5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elöregedő népesség és a geopolitikai feszültségek közepette az elnök nacionalizmusra való összpontosítása háttérbe szorítja a szükséges belföldi reformokat. A kommunista párt legitimitása Kína kormányzására egy hallgatólagos paktumon alapul, miszerint a folyamatos gazdasági növekedési állandóan növekvő életszínvonalat eredményez. Amint ez a motor leáll, az állampárt hitele megrendül. Káncz Csaba jegyzete.

A közel-keleti és ukrajnai háborúk uralják a címlapokat, de az indo-csendes-óceáni térség továbbra is a világpolitika középpontja, ahol a századunk minden jel szerint formálódni fog.

Miközben máshol bombák hullanak és rakéták repülnek, a Kínai Kommunista Párt (KKP) a legnagyobb kihívásokkal küzd azóta, hogy Teng Hsziao-ping reformjai 1979 óta egy generációnyi gyors növekedést eredményeztek. De számos jel szerint ez a 45 éves gazdasági csoda éppen véget ér.

Egy történet vége

Tekintettel Peking és a világgazdaság összefonódására, a nacionalista retorika fenntartása ahelyett, hogy a belföldi korrekcióra összpontosítana, globális következményekkel is járhat, megrázva a nemzetközi piacokat, a kereskedelmet és a befektetéseket.

Az 1979 óta tartó, nyaktörő gazdasági növekedés után egyszerre több probléma is lassítja a fejlődést, többek között az ingatlanpiac nem megfelelő működése, a népesség elöregedése és a fiatalok növekvő munkanélkülisége.

Belföldi turisták a pekingi úgynevezett Tiltott Városban 2024. október 7-én
Belföldi turisták a pekingi úgynevezett Tiltott Városban 2024. október 7-én
Fotó: MTI/AP/Achmad Ibrahim

A Wall Street Journal közelmúltbeli jelentése szerint 90 millió lakás áll üresen Kína-szerte egy olyan országban, amelynek népessége csökken.

A kínai ipar eközben szeptemberben újabb visszaesést szenvedett el. A kínai Nemzeti Statisztikai Hivatal vasárnap közzétett hivatalos adatai szerint az ipari szektor nyeresége 27,1 százalékkal csökkent a tavalyi év azonos hónapjához képest, ami az idei év eddigi legnagyobb visszaesése.

A kormány ösztönzésére a kínai háztartások összes megtakarításuk közel 80 százalékát ingatlanba fektették.

Most, hogy az ingatlanárak 2021 óta egyes piacokon mintegy 30 százalékkal csökkentek, a megdöbbent fogyasztók visszafogják kiadásaikat. Ez nem jó hír a központi büdzsének, hiszen Kína teljes bruttó államadóssága pedig a GDP már több, mint 300 százalékát teszi ki.

Az óriási adósságállomány a kínai ingatlanbuborék egyik legfontosabb öröksége
Az óriási adósságállomány a kínai ingatlanbuborék egyik legfontosabb öröksége
Fotó: Financial Times

A súlyosan eladósodott ország vezetése most előre akar menekülni. Peking három hete ígéretet tett arra, hogy „jelentősen növeli” az ország államadósság-állományát, hogy élénkítse a gazdaságát.

Lan Foan pénzügyminiszter leszögezte, hogy az állam az új adósságkibocsátásból többek között segíteni fogja az eladósodott helyi önkormányzatokat a pénzügyi problémáik kezelésében, támogatásokat nyújt az alacsony jövedelműeknek, támogatja az ingatlanpiacot és feltölti az állami bankok tőkéjét, írta a Reuters.

Súlyos kihívások

A Kínai Népköztársaság a közelmúltban ünnepelte alapításának 75. évfordulóját a pekingi Nép Nagy Csarnokában rendezett nagyszabású fogadással. Az elmúlt évektől eltérően az ünnepségen nem volt túl sok fényűzés és vidámság, ami azt jelzi, hogy a népköztársaság előtt súlyos próbatételek állnak Hszi Csin-ping elnök vezetése alatt.

Az állami vendégekhez és a Kommunista Párt vezető tisztségviselőihez intézett beszédében Hszi figyelmeztetett az előttünk álló „viharos tengerekre” a növekvő nemzetközi és belföldi fenyegetések miatt, beleértve az emelkedő megélhetési költségeket, az elöregedő népességet és a Fülöp-szigetekkel a vitatott dél-kínai tengeren fennálló feszültségeket.

Beszédében folyamatosan utalt Tajvan és a kommunista Kína szükségszerű egyesítésére (holott Tajvan soha nem volt a Kínai Népköztársaság része), valamint a kínai nemzet megfiatalítására a hongkongi és makaói „honfitársakkal”.

Forrongó Dél-kínai-tenger

Kína gazdasági helyzetét a Fülöp-szigetekkel a vitatott dél-kínai-tengeri hadgyakorlatok miatt kialakult feszültségek sem segítik.

Bár nem új jelenség, Kína tengeri kereskedelme a térségen keresztül 2024-ben a teljes kereskedelem több mint 64 százalékát teszi ki, és most komoly veszélyben van az Egyesült Államok és szövetségesei, köztük a Fülöp-szigetek erőteljes militarizálása miatt.

Ez dilemma elé állítja Hszit.

Egyfelől igyekszik megerősíteni Kína igényeit a régióra, és kihívást intézni az Egyesült Államokhoz és szövetségeseihez a Kína által önkényesen felállított – és a nemzetközi jogot sárba tipró – területi jogokkal kapcsolatban. Másrészt a kereskedelmi stabilitás fenntartására törekszik a növekvő belföldi gazdasági aggodalmak közepette.

A két álláspont azonban összeegyeztethetetlennek tűnik.

Bár igaz, hogy Kína korábban a Fülöp-szigetekkel folytatott tárgyalásokat helyezte előtérbe, fontos, hogy Hszi mérsékelje a Manilával szembeni harcias retorikáját. Csak így lehet a félreértéseket a megoldásra irányuló diplomáciai erőfeszítésekkel felváltani.

A kommunista párt játszmája

A KKP a Hidegháború évei alatt több tízmillió ártatlan civil halálával járó tragédiákat hozott a saját népére, legyen az a Nagy Éhínség (1959-61), vagy a Kulturális Forradalom (1966-76). A jelenlegi KKP legitimitása Kína kormányzására egy hallgatólagos paktumon alapul, miszerint a folyamatos gazdasági növekedési állandóan növekvő életszínvonalat eredményez.

Amint ez a motor leáll, az állampárt hitele megrendül. Hszi elnök pontosan érzékeli, hogy a bajba kerülő kínai lakosságot napjainkban külső vagy belső, valós vagy képzelt ellenfelekkel kell riogatni.

A Nyugat a 21. század első két évtizedét jórészt abban a hitben töltötte, hogy Kína „konvergál” hozzá. De mára világossá vált, hogy a KKP-vezette ország egy olyan erőteljes techno-leninsta rezsim, amely az eurázsiai tengely megerősítésével és Moszkva támogatásával a  Nyugat által dominált nemzetközi rend aláásására törekszik. Kína horizontján valóban viharfelhők gyülekeznek.  

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Mindenki Putyin parancsára vár
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 16:27
Lejárt az energetikai infrastruktúra létesítményei elleni csapásokra vonatkozó egy hónapos moratórium, de az orosz elnök nem adott ki utasítást ennek betartására vonatkozóan – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak.
Nemzetközi Kína visszautasította Zelenszkij vádjait
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 13:56
Nem szállítanak fegyvereket Oroszországnak.
Nemzetközi Sorsdöntő bejelentésre készül Trump?
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 12:09
Szavaiból akár a vámháború közelgő befejezésére is lehet következtetni.
Nemzetközi Vészjósló üzenetet küldött Trump minisztere Putyinnak
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 10:55
Marco Rubio szerint, ha nem lesz előrelépés a tűzszünetről folyó orosz-ukrán tárgyalásokon, akkor Donald Trump nem forszírozza tovább a békét.
Nemzetközi Sokba kerülhet az Orbán-kormánynak, hogy nem tartóztatta le Netanjahut
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 10:39
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett Magyarország ellen.
Nemzetközi Borzalmas tragédiáról érkezett hír
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 08:58
Két ember meghalt és sokan súlyos megsebesültek a Floridai Állami Egyetemen lezajlott lövöldözésben.
Nemzetközi Trump Zelenszkij tenyerébe csaphat
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 07:59
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást.
Nemzetközi Megkongatták a vészharangot a segélyszervezetek, mivel Izrael továbbra sem enged be segélyeket Gázába
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 18:31
Az Orvosok Határok Nélkül szervezet szerint a Gázai övezet a palesztinok tömegsírjává válik.
Nemzetközi Európai kormányfőt fogad Donald Trump a Fehér Házban csütörtökön
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:01
A vámokról tartott megbeszélést Donald Trump amerikai elnök a mexikói elnökkel és Japán kereskedelmi képviselőjével, csütörtökön pedig Georgia Meloni olasz miniszterelnököt is fogadja a Fehér Házban.
Nemzetközi Zuhan az illegális bevándorlók száma az egyik szomszédunknál
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 16:01
Szlovéniában az év első három hónapjában 3876 határsértőt tartóztattak fel a hatóságok, hatvan százalékkal kevesebbet, mint a 2024-es év ugyanezen időszakában – közölte csütörtökön a szlovén belügyminisztérium.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG