5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Szevasztopol, Szimferopol, Mariupol, Melitopol. Mindegyikük ismerős lett a hírekből. De mi a helyzet az összes „opollal” Ukrajnában és a Krím-félszigeten?

Szevasztopol neve két szóból származik: a „szebasztosz” ősi görög melléknév, amely tiszteletreméltót vagy magasztost jelent, és gyakran használták királyi vezetők tiszteletére. A pol a jól ismert görög főnévből, a poliszból származik, ami várost jelent. Szimferopol jelentése: közjó városa, ami szintén görög. Mariupol – eredetileg Marianopol, Mária városa volt. Melitopol a méz városa — itt sincs szó iróniáról, bár most ez egy komor ipari város. Minden ilyen név görög eredetű. De van még több is. Odessza egy ókori görög, Fekete-tenger partján álló városról Odesszoszról kapta a nevét, Herszon pedig az ókori Herszoneszoszról, ami szintén görög elnevezés — összegzi a The World. Nikopol nevét Nikéről, a győzelem istennőjéről kapta. Nyikolaev amelyet Szent Miklósról neveztek el, eredetileg kombinálja a győzelem Niké és a nép laosz görög szavakat.

Ezeket a helyeket Oroszország alapította vagy nevezte el az 1774 utáni negyed évszázadban, miután Oroszország rákényszerítette Törökországot a Kücsük-Karnajdzsi Békeszerződés aláírására, amely hatalmas területek ellenőrzését adta át a Fekete-tengertől északra a cári birodalomnak.

Nagy Katalin cárnő hódító jelenség volt
Nagy Katalin cárnő hódító jelenség volt
Fotó: Wikipédia

Ezek a területek nagyjából megfelelnek a dél- és kelet-ukrajnai területeknek, ahol ma nagyszámú orosz kisebbség él. A Krím egy kicsit tovább ellenállt, de a krími tatárok 1783-ban végül behódoltak Oroszország előtt. Ezt a régiót Novorosszija néven is ismerték, vagyis a hódítás után Új-Oroszországnak nevezték el.

De miért használt az orosz birodalom görög neveket?

A Szevasztopol név kiválasztása két célt szolgált. Az egyik nyilvánvaló volt: a „királynő városával” akartak hízelegni Nagy Katalinnak, aki Oroszország cárnője volt, amikor Szevasztopolt 1783-ban megalapították. A másik cél az volt, hogy kapcsolatot teremtsenek az ókori Görögországgal. A görögök és az oroszok ugyanazon valláshoz tartoznak: mindkettő az ortodox kereszténységet követi.

Az ortodox keresztények védelmének „kötelessége" adott ürügyet a cári Oroszországnak, hogy beavatkozzon Törökország és Délkelet-Európa belügyeibe.

A muszlim lakosság nagy részének meghódítása és megsemmisítése után Oroszország szándékosan arra törekedett, hogy eltörölje a törökök és tatárok földrajzi neveit. Szevasztopol egykor a tatár Akjar város volt; Szimferopol neve Akmeszcit volt, ami "Fehér Mecsetet" jelent. Az ak előtag jelöli a fehéret. Érdekességként megemlíthetjük a magyar Ákos nevet, ami „ak-os” és törökül fehér-sólymot jelent. Odessza a törökök számára Kádzsibej néven volt ismert.

Új elit a tekintély bűvöletében

Oroszország uralkodó elitje kialakított egy vonzalmat minden görög dolog iránt. Az ókori Görögországgal való kapcsolat a tisztelet, a civilizáció és a tekintély légkörét kölcsönözte Oroszország új, még fogalmazzunk úgy nyers erejének. Emellett azzal, hogy hangsúlyozták az ókori görögök jelenlétét a Fekete-tenger partján, egyfajta érvényességet adtak Oroszország területi igényének a régióra is.

Patyomkin hercekg kitűntetett szerepet kapott
Patyomkin hercekg kitűntetett szerepet kapott
Fotó: Wikipédia

Az egésznek a hátterében nem más állt, mint Grigorij Patyomkin herceg.

Patyomkin sikeres tábornok, admirális és államférfi volt, valamint Nagy Katalin szeretője. Jutalmul őt nevezték ki Új-Oroszország új és hatalmas területének kormányzójává. Egy virtuális államot épített az államban, udvart tartott, városokat alapított, kastélyokat épített és bátorította a bevándorlást az orosz birodalom minden részéből, sőt még Németországból is.

A „Patyomkin-falu" kifejezés is ebben az időben született: amikor Nagy Katalin lehajózott a Dnyeper folyón, hogy megtekintse új birodalmát, a herceg éjszaka falvak díszleteit építette a folyópartra, amelyeket jól táplált parasztokkal népesített be — így keltve számára kedvező benyomást az uralkodónőben. A díszletek könnyen mozgathatóak voltak, így éjszakánként együtt vándoroltak a folyón lefelé a cárnővel. Célja az volt, hogy elhitesse Katalinnal, hogy a régió benépesítése sikeresebb, mint valójában. A legenda forrása azonban egy ellenséges német író, emiatt sok modern történész ezt a leírást az ő lejárató-kampányának, allegorikus találmánynak tartja.

Új-Oroszország emlékét Vlagyimir Putyin orosz elnök is feltámasztotta így formálva igényt a mai Kelet-Ukrajnára. Ha hódító hadjárata sikeres, visszatérhet ez a név, de most nem a törökök ellen.

A görögöknek tényleg van kapcsolata e területtel

Az 1814-ben alapított Filiki Eteria titkos társaság, amely először szervezkedett az oszmán uralom megdöntésére Görögországban, épp Odesszában alakult meg. Vezetői között volt a neves fanarióta (az oszmán birodalomban élő görög) herceg, Alekszandrosz Ipszilantisz, aki 1821 tavaszán részt vett a görög szabadságharc elindításában.

A Fekete-tenger partján lévő görög településeknek ókori gyökerei vannak. Kr. e. 8. és 6. század között az ókori görögök széleskörű gyarmatosítást kezdtek. Görög kolóniákat alapítottak nyugaton egészen az Ibériai-félszigetig, keleten pedig a Kaukázusig. Ez a korai görög diaszpóra közösség azonban kezdett beolvadni a régió szélesebb lakosságába. Kr. e. 4. században a hellenisztikus Boszporuszi Királyság uralta a régió egy részét, újból bevezetve a görög nyelvet. Kr. e. 3. században a régió egy része a hellenisztikus Pontoszi Királyság uralma alá került. A terület egyes részei görög nyelvűek maradtak a Bizánci Birodalom 1. századi hódítása után és később a 14. századi Trapezunti Császárság uralma alatt is.

Az utolsó görög bevándorlási hullám Novorosszijába az 1946–1949-es görög polgárháborút követően történt, amikor számos görög kommunista érkezett a mai Ukrajnába menekültként.

2001-ben az ukrán népszámlálás 77 516 úgynevezett pontoszi görögöt regisztrált Donyeck megyében, ami a harmadik legnagyobb etnikai csoporttá tette őket a tartományban, 1,6 százalékkal, csak az ukránok és az oroszok előzték meg őket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Történelem "A világon senki nem szervezte az 1956-os fegyveres ellenállást" - Klasszis podcast
Izsó Márton - Litván Dániel | 2023. november 5. 14:49
Hatvanhét éve indult meg a szovjet csapatok támadása az 1956-os forradalom leverésére. Spontán szerveződő csoportok vették fel a harcot ellenük, de mit akartak a fegyveres forradalmárok, kik voltak ők és miért hamis a híres orosz tankönyv által róluk festett kép? Miért menekül Orbán Viktor mostanában vidékre október 23-án és hogyan alakul a NER viszonya a forradalomhoz? Eörsi László történésszel ezekről is beszélgetett kollégánk, Litván Dániel.
Történelem Teljes átverés az olasz konyha? Nem eszik olyan forrón a pastát!
Litván Dániel | 2023. május 1. 17:08
Pizza, carbonara, tiramisu, panettone - mind a 20. század második felének kitalációja? Ezt állítja egy olasz professzor, aki az olasz nemzeti öntudat egyik legmélyebben gyökerező, legszentebb összetevőjét piszkálgatja, és érthetően nem túl népszerű a hazájában.
Történelem Megdöbbentő bejelentéssel álltak elő a belaruszok
Privátbankár.hu | 2023. március 27. 11:59
Főügyészségük szerint a Minszk melletti haláltáborban a nácik több mint félmillió embert pusztítottak el.
Történelem Ahol a lóhere nemcsak a szerencse jele - Üzletté vált a Szent Patrik nap is?
Elek Lenke | 2023. március 18. 15:47
Miként megjegyezte az Euronews egyik, e témáról szóló cikkében, üzletté vált ez az ünnep is, ami nem meglepő, hiszen a világ minden hasonló rendezvénye egyúttal a fogyasztás, a bevétel növeléséről is szól. De mi közünk nekünk ehhez az ünnephez, azaz március 17-hez, és miért ünneplik ezt újabban Magyarországon is?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG