6p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szélsőséges előretörés egyrészt rávilágít arra, hogy a német politikai intézményrendszer erőfeszítései az ország kelet-nyugati megosztottságának helyreállítására mennyire kudarcot vallottak, másrészt alapjaiban rázza meg a berlini hárompárti koalíciót, amely amúgy is ingatag. A nyugatiak lenézése és érdektelensége hozzájárult a volt NDK polgárainak erős jobbratolódásához és Putyin-barátságához. Vasárnap két kelet-német tartomány megrendítő jobbost visz be Németország politikai rendszerének. Káncz Csaba jegyzete.

Olaf Scholz (SPD) kancellár óriási politikai nyomás alatt áll a három halálos áldozatot követelő solingeni késes támadás után. Most csúcstalálkozót akar összehívni, az egyre törékenyebb kormánykoalíció pedig egy átfogó intézkedéscsomagot akar előterjeszteni. 

Jönnek a lépések

A Bild értesülései szerint ez magában foglalja a menekülteknek járó juttatások csökkentését. Azoknak a menedékkérőknek, akik egy másik uniós országba utaztak, és ott a dublini egyezmény értelmében regisztrálták őket, tömegesen csökkentenék a juttatásokat.

A tervek szerint csak élelmet, alvóhelyet és gyógyszertári cikkeket biztosítanának. Készpénzt vagy fizetési kártyát nem kapnak. Emellett a kitoloncolásokat gyorsabban fogják végrehajtani. A fegyvertörvényeket pedig szigorítani fogják a késekkel szemben, akárcsak az iszlamizmus elleni intézkedéseket.

Nem kérdés, hogy nagyon megerősödtek a keleti tartományokban
Nem kérdés, hogy nagyon megerősödtek a keleti tartományokban
Fotó: Depositphotos

Ez egy fordulópont a migrációban: A külső határokon lévő uniós partnerek kárára történik, akik egyedül maradnak az érkező migránsok problémájával. Az új uniós menekültügyi szabályok értelmében 2026-tól legalább a védelemre szorulók szolidaritáson alapuló elosztását kellene biztosítani az olyan országokba, mint Németország.

A Kreml pezsgőt bont

Lehet, hogy Putyin még mindig bosszankodik Ukrajna e havi, Oroszország kurszki régiójába való meglepetésszerű betörése miatt, de ezen a hétvégén Németország kapcsán ünnepelhet. Szászországban és Türingiában a Kreml-barát pártok jelentős győzelemre készülnek vasárnap. 

Az oroszbarát Alternatíva Németországért (AfD) nagy eséllyel mindkét tartományban az első helyen végez, és a nemrégiben alakult baloldali, szintén oroszbarát Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) felemelkedésével Moszkva újra erős lábakon áll az egykori Kelet-Németország széles területén, amelyet a hidegháború idején évtizedekig uralt.

Az eredmények minden bizonnyal mély aggodalmat keltenek Németországban. A szélsőséges előretörés egyrészt rávilágít arra, hogy a német politikai intézményrendszer erőfeszítései az ország kelet-nyugati megosztottságának helyreállítására mennyire kudarcot vallottak, másrészt alapjaiban rázza meg a berlini hárompárti koalíciót, amely amúgy is ingatag.

Teljes lebőgés a kormánypártoknál

A németországi kormánypártok - a Szociáldemokraták (SPD), a Zöldek és a Szabad Demokraták (FDP) - országos szinten a második helyre szorultak, a felmérések szerint Szászországban és Türingiában 12 százalék körüli eredményt várnak. Türingiában a Zöldek és az FDP a felmérések szerint az öt százalékos küszöb alatt, Szászországban pedig az SPD és a Zöldek fölötte vannak.

Még ha Németország legnagyobb centrista erejét, a konzervatív Kereszténydemokratákat (CDU) is beleszámítjuk, a mainstream pártok összesített közvélemény-kutatási eredménye nem haladja meg az 50 százalékot.

Ez rendkívüli visszaesés a keletnémet politikai életet az újraegyesítés óta meghatározó centrista pártok esetében. Az 1990-es évek elején a nyugatnémet establishment erők gyakorlatilag gyarmatosították Keletet, saját politikai veteránjaikat küldték Szászország és más tartományok vezetésére. Még ma is Németország keleti tartományaiban a vezető politikai osztály több mint 40 százaléka Nyugatról származik.

Szétváló Németország

A vasárnapi tartományi választások várhatóan rávilágítanak majd egy egyre nyugtalanítóbb fejleményre Németországban. Arra ugyanis, hogy 35 évvel az újraegyesítés után is két eltérő világképű és értékrendű populáció él egymás mellett az egykori NSzK és NDK területén. Egy 2019-es felmérés szerint, míg Németország nyugati részén a klímaváltozást, a keleti tartományokban a migrációt tartják a legtöbben az ország előtt álló legfontosabb kihívásnak.

A lelki és mentális megosztottságot évtizedek óta kutató és arról könyvet is író Jana Hensel szerint 
35 év után ki lehet mondani, hogy a „Német Egység” nem sikerült. Mégpedig azért nem, mivel a keletnémetek az átmenet évtizedei után egyre kevésbé érzik magukat „németnek” és egyre inkább „kelet-németnek”. A magát győztesnek és felsőbbrendűnek érző NSzK elsöpörte az NDK-s múltat, és az ott élők azóta is folyamatos lenézéssel szembesülnek. 

Ebből aztán megszületett egy újabb politikai megosztottság – sőt egyre szélesedő szakadék -, amely hozzájárult a volt NDK polgárainak erős jobbratolódásához, a harag egyre leplezetlenebb nyilvánosságra hozásához és a hétköznapi rasszizmushoz – amelyek fortyogó elegye adja mára a kelet-német identitást. Az NSzK területén pedig eközben maradt az érdektelenség és a lenézés.  

Figyelmeztetés Európa számára is

Nos, a volt NDK teljes területén ma már az AfD a legnépszerűbb párt. Most vasárnap a két keletnémet tartomány megrendítő jobbost visz be az egyesült Németország politikai rendszerének.

A vezető dán „Dagens Nyheter” című lap nem rejti véka alá az aggodalmait: „Gyakran tanakodunk azon, hogy Donald Trump újbóli elnökké választása milyen következményekkel járhat számunkra. De közelebb hozzánk, mit jelentenek az AfD és a Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) sikerei? Pedig ők talán még nagyobb problémát jelentenek Európa számára. ... A történelem arra tanít minket, hogy a modern Németország egy érett és tisztességes ország. De még csak fel sem merjük tenni magunknak a kérdést, hogy mi történhet, ha az AfD egy nap a hatalom felső szintjeire kerül. Pedig talán kellene, mert ahogy a történelem megtanított minket: ha valami balul sül el Németországban, annak egész Európa érzi a következményeit.”

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Az ukránok szeretnének jó mélyen benyomulni Oroszországba
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 14. 17:36
A szombati nap legfontosabb történései.
Nemzetközi Még a pápát is megkérdezték, kit szeretne az USA következő elnökének - mutatjuk a választ
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 14. 15:21
A kisebbik rosszra voksol.
Nemzetközi Kész: magyarokat is behívhatnak katonának
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 14. 14:48
Visszaállíthatják Szerbiában a kötelező sorkatonai szolgálatot, az erről szóló jóváhagyást Aleksandar Vucic szerb elnök már alá is írta, de a kormánynak is jóvá kell hagynia. Így a Vajdaságban élő magyarok is zubbonyt húzhatnak, még ha csak 75 napra is.
Nemzetközi Újabb csapást mért a Hamász Izraelre
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 14. 13:44
Az ország északi részén lévő Szafed városát militáns erők vették tűz alá. 
Nemzetközi Borzalmas tragédia történt
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 14. 13:01
Romániában öt ember meghalt, több százat evakuálni kellett a heves esőzések és áradások miatt.
Nemzetközi Kijevet lőtték az oroszok, Zelenszkij az USA-tól kér segítséget
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 14. 12:27
Heves orosz dróntámadás érte Kijevet és más ukrán városokat szombatra virradóan.
Nemzetközi Mi célból fegyverzi fel Ukrajna szomszédját az USA?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 14. 09:31
Az Egyesült Államok jóváhagyta az F-35-ös típusú lopakodó vadászrepülőgépek eladását Romániának, a szerződés értéke 7,2 milliárd dollár.
Nemzetközi Lelépése előtt még Oroszországban vet be fegyvereket Biden?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 14. 08:38
Ez is szóba került az amerikai elnök és Keir Starmer brit kormányfő washingtoni tárgyalásain.
Nemzetközi Brüsszel helyett, Kína után most az IMF-től veszünk fel hitelt?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 14. 08:12
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy Orbán Viktor a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatójával tárgyalt.
Nemzetközi Orosz rakétatámadás ért egy gabonát szállító civil hajót
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 20:06
Péntek esti háborús összefoglaló.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG