6p

Kiderült, mi is történt az orosz-ukrán béketárgyalásokon. Hát nem az, amit egyesek állítanak.

Bendarzsevszkij Anton, a posztszovjet térség szakértője, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója hívta fel a figyelmet Facebook-oldalán arra, hogy fontos információk láttak napvilágot a 2022-ben Oroszország és Ukrajna között zajló béketárgyalásokról.

Ezekről eddig csak a résztvevő felek elmondásaiból, illetve különböző szóbeszédekből lehetett többet tudni, de a New York Times a hétvégén nyilvánosságra hozta a 2022. márciusi és áprilisi tárgyalások minden végső dokumentumát, azaz azt a pontot, ahol a felek álláspontjai a legközelebb kerültek egymáshoz - és ezekből igen érdekes dolgok derültek ki. (A dokumetumok innen letölthetők, a NYT cikke ugyanis fizetőfal mögött található.)

Az ukrán delegáció az egyik 2022. márciusi tárgyalási fordulón - nem a nyugatiak kényszerítetták őket felállásra a tárgyalóasztaltól
Az ukrán delegáció az egyik 2022. márciusi tárgyalási fordulón - nem a nyugatiak kényszerítetták őket felállásra a tárgyalóasztaltól
Fotó: Twitter

Az például szinte már közhelyszerű igazságként lett kezelve a világsajtó Oroszországgal szemben kevésbé kritikus részében - így például a magyar kormányhoz köthető, gyakran az orosz állami propaganda szólamait egy az egyben átvevő magyar sajtótermékekben -, hogy 2022-ben, Isztambulban a felek már készen álltak egy békemegállapodás aláírására. Ezzel véget is érhetett volna a háború, de az ukránok, méghozzá Boris Johnson akkori brit miniszterelnök kijevi látogatásának hatására - kihátráltak a megállapodásból. Nagyjából ezt mondta el többször maga Vlagyimir Putyin is, és ez a történet jól felhasználható volt a "háborúpárti" Nyugat és a "békepárti" Oroszország szembeállítására is.

De mi derül ki ezekből a dokumentumokból?

"Ami először is jól látható és kijelenthető, hogy a felek teljesen elbeszéltek egymás mellett, és NINCS olyan tervezet, amelyben Moszkva és Kijev egyetértett volna. Mindegyik dokumentum mindkét fél részéről megfogalmazott álláspontokat és követeléseket tartalmazott, amelyekben végül NEM született egyetértő megállapodás"

- írja Bendarzsevszkij Anton, majd leírja, hogy a március 17-ei tárgyalásokon gyakorlatilag csak egy ultimátum hangzott el orosz részről, de március végére, a katonai helyzet változásával párhuzamosan már valóban rugalmasabb lett kissé az orosz álláspont.

"Az eredeti ultimátumhoz képest a március 29-ei konzultációs kommüniké már sokkal rugalmasabb Moszkva részéről: Krím-félsziget helyzetét lényegében a tárgyalásokon kívül helyezték a következő 15 évre, a többi területről pedig külön-külön tárgyalások során döntöttek volna a fegyverszünet aláírása után.

Az utóbb megfogalmazott bekezdés él élénken a nemzetközi nyilvánosság egy részében, hogy micsoda lehetőséget szalasztott el Ukrajna, hisz március végén micsoda kedvező feltételeket kaphattak volna. Ez így összefoglalva valóban jó lett volna, de egy dologról ne feledkezzünk meg: ha valaki ránéz arra a dokumentumra, láthatja, hogy ez egy mindössze 1,5 oldalból álló irat. Egy általános megfogalmazásokat tartalmazó dokumentum, amelyben a delegáció tagjai megfogalmazták, hogy mi lenne jó. Ez semmilyen konkrétumokat nem tartalmazott, tehát semmilyen ereje nem is volt. A tényleges tárgyalások csak azután kezdődtek" - fogalmaz a szakértő.

Egy ponton bukott el a béke

A tényleges tárgyalások eredménye pedig az április 15-ei dokumentumban látható. Ebben az alábbi érdekesebb pontok szerepelnek Bendarzsevszkij összefoglalója szerint:

  • Ukrajna állandó státuszú semleges országgá válik
  • Ukrajna semmilyen katonai szövetségnek nem lehet a tagja a jövőben
  • Ukrajna területén nem lehet semmiféle külföldi katonai bázis, sem katonai infrastruktúra, és ilyen célból az ukrán fegyveres erők sem használhatják a külföldön lévő katonai infrastruktúrát
  • nukleáris fegyverek és azok infrastruktúrájának a bárminemű kizárása Ukrajna területéről
  • Ukrajnának adott biztonsági garanciákról szóló pont és azok vétójoga - erről bővebben alább
  • a biztonsági garanciákat USA, Nagy-Britannia, Kína, Franciaország és Oroszország biztosították volna
  • minden egymással szemben meghozott szankció eltörlése
  • minden nemzetközi bíróság előtt 2014 óta lévő peres eljárást lezárnak
  • Ukrajna kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból
  • Ukrajna elismeri AZ OROSZ NYELV HIVATALOS STÁTUSZÁT, és lényegében ÁLLAMNYELVI SZINTRE emeli azt a törvényhozásban, végrehajtásban és bírósági intézményekben
  • - a szerződés hatálya nem terjedt ki Krímre és Szevasztopolra, illetve bizonyos, a szerződésben nem részletezett más területekre (az orosz megszállás alatt lévő területekről van szó, amelyekről későbbi tárgyalások során döntöttek volna).
  • - az ukrán haderő leszerelése: az ukrán fegyveres erők létszámát 85 ezer főben akarta limitálni Oroszország, az ukrán nemzeti gárda létszámát maximum 15 ezer főben. A harckocsik számát a harmadára (342), az aknavetők számát hetedére, stb. Vagyis: a jelenlegi harcoló erők negyede / ötöde lett volna a maximum
  • Ukrajnának továbbá vállalnia kellett volna, hogy semmilyen kis- és középhatótávolságú, 280 km-es hatótávolságot meghaladó rakétát nem tart és nem is fejleszt a területén.

Ez így első látásra akár valóban alapja lehetett volna egy békemegállapodásnak, csakhogy Oroszország a tárgyalások minden körében ragaszkodott ahhoz, hogy Ukrajna biztonsági garanciáit az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Kína és Oroszország együttes döntése garantálta volna.

"Lefordítom: vagyis amennyiben a megnevezett garantorok közül bárki (de leginkább maga Oroszország) (ismét) megtámadta volna Ukrajnát, akkor a támadó vétója automatikusan meg is akadályozta volna, hogy onnantól bárki Ukrajna segítségére siessen.

Vagyis az ukrán tárgyalók és döntéshozók jöggal gondolhatták ez alapján, hogy ennek a résznek a konzekvens beemelésével Oroszország valójában
1) csak előkészíti a támadás következő körét
2) miközben a szerződés alapján Ukrajna le kellett, hogy építse a hadseregét
3) az úgy nevezett garanciák pedig a vétójog mellett valójában csak komolytalan fikció"
 
- írja a szakértő, majd hozzáteszi, hogy a tárgyalások még az oroszok észak-ukrajnai - kényszerű - kivonulása után is folytatódtak, de a garanciákról és a vétóról szóló pont esetében nem tudtak továbblépni, így végül megszakadtak.
 
"Ha a jövőben a 2022. tavaszi tárgyalásokról szóló vitákban valaki az orosz narratívát mondja fel ezek után is, mutassuk meg neki a tényeket és a konkrét dokumentumokat"
 
- zárja bejegyzését Bendarzsevszkij Anton.
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Telefonon beszélt egymással az amerikai és az orosz védelmi miniszter
Privátbankár.hu | 2024. június 26. 12:59
A helyzet további eszkalálódásának veszélyére figyelmeztette az Ukrajnába irányuló, folytatódó amerikai fegyverszállítással kapcsolatban Andrej Belouszov orosz védelmi miniszter amerikai hivatali partnerét, Lloyd Austint - közölte szerdán a moszkvai katonai tárca.
Nemzetközi Horvátország bevezeti a sorkatonai szolgálatot
Privátbankár.hu | 2024. június 26. 12:33
Minden készen áll arra, hogy Horvátország 2025. január elsejétől bevezesse a sorkatonai szolgálatot, már csak politikai jóváhagyásra van szükség - jelentette be Ivan Anusic védelmi miniszter a horvát közszolgálati televíziónak nyilatkozva.
Nemzetközi Hivatalos: Mark Rutte az új NATO-főtitkár
Privátbankár.hu | 2024. június 26. 11:06
A NATO döntéshozó szerve, az Észak-atlanti Tanács szerdán úgy határozott, hogy Mark Rutte leköszönő holland miniszterelnököt nevezi ki a NATO következő főtitkárának.
Nemzetközi Az ortodox zsidóknak is kötelezővé teszik a katonai szolgálatot Izraelben
Privátbankár.hu | 2024. június 26. 10:07
Az izraeli legfelsőbb bíróság úgy döntött, hogy az ultraortodox zsidó férfiakat is be kell hívni katonai szolgálatra – írja a The Guardian.
Nemzetközi Az új EU külügyi főnök nekimegy Budapestnek és Moszkvának
Káncz Csaba | 2024. június 26. 09:33
A dinamikus Kallas nagy hangsúlyt fektet az EU védelmi képességeinek megerősítésére, az energiabiztonság fokozására és a demokratikus ellenálló képesség előmozdítására. Moszkva, Budapest és Belgrád várhatóan erőteljes nyomás alá kerül. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Észak-Korea bevetette a trágyával töltött lufikat
Privátbankár.hu | 2024. június 26. 09:00
Újabb szemétszállító léggömbök landoltak Dél-Koreában.
Nemzetközi Bűnözők fosztogatják a segélyszállítmányokat Gázában
Privátbankár.hu | 2024. június 26. 08:36
Bűnbandák okozzák a legnagyobb gondot a gázai humanitárius segélyek elosztásának folytatásában, elsősorban Kerem Shalom gázai-izraeli átkelő körzetében - jelentette ki az amerikai külügyminisztérium szóvivője kedden.
Nemzetközi Amerikai hadiipari cégek emberei utazhatnak Ukrajnába
Privátbankár.hu | 2024. június 26. 08:00
Dezertálnak az ukránok. Háborús hírek.
Nemzetközi Annyi már az utcai lövöldözés Amerikában, hogy válsághelyzetet hirdettek
Privátbankár.hu | 2024. június 26. 06:37
Közegészségügyi válsághelyzetet hirdetett az Egyesült Államok tiszti főorvosa a fegyveres erőszak terjedése miatt kedden.
Nemzetközi Újabb front Koreában, vagy kétállami megoldás az új orosz-észak-koreai barátság fényében?
Bózsó Péter | 2024. június 26. 05:39
Vlagyimir Putyin orosz elnök kölcsönös biztonsági egyezményt írt alá ázsiai szomszédjának elnökével Kim Dzsongunnal. Észak-Korea az év elején stratégiai változást jelentette be déli szomszédjához való viszonyában. Mit várhatunk?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG