Jövő hét kedden hivatalba lép az új német kormány, amelyet a CDU-CSU és a szociáldemokrata párt (SPD) alkot majd.
Itt az új külügyminiszter
Míg a szociáldemokrata miniszterek többségének kiléte még nem ismert, Friedrich Merz jövendőbeli kancellár, a CDU vezére már nyilvánosságra hozta jelöltjeinek listáját: a külügyminiszter például Johann Wadephul lesz.
Utoljára mintegy 60 éve volt kereszténydemokrata külügyminisztere Németországnak: Gerhard Schröder – aki természetesen nem azonos a későbbi szociáldemokrata kancellárral – 1961 és 1966 között töltötte be ezt a posztot.
A Die Zeit szerint a schleswig-holsteini Wadephul eddig alig volt ismert, most viszont az egyik legfontosabb tárcát bízta rá Friedrich Merz.
A német közszolgálati híradó, a Tagesschau értékelése szerint Wadephul tapasztalt politikusnak számít a kül- és biztonságpolitika terén. Az elmúlt héten már Londonban, Rómában, Varsóban és Párizsban is járt, ahol már találkozott jövőbeni kollégáival.
Fotó: MTI/EPA/Hannibal Hanschke
Wadephul 62 éves, 2009 óta tagja a német parlament alsóházának, a Bundestagnak, ahol a külügyi, az Európa-ügyi és a honvédelmi bizottságnak volt a tagja. Merzet már számos külföldi útjára, például tavaly decemberben Kijevbe is elkísérte.
Az új (hivatatalosan még csak kijelölt) külügyminiszter számos alkalommal határozottan elítélte Oroszországot az Ukrajna ellen indított háború miatt.
A Tagesspiegelnek azt mondta, hogy nem szabad többé habozni Ukrajna támogatását illetően, és „minden opciót az asztalon kell tartani” – mindez arra utal, hogy az új német kormány elődjénél is jobban kiáll majd Ukrajna mellett, és hajlandó újabb fegyverekkel, például az eddig visszatartott Taurus-robotrepülőgépekkel támogatni Kijevet.
Merz a közelmúltban jelezte, hogy az európai partnerekkel egyeztetve hajlandó ilyen fegyvert szállítani az ukrán hadseregnek. A Taurusok nagy előnye, hogy nagyon alacsonyan repülnek, és akár 500 kilométerre lévő – tehát mélyen Oroszországon belüli – célpontokat is képesek lerombolni. Szállításukat a búcsúzó kancellár, Olaf Scholz az eszkaláció veszélye miatt nem volt hajlandó jóváhagyni.
A CSU-é a belügyi tárca
Ami a többi CDU-CSU-s miniszterjelöltet illeti, a belügyminisztériumot a CSU-s Alexander Dobrindt kapja meg, aki a Merkel-érában, 2013 és 2017 között közlekedési miniszter volt. „A CSU számára ez a csúcsminisztérium”, mondta Markus Söder, a párt vezére jelölésével kapcsolatban.
Merz a választási kampányban a bevándorláspolitika drasztikus szigorítására tett ígéretet, és ebbe az irányba mutat az ebből a szempontból keményvonalasnak számító Dobrindt jelölése is.
A bajor párté lesz a mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztérium is, amely élére Alois Rainert jelölik, valamint a kutatás és űrrepülési minisztérium, amely élén Dorothee Baer állhat majd.
A gazdasági és energiaügyi miniszter az E.ON német energetikai óriásvállalat leánycégének, a Westenergienek a főnöke, Katherina Reiche lesz, aki korábban brandenburgi CDU-politikusként volt képviselő a Bundestagban. A digitalizációért és az állam modernizálásáért felelős új tárcát pedig a Ceconomy AG és leánycége, a Magyarországon is jelen lévő MediaMarktSaturn csoport vezérére, Karsten Wildbergerre bízza Friedrich Merz. Wildberger miniszteri kinevezésével párhuzamosan távozik a cégek éléről.
A jövendőbeli kancellár egészségügyi miniszternek Nina Warkent, oktatás és családügyi miniszternek pedig Karin Prient jelöli.
Mit kap az SPD?
Ami a szociáldemokratákat illeti, a párt elnökségének döntése értelmében Lars Klingbeil kapja meg az alkancellári és pénzügyminiszteri posztot. A 47 éves politikus, aki 2021 decembere óta a párt társelnöke, ezzel tehát simán túléli a választási vereséget – az SPD a februári előrehozott választásokon a voksok mindössze 16,4 százalékát szerezte meg.
Érdekesség, hogy a védelmi miniszter valószínűleg továbbra is a szociáldemokrata Boris Pistorius marad. A balközép párté lesz a munka és szociális ügyi, az igazságügyi, valamint a környezetvédelmi minisztérium is.
A nagykoalícióban hét miniszteri posztot kap majd az SPD, hetet a CDU (Merzet is beszámítva) és hármat a CSU.
A szociáldemokrata miniszterjelöltek teljes listáját május 5-én hozza majd nyilvánosságra a párt, és ezen a napon írják alá a koalíciós szerződést a pártok vezetői. Friedrich Merzet május 6-án iktatják be kancellárnak.
Az új kormány megalakulása előtt már az utolsó akadály is elhárult: szerda reggeli hírek szerint ugyanis a szociáldemokrata párt tagsága jóváhagyta a CDU-CSU-val kötött koalíciós szerződést. A szavazáson a résztvevők mintegy 85 százaléka voksolt igennel.