5p

A Kreml vezetője most minimalizálni próbálja a moszkvai terrortámadás által a belpolitikai tekintélyének okozott károkat. Putyin a 2216 méter magasan, a tádzsik hegyekben található orosz űrmegfigyelő bázis miatt is ideges. Káncz Csaba jegyzete.

A New York Times szerint az Iszlám Állam Koraszán (ISIS-K) által március 22-én Moszkva külterületén elkövetett halálos terrortámadás súlyos orosz biztonsági hiba volt, amelyet „a külföldi hírszerzéssel szembeni bizalmatlanság, az Ukrajnára való összpontosítás és a belföldi, figyelemelterelő politikai szigor okozott”. „A támadás által táplált félreértések és bizalmatlanság aláhúzza, mennyire bizonytalanná vált az amerikai–orosz kapcsolat” – teszi hozzá a Quincy Intézet munkatársa.

Ez nem hiányzott

A Kreml számára rendkívül kellemetlen, hogy a terrortámadás okozta sokk továbbra is szorongást és zavart kelt az orosz társadalomban, miközben nem képes lelki egységet teremteni. Az orosz lakosság hozzászokhatott az ukrajnai háború okozta állandó megrázkódtatásokhoz, de az emberek nincsenek felkészülve arra, hogy visszatér a terrorizmus kísértete, amely a 2000-es évek elején oly nagy mértékben fenyegetett.

Lángokban a moszkvai Crocus City Hall. Az orosz emberek nincsenek felkészülve a terrorfenyegetettségre
Lángokban a moszkvai Crocus City Hall. Az orosz emberek nincsenek felkészülve a terrorfenyegetettségre
Fotó: MTI / AP / Vitalij Szmolnyikov

Putyin, aki az 1999 szeptemberi moszkvai robbantásokkal kezdődött orosz „terrorizmus elleni háború” során szilárdította meg vezető szerepét, úgy tűnik, most nem találja a módját, hogy az új katasztrófát a maga javára fordítsa. A durván manipulált „választások” által biztosított új elnöki ciklusának magabiztos kezdésére számított, de a Kreml vezetője most azzal küzd, hogy minimalizálja a moszkvai támadás által a belpolitikai tekintélyének okozott károkat.

Az FSZB túlterhelve

A mintegy 144 halálos áldozatot követelő terrortámadás az orosz hírszerző szolgálatok csúfos kudarca volt. Putyin azonban nem büntetheti meg a hírszerző szolgálatok vezetőit, mert ők alkotják a legtitkosabb belső körét, és ők egyben agresszív politikájának fő erőközpontjai.

A belső elhárítás (FSZB) tehát padlógázzal eredt az elkövetők nyomába, és múlt szombaton négy újabb személyt tartóztatott le a déli Dagesztán régióban, akik „közvetlenül részt vettek a terrorcselekmény finanszírozásában és a terrorista eszközöknek a terrorcselekmény elkövetői számára történő biztosításában”.

„Jelenleg a nyomozás során 10 vádlottal szemben emeltek vádat” – áll a közleményben. A moszkvai bíróságok megerősítették, hogy a tizedik gyanúsítottat, Jakubdjoni Juszufzodyt május 22-ig őrizetbe vették, és azzal vádolják, hogy néhány nappal a támadás előtt „pénzt utalt át egy bűntársának”, hogy „szállást biztosítson a terroristáknak”. A bíróságnak adott információkra hivatkozva az orosz ügynökségek arról számoltak be, hogy Juszufzody szintén Tádzsikisztánból származik – csakúgy, mint a vádlottak többsége.

Putyin ideges – a titkos űrmegfigyelő bázis

A Kreml ura amiatt is ideges, mivel 100 kilométerre az afgán határtól, 2216 méter magasan a tádzsik hegyekben található az orosz űrhaderő kulcsfontosságú „Okno-M” nevű űrmegfigyelő bázisa, amely 50 ezer méter magasságig képes követni űrbeli tárgyakat.

A bázist Moszkva még 1980-ban kezdte el építeni, és azóta is folyamatosan modernizálja. Már csak az hiányozna, hogy a bázist is támadás érje…

Az Okno-M nagyon közel van a tádzsik határhoz
Az Okno-M nagyon közel van a tádzsik határhoz
Fotó: Wikipedia

A tádzsik szál

Tádzsikisztán Eurázsia legszegényebb és egyik legautokratikusabb országa. Az elnök – az egykori villanyszerelő –, Emomali Ramon 1992 óta uralkodik. Kormánya brutális leszámolásokat hajt végre az ellenzék minden formájával szemben, beleértve a vallási közösségeket is.

Tádzsikisztán különösen sebezhető, mivel a rezsim betiltotta az Iszlám Reneszánsz Pártot, annak ellenére, hogy az 1997-ben az öt évig tartó polgárháborút lezáró megállapodásokban részt vett, és így tagjai illegalitásba vonultak. Sok tádzsik dzsihadista tért vissza Szíriából, és az Afganisztánnal közös, 1360 kilométer hosszú határ ideális a beszivárgáshoz.

A rezsim a szélsőségesség és a terrorizmus rémképére hivatkozva már több száz újságírót, ellenzéki aktivistát, vallásos személyeket és a civil társadalom képviselőit tartóztatta le, és 2015-ben betiltotta az egyetlen parlamenti képviselővel rendelkező ellenzéki pártot.

Miközben az ország fiatal lakossága egyre inkább érdeklődik az iszlám iránt, a kormány a vallási megnyilvánulások elnyomására irányuló kampányt folytat. A polgároknak 2011-ben megtiltották, hogy a kormány engedélye nélkül külföldön tanuljanak vallást. Ugyanebben az évben megtiltották, hogy a gyerekek mecsetekben imádkozzanak, 2013-ra pedig az ország összes madrasszáját bezárták.

Csupán tavaly 300 illegális vallási oktatással kapcsolatos esetet jelentett a kormány. Az ilyen ellenőrzött környezet nemcsak olyan sérelmeket generál, amelyeket a terrorista csoportok kihasználhatnak, hanem a vallási műveltség szintjét is korlátozza, ami vonzóbbá teszi az olyan csoportok leegyszerűsítő narratíváit, mint az Iszlám Állam.

Ennek fényében a 2023-as hivatalos statisztikák szerint több mint egymillió tádzsik költözött Oroszországba munkát keresve. A valós szám ennél jóval magasabb, mivel sok migráns nem rendelkezik okmányokkal. Tavaly a hazautalások a gazdasági teljesítmény elképesztő 48 százalékát tették ki, ami a legmagasabb arány a világon.

Európa is célkeresztbe kerül

Nem sokkal tavaly karácsony előtt a nyomozók a kölni székesegyház és a bécsi Szent István-székesegyház elleni támadások tervét leplezték le, és letartóztatták a Tádzsikisztánból származó gyanúsítottakat. Tavaly júliusban Észak-Rajna-Vesztfáliában egy, az ISIS-K-hoz köthető terrorista sejtet számoltak fel. A kilenc letartóztatott személy közül hat tádzsik volt.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi A német fegyveripar szárnyalni kezdett
Káncz Csaba | 2025. április 24. 09:31
Annak érdekében, hogy megakadályozzák gazdaságuk visszaesését, a német szövetségi államok a fegyveripar terjeszkedésére támaszkodnak. A cégek milliárdos megrendelésekre számítanak, de tartanak az ipari kapacitás és a személyzet hiányától. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Megmutatta a magyar állampolgárságú túszát a Hamász
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 19:50
Legutoljára nagyjából egy éve tűnt fel hasonló videón.
Nemzetközi Nem akárki érkezik Magyarországra: mit keres itt Trump fia?
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 18:57
Az üzletember hamarosan Magyarországra jöhet.
Nemzetközi Újra leülhet tárgyalni a háborúról Oroszország és Amerika
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 18:39
Ukrajna nem lesz jelen.
Nemzetközi Erős földrengésről érkezett hír
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 16:38
Megmozdult a föld Törökországban.
Nemzetközi Beütött a krach: rákényszeríti Amerika az akaratát az ukránokra?
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 14:46
A Trump-adminisztráció külügyminisztere helyett csak egy ultimátumot küldött.
Nemzetközi Putyin elégedetlen és újabb fegyvereket rendelt
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 14:14
Az orosz elnök nem elégedett a fegyverkezettségi szinttel.
Nemzetközi Több mint 130 drónt vetett be az orosz hadsereg
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 12:55
Tömeges dróncsapás ért több ukrán megyét.
Nemzetközi Hszi Csin-ping: a vámháborúk sértik a világ gazdasági rendjét
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 11:54
A kínai elnök aggódik a világgazdaságért.
Nemzetközi Elhalasztották a szerdára tervezett londoni béketárgyalásokat Ukrajnáról
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 11:25
Marco Rubio amerikai külügyminiszter jelezte, nem lesz ott.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG