Libanoni közlések szerint a szombat hajnalban, figyelmeztetés nélkül végrehajtott támadásban már mintegy 20-an vesztették életüket, és több mint 60 ember megsebesült. Az áldozatok száma várhatóan tovább fog emelkedni, a halottakat a romok alatt talált testrészeik alapján, DNS-tesztekkel próbálják azonosítani.
A BBC helyszíni tudósítása szerint a csapás Bejrút központjában történt, és azt szerte a városban hallani és érezni lehetett. A támadásban minimum egy nyolcemeletes lakóház megsemmisült a sűrűn lakott Basta negyedben.
Izraeli lapértesülések szerint az akció a szélsőséges iszlamista szervezet, a Hezbollah egy magasrangú vezetője ellen irányult. A helyiek szerint ugyanakkor ez nem indokolhatja egy egész lakóház lerombolását.
„Még ha rejtőzködik is ott egy személy, (…) le kell rombolni egy épületet, ahol emberek alszanak? Szükséges megölni az összes embert egy ember miatt? Vagy mi nem vagyunk emberek?” – mondta a brit adónak Ali Nassar, aki a szomszédos épületben lakik.
Az izraeli hadsereg (IDF) nem kommentálta a légicsapást.
Az IDF szombaton több más légitámadást is végrehajtott Libanonban. Ezek következtében az ország keleti részén található Baalbekben legkevesebb 15 ember, köztük négy gyerek vesztette életét a libanoni egészségügyi minisztérium közlése szerint.
Izrael azt állítja, hogy a támadásokkal a Hezbollahot akarja meggyengíteni, mivel az fenyegeti az Észak-Izraelben élőket. Erről a területről 60 ezer embert kellett kitelepíteni korábban.
Az izraeli támadásokban tavaly október óta 3670 ember vesztette életét libanoni közlések szerint, egymillió libanoni pedig kénytelen volt elhagyni otthonát.
Az izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanjahu ellen csütörtökön elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC).
A szervezet azért tett ilyen lépést az izraeli miniszterelnök, valamint a közelmúltban leváltott Joáv Galant védelmi miniszter ellen, mert a bírók szerint „alapos okkal” állítható, hogy „bűnügyi felelősség” terheli őket „háborús és emberiesség elleni bűncselekmények” elkövetéséért a gázai háborúban. Ezek között említették például az éheztetést és a civil lakossággal szembeni háborús bűnöket.
Izrael élesen visszautasította a vádakat. Orbán Viktor pedig az ICC bejelentését követően közölte, hogy hivatalos magyarországi látogatásra hívja meg Benjamnin Netanjahut. A magyar miniszterelnök szerint az ICC döntése „politikai célokból” született, azzal „szembe kell szegülni”.