5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar miniszterelnök eddig sem volt szívesen látott vendég az Európai Parlamentben (EP), júliusi útja Moszkvába pedig olaj volt a tűzre – ilyen előzmények után szólal fel jövő héten az EP plenáris ülésén. Egy futballból vett hasonlattal élve: idegenben játszik majd, és pokoli fogadtatásra számíthat.

Jövő szerdán mutatja be Orbán Viktor a magyar kormány uniós elnökségi programját az EP plenáris ülésén, Strasbourgban. A testület honlapján elérhető program szerint a magyar miniszterelnök reggel 9 órakor kezdi meg felszólalását, amelyre negyedórát kap. Ezt követően az Európai Bizottság képviselője következik szintén 15 percben, majd az EP-képviselők fejthetik ki véleményüket a kormányfő által elmondottakról és tehetnek fel neki kérdéseket, mintegy másfél órán keresztül. 

Vizit az oroszlánbarlangban

Mivel az új EP-ben is többségben vannak a centrista erők, az borítékolható, hogy a magyar miniszterelnök kőkemény fogadtatásra számíthat szerdán, nemcsak a baloldali, a liberális és a zöldpárti, hanem a néppárti képviselők részéről is. A felszólalók között lesz – ahogy azt már több hazai lap is megszellőztette – Magyar Péter néppárti EP-képviselő, a Tisza Párt elnöke, valamint Dobrev Klára szociáldemokrata képviselő, a DK elnöke is.

Azaz valószínűleg Strasbourgban lehetünk majd szemtanúi az első Orbán-Magyar összecsapásnak. 

Az EP az elmúlt években hevesen bírálta a magyar kormány politikáját a jogállamiság leépítésére hivatkozva, számos állásfoglalásban ítélte el azt, és még az Európai Bizottságot is beperelte amiatt, hogy a testület tavaly decemberben – az EP szerint túl korán – mintegy 10 milliárd euró uniós forrást felszabadított Magyarország számára.

Orbán Viktor és néhány akkori kormánytag az EP Magyarországgal foglalkozó plenáris ülésén Strasbourgban 2018. szeptemberben
Orbán Viktor és néhány akkori kormánytag az EP Magyarországgal foglalkozó plenáris ülésén Strasbourgban 2018. szeptemberben
Fotó: Európai Parlament

Orbán Viktor a magyar uniós elnökség kezdetére, július elejére időzített, Brüsszellel nem egyeztetett moszkvai látogatása – vagy ahogy ő nevezi, békemissziója – Vlagyimir Putyin orosz elnöknél pedig olaj volt a tűzre.

Begurult az EP

Az új EP július 17-én ítélte el a vizitet (egy Ukrajna további támogatásáról szóló állásfoglalás keretében) óriási többséggel, 495 igen szavazattal 137 nem és 47 tartózkodás ellenében – ez már jelzi, hogy milyen légkörre számíthat a magyar kormányfő szerdán.   

Az EP szerint a magyar miniszterelnök „e látogatás során nem képviselte az EU-t”, az „nyilvánvalóan sérti az uniós szerződéseket és a közös külpolitikát, beleértve a lojális együttműködés elvét is”.

Emlékeztettek arra, hogy „a váratlan és meglepetésszerű látogatást”  semelyik uniós intézmény vagy tagállam sem hagyta jóvá, mint ahogy az azt követő kínai látogatását sem (amit Orbán Viktor szintén a békemissziója részének tekint).

A vizitet követően az EP-képviselők egy része indítványozta a magyar uniós szavazati jog megvonását is (ennek következménye nem lett, inkább szimbolikus lépés volt). A részben a Fidesz által gründolt új frakció, a Patrióták Európáért pedig július végén egyetlen vezető pozíciót sem kapott az EP-szakbizottságokban, valamint alelnöki pozícióban sem részesült. Ebben szintén szerepe lehetett a moszkvai útnak (az utolsó csepp lehetett a pohárban), hiszen mérete alapján jártak volna pozíciók a frakciónak.

Ráadásul egyes sajtóhírek szerint az EP gyakorlatilag elnapolta Orbán Viktor eredetileg a júliusi alakulóülésre tervezett programismertetését, a sűrű programra hivatkozva.Egy strasbourgi forrásunk ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az uniós elnökséget adó ország vezetőjének nem feltétlenül az alakulóülésen kell felszólalnia, ilyen automatizmus nincs.

Az mindenesetre biztos, hogy a kormányfő most szerdán bemutatja a magyar programot Strasbourgban. Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő ezzel kapcsolatban a Kossuth Rádióban ma többek közt azt mondta, hogy Orbán Viktor a kötelességének tesz eleget, és "ez egy édes teher" a mindenkori soros elnökség miniszterelnökének.

A vitában minden bizonnyal téma lesz a moszkvai látogatás és a Kremllel ápolt jó viszony, valamint az is, hogy a kormány a közelmúltban orosz és belorusz állampolgároknak is elérhetővé tette a Nemzeti Kártya programot – ez megkönnyíti a magyarországi munkavállalásukat, de bírálói szerint biztonsági kockázattal jár. Az EP honlapja szerint utóbbiról szerda délután külön is vitáznak majd a képviselők.

Az uniós konfliktusokkal kapcsolatban Szent-Iványi István külpolitikai szakértő lapcsoportunk műsorában, a Klasszis Podcastban azt mondta: a magyar uniós elnökség jó alkalom lett volna arra, hogy a kormány normalizálja kapcsolatait az EU-val, de csak tovább rontott a viszonyon, az elnökség egy „megalázó vergődés” lett.

Ő is kiemelte, hogy Orbán Viktor moszkvai útja nagyon rossz visszhangra talált uniós körökben. Ráadásul a magyar kormányfő a közelmúltban „nekiment” a lengyel kormánynak is, ami még visszaüthet, hiszen a következő uniós elnökséget Lengyelország adja majd.

A teljes beszélgetés itt érhető el:

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Marad az ellenőrzés a magyar határon – miért aggódik a szomszédos ország?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 19:31
A szlovén kormány csütörtöki ülésén további hat hónappal meghosszabbította a határellenőrzést a horvát és a magyar határon.
Nemzetközi Angela Merkel elárulta: ezért ellenezte Ukrajna gyors NATO-csatlakozását
Bózsó Péter | 2024. november 21. 19:07
A napokban jelenik meg az egykori kancellár emlékirata, amelyben Oroszország-politikája védelmére kel, és Donald Trumpról is kifejti véleményét.
Nemzetközi Szijjártó Pétert nagyon feldühítették
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:20
A miniszter indulatosan reagált az ICC döntésére.
Nemzetközi Benjamin Netanjahu mostantól nem nagyon megy az Európai Unióba?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:27
Erre utal Josep Borrell kijelentése.
Nemzetközi Újra gellert kaphat a gyermekbénulás járvány?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:19
A lengyel egészségügyi hatóságok gyermekbénulás elleni oltások számának növelését sürgetik a kicsik számára, miután novemberben Varsó szennyvizében észlelték a vírust. Idén ez már a második európai ország, ahol hosszú vírusmentesség után ismét kimutatták a kórokozót.
Nemzetközi Nem akármilyen ajándékot küldött Putyin – ez a hála az észak-koreai katonákért?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 15:40
Oroszország több mint 70 állatot, köztük egy afrikai oroszlánt, két barnamedvét és 45 fácánt szállított az észak-koreai főváros, Phenjan állatkertjébe.
Nemzetközi Orbán Viktor szövetségesének torkán a kés, de ezen is nyerhet a szélsőjobb
Bózsó Péter | 2024. november 21. 15:04
Amennyiben megszületik az ítélet, amely Marine Le Pent, a Nemzeti Tömörülés (RN) vezetőjét eltiltja a politizálástól, az előnyt jelenthet pártfogoltjának, a 29 éves, ambiciózus Jordan Bardellának, aki szabad utat kaphat az Elysée-palotához.
Nemzetközi Nagyon kiakadt az izraeli elnök
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:41
Isaac Herzog kritizálta az ICC lépését.
Nemzetközi Újabb vadászgépek érkeznek Magyarország szomszédjába
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:18
Megkötötték a kormányközi megállapodást csütörtökön Románia és az Egyesült Államok között az első 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó harci repülőgép beszerzéséről, a szerződést román részről Angel Tilvar védelmi miniszter, amerikai részről pedig Kathleen Kavalec bukaresti nagykövet írt alá.
Nemzetközi Kemény lépés: elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu ellen
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 13:57
Az izraeli miniszterelnököt és a Hamász-vezért is bíróság elé állítanák.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG