegíti Szlovákiát
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 17:36
Magyarország a Török Áramlaton keresztül növeli a gázszállítást. 
Nemzetközi Lemond az izraeli hadsereg vezérkari főnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 16:49
Vállalja a felelősséget a 2023-as őszi terrortámadásért. 
Nemzetközi Máris megjött a válasz Orbán Viktor támadására?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 16:09
Az együttműködésen alapuló világrend, amelyet 25 évvel ezelőtt elképzeltek, nem valósult meg, helyette a kíméletlen geostratégiai versengés új korszaka köszöntött be, ami miatt Európának sebességet kell váltania – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a davosi Világgazdasági Fórumon.
Nemzetközi Mire készül Putyin és a kínai elnök?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 14:43
Kétoldalú együttműködésről tárgyaltak.
Nemzetközi A WHO reméli, Trump meggondolja magát
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 13:23
Az amerikai elnök egyik első intézkedéseként elrendelte, hogy az Egyesült Államok lépjen ki az Egészségügyi Világszervezetből (WHO).
Nemzetközi Kezdődik a show: Donald Trump nem akármilyen jövőt álmodott meg
Kollár Dóra | 2025. január 21. 10:22
Új korszakra ébredt az Egyesült Államok, az elnököt Donald Trumpnak hívják, ez pedig óriási változásokat hoz magával. Beiktatási beszédében is sokat ígért, cukormázba öltöztetve. Gyorselemzésünk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG