Hosszú és nehéz folyamat lehet a másik országban való élet- és munkajog megszerzése. De ez nem mindig igaz azok számára, akiknek van elég pénzük. Ahogyan nő az indtabilitás és a poitikai bizonytalanság a világban, az Európai Unió népszerűsége ebből a szempontból egyre növekszik. Hasonlóan hatott a Brexit, sőt, az elmúlt években az Egyesült Államok politikai és társadalmi bizonytalansága miatt az aranyvízum iránti kérelmek számának növekedését az amerikaiak körében is előre jelezték. — írja az euronews.
Az aranyvízumot azonban fokozatosan megszüntetik Európa-szerte, kivéve egy országot.
Spanyolország a tervek szerint megszünteti az aranyvízumok megszerzésének lehetőségét ingatlanbefektetés útján, és a várakozások szerint a még nem véglegesített tilalom 2025 januárjában léphet életbe. Portugália 2023 októberében az ingatlanspekuláció visszaszorítása érdekében kivette az ingatlanbefektetéseket az aranyvízumprogramjából. Hollandia szintén hasonló lépést tett, és 2024 januárjában megszüntette aranyvízum-rendszerét.
2022 februárjában az Egyesült Királyság kormánya is megszüntette aranyvízumrendszerét az Oroszországból származó piszkos pénz beáramlásának visszaszorítására irányuló lépés részeként.
Írország már 2022 márciusában felfüggesztette az orosz állampolgárok számára saját aranyvízumprogramját az Ukrajna orosz inváziója miatt bevezetett szankciók részeként. A rendszer 2023 februárjában történő megszüntetésére különböző nemzetközi tapasztalatok tanulságainak levonása, és belső felülvizsgálatok eredménye volt.
Magyarország azonban szembement a tendenciával: újraindította aranyvízumrendszerét, amelyre a jelentkezések már novemberben megnyíltak.
Mi az aranyvízum és miben különbözik az arany útlevéltől?
A befektetési programok, más néven aranyvízumrendszerek lehetőséget kínálnak a kérelmezőknek, hogy tartózkodási engedélyt kapjanak egy adott országban, ha ott lakást vásárolnak, vagy nagy befektetést hajtanak végre, esetleg jelentős adományt adnak. Vannak arany útlevelek is, amelyek lehetővé teszik a külföldiek számára, hogy ugyanezen eszközökkel állampolgárságot szerezzenek.
Az EU országai számára ez egyben azt is jelenti, hogy ha egy ország ilyet biztosít, akkor a kedvezményezettek hozzáférnek az unió számos előnyéhez – beleértve az országok közötti szabad mozgást is.
Miért ellenzi az EU az aranyvízumot és -útlevelet?
2022-ben az Európai Bizottság felszólította az uniós kormányokat, hogy hagyjanak fel állampolgárságuk befektetőknek történő értékesítésével. Bár ez különbözik az aranyvízumoktól – amelyek csak állandó tartózkodási lehetőséget kínálnak, nem pedig állampolgárságot – a felhívás annak a tervnek volt a része, hogy felszámolják ezt a több milliárd eurót termelő iparágat.
Az ukrajnai háború nyomán aggályok merültek fel, hogy ezek a rendszerek biztonsági kockázatot jelenthetnek.
Brüsszel arra is felszólította az országokat, hogy szigorúan ellenőrizzék, hogy a háború miatt szankcionált személyek rendelkeznek-e az általuk kiadott arany útlevéllel vagy vízummal.
Fenyegetések az unión kívülről is érkeznek
2022 októberében az Európai Bizottság felszólította Albániát, hogy tartózkodjon arany útlevél rendszer létrehozásától, az ugyanis „kockázatokat jelentene a biztonság, a pénzmosás, az adóelkerülés, a terrorizmus finanszírozása, a korrupció és a szervezett bűnözés beszivárgása tekintetében, és ez összeegyeztethetetlen lenne az EU normáival” – figyelmeztetett az európai hatóság. Az ország azóta felfüggesztette a program bevezetésére irányuló terveit.
Szintén 2022 októberében az Európai Bizottság javasolta Vanuatu vízummentességi megállapodásának felfüggesztését az arany útlevelek kockázatai miatt. A rendszer ugyanis lehetővé teszi a harmadik országok állampolgárainak, hogy megkapják a vanuatui állampolgárságot, amellyel vízummentesen léphetnek be a schengeni-övezet országaiba.
A spanyolok a lakhatási válság miatt léptek
Spanyolország 2013-ban indította el programját, amelynek alapját a befektetések jelentik: tartózkodási engedélyt szerezhetnek azok, akik több mint 500 ezer eurót fektetnek be ingatlanba vagy bizonyos típusú vállalkozásokba.
Áprilisban azonban a spanyol kormánya bejelentette, hogy a lakáspiaci nyomás csökkentése érdekében a kérelmek 94 százalékát kitevő ingatlanbefektetési lehetőséget kivezetnék. Pedro Sánchez szocialista miniszterelnök kijelentette, hogy a reform része a kisebbségi koalíciós kormánya azon törekvésének, hogy a lakhatás „jog legyen, ne pedig spekulatív üzlet”.
Azonban az aranyvízum betiltásához vezető út hosszú és nehézkes, mivel nem sikerült megszerezni a parlamenti támogatást a jelentős ellenzéki pártoktól. Helyi sajtóértesülések szerint 2025 januárjában kilátásba helyezhetik a tilalmat, de az előtte benyújtott kérelmeket valószínűleg elbírálják.
A kormány szerint több mint 15 ezer ilyen vízumot adtak ki azóta, hogy az intézkedést 2013-ban a korábbi jobboldali néppárti kormány bevezette azért, hogy külföldi befektetőket vonzzanak az országba. Mióta Spanyolország bejelentette, hogy megszünteti aranyvízumát, a kínai befektetők rohama indult meg, hogy ingatlanokat vásároljanak az országban – derült ki az RTVE spanyol állami műsorszolgáltató riportjából.
A spanyol aranyvízumot meg lehet szerezni úgy is, hogy meghatározott típusú vállalkozásokat indítanak, legalább 1 millió euró értékű részvényt vagy bankbetéteket tartanak fenn spanyol pénzintézetekben, vagy legalább 2 millió eurós államkötvény-befektetést hajtanak végre. A kilátásba helyezett tilalom azonban kiterjedhet az ilyen típusú befektetésekre is.
Máltán maradhat?
Málta ellentmondásos aranyútlevélrendszere – amely lehetővé teszi a külföldiek számára, hogy uniós állampolgárságot szerezzenek 690 ezer euró feletti befektetésért cserébe – jogi haladékot kaphat az EU legfelsőbb bírósága számára október 4-én kiadott véleményt követően — számolt be róla akkor az euronews.
Az állampolgárság megadása olyan jog, amelyet az EU-tagállamok fenntartanak maguknak – áll Anthony Collins főtanácsnok nem kötelező erejű jelentésében, amiben félretette az Európai Bizottságnak az EU integritásának aláásásával kapcsolatos aggodalmait.
„A tagállamok fenntartják, hogy mindegyiküknek magának kell eldöntenie, hogy ki legyen az állampolgára, és ennek következtében ki legyen uniós polgár” – állt a Bíróság közleményében.
Októberben újrakezdjük — Magyarország aranyvízumrendszere
A tendencia ellenére Magyarország bejelentette, hogy 2017-es megszünetése után 2024 júliusában újra bevezeti az aranyvízumrendszert.
Az úgynevezett Guest Investor Program (GIP) három utat kínál a tartózkodási engedély megszerzéséhez, ezekt korábban a Szabad Európa mutatta be:
- A legolcsóbb verzió, ha a külföldi 250 ezer euróért (nagyjából százmillió forintért) befektetési jegyet vásárol valamelyik, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által nyilvántartásba vett ingatlanalaptól.
- A másik, ha legalább ötszázezer euróért (mintegy kétszázmillió forintért) tehermentes lakóingatlant vesz.
- A harmadik verzióban egymillió eurónyi (négyszázmillió forintnyi) támogatást kell adni közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványnak. Ezek tipikusan a modellváltáson áteső egyetemeket fenntartó alapítványok. „A letelepedési kötvénnyel ellentétben ebben az esetben a befizetett összeg nem jár vissza, így ezt vélhetően nem is választják majd a külföldiek, hacsak egyéb, még nem ismert kedvezményekkel nem segíti ki a magánosított egyetemeket a vendégbefektetők pénzét oda is csatornázó kormány” – tette hozzá a lap.
A vízumot kiterjesztik a kérelmező házastársára és eltartott gyermekeire, és így ők is vízummentesen utazhatnak az EU-ban.
Az első pályázatok október végén nyíltak meg, az év végéig további ingatlanbefektetési alapok megjelenése várható.
Olaszország két évre ad
Olaszország egy másik népszerű úticél azok számára, akik befektetéssel szeretnének európai tartózkodási engedélyt szerezni. A 2017-ben bevezetett aranyvízum két évre szóló tartózkodási engedélyt biztosít az EU-n kívüli állampolgároknak egy olaszországi befektetésért cserébe.
A minimális befektetés itt 250 ezer euró, amelyet egy olasz részvénytársaságon keresztül kell megtenni. Az ilyen vízummal rendelkezők családjukat is bevonhatják a kérelembe, és különleges adózási kedvezményekben részesülhetnek. Miután a rendszert használók 10 évet éltek Olaszországban, jogosultak lehetnek az állampolgárságra.
A görögök ebben gyorsak
Görögország olyan aranyvízumot kínál, amely az egyik leggyorsabb út a tartózkodási engedély megszerzéséhez az EU-ban. A minősített külföldiek a jelentkezéstől számított 60 napon belül kaphatnak engedélyt. Korábban ennek volt az egyik legalacsonyabb befektetési küszöbje is,mert csak 250 ezer eurót kellett ingatlanra költeni az országban. Ám szeptemberben ezt 800 ezer euróra emelték a súlyos lakáshiánnyal küzdő területeken, mint például Athénban, valamint Mykonos és Santorini szigetein.
Máshol csak 400 ezer euróra nőtt az összeg, hogy jobban ösztönözze a befektetéseket. Az aranyvízummal rendelkezőknek nem kell Görögországban tartózkodniuk ahhoz, hogy megtartsák vízumukat.
2021 végéig az Görögországban 9500 befektetési célú lakcím iránti kérelem érkezett, ami az egyik legmagasabb szám Európában.